Vitamín C v kozmetike: Vieš kedy ho radšej nepoužívať?

Aj keď sa snažíme získavať čo najviac vitamínov prostredníctvom našej stravy, dobrou správou je, že vitamíny sú tiež prínosom pre našu pokožku aj pomocou produktov pre starostlivosť o pleť. Jedným z najpopulárnejších vitamínov, ktorý je častou zložkou prípravkov pre starostlivosť o pleť je práve vitamín C. O tomto vitamíne vieme, že je úžasným bojovníkom proti starnutiu pleti.

Práve on nám pomáha s obranou proti voľným radikálom, ktoré sú našimi nepriateľmi a vedia nám pokožku poškodiť. C-čko nám zároveň vie v tele podporiť tvorbu kolagénu a tak je naša pleť udržiavaná v dobrej kondícii. Viete v ktorej forme je pre našu pleť najlepší a kedy sa mu radšej vyhnúť?

Výhody vitamínu C

Ak hľadáte ten správny prípravok s vitamínom C, samozrejme je možné, že sa v dnešnej ponuke kozmetických firiem môžete úplne stratiť. Ak chcete nájsť to najlepšie čo na trhu dnes je, poradíme vám. Zamerajte sa hlavne na farbu výrobku. Tie krémy a telové mlieka s farbou do žlta alebo až dohneda nie sú tou správnou voľbou. Totižto keď vitamín C vystavíme vzduchu, zmení svoju farbu a to ho bohužiaľ znehodnotí a stráca sa tak jeho účinnosť pri tvorbe kolagénu. Môže sa dokonca stať škodlivý pre našu pleť!

Dajte si pozor tiež na obsah vitamínu C v produkte, pretože jeho vysoká koncentrácia môže na citlivej pokožke spôsobiť nepríjemné začervenanie. Otestujte vždy krém či sérum najskôr na predlaktí. Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú si musíte dať pozor, či je kyselina L-askorbová, ktorá je najlepšou formou vitamínu C, formulovaná vo vode alebo nie. Ak áno, je pre našu pleť opäť nebezpečná a rovnako je celý produkt menej účinný.

Bude ťa zaujímať: Mýty a fakty o formovaní brušných svalov

vitamín C v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Tip redakcie

Keďže sa nám už blíži leto a horúčavy nad 30 stupňov už udreli, osviežme sa práve citronádou. Príjemne vás schladí a osvieži, ale zároveň dodá aj vitamín C. A pokiaľ chcete byť ešte krajšia, vytvorte si svoje vlastné sérum. 

Budeme potrebovať :

  • Destilovanú vodu

  • Vitamín C v práškovej forme - dostať v drogérií DM

  • Tmavú sklenenú fľaštičku

 Postup: 

Do čistej fľaštičky vlejeme 10 - 15 ml destilovanej vody, do ktorej vsypeme 7 plných odmeriek vitamínu C v prášku, dôkladne fľaštičku premiešame a dáme do chladničky. A sérum máme hotové! Ideálne si pripravte toto sérum ráno a použite ho večer, keďže vitamín C je iba čiastočne rozpustný vo vode. Aplikujte ho na vyčistenú pleť, na ktorú následne môžete dať obľúbený krém. Sérum môže jemne štípať a spôsobiť začervenanie, avšak nebojte sa, rýchlo to pominie.

Odporúčame: Sliny a ich liečivé účinky, ktoré nepoznáte!

5 komentárov
Danka Šindléryová

Danka Šindléryová

04.04.2013 17:21

V lete citronáda, ale teraz ešte v chladnom období čaj s citrónom :) 

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

24.05.2013 19:05

Vôňa citróna je neodolateľná, hlavne keď sa pridá do nápojov, rada si na ňom pochutnám.

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

16.08.2013 14:06

Vitamín C - veľmi dôležitý, hlavne v sychravom počasí si ho doprajem...

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

07.03.2014 14:00

Suoper článok...

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.05.2020 04:37

Ďakujem za super recept, ktorý určite vyskúšam a hneď si ho aj ukladám :-) Niekde som aj čítala, že rôzne séra a krémy s vitamínom C sa nemajú používať cez deň, keď je plať vystavená slnko, pretože môžu sa na pleti fľaky, takže super, že toto sérum odporúčate používať večer :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE