Manuálna lymfatická drenáž: Prečo ju vyskúšať na vlastnom tele?

Lymfatická masáž je nielen skvelým pomocníkom pri relaxe, zároveň pomáha udržiavať rovnováhu organizmu a liečiť niektoré neduhy. Tento druh masáže dokáže aktivovať váš imunitný systém a zachovať tkanivá v tele v dobrom stave. Prečo takúto masáž vyskúšať?

Odporúčame: Nutnosť či vymoženosť? Zisti, či je potrebné prať nové oblečenie!

masáž

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa deje počas lymfatickej drenáže?

Táto masáž je súhrnným komplexom manuálnych techník používaných za účelom ľahšieho odstránenia prebytočných tekutín. Tie lymfa súčasne s tým, ako prechádza uzlinami, zbiera a čistí predtým, než sa dostanú do krvného obehu. 

Masáž taktiež podporuje odstraňovanie škodlivých zvyškov nahromadených v tkanivách v lymfatických kapilárach, odstraňuje lymfatickú stázu, stimuluje bunky imunitného systému, a tak zvyšuje schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym infekciám.

podpora prúdenia lymfy

Zdroj: Shutterstock®

Kedy ju využiť?

Ideálne je poradiť sa so svojím lekárom. Masáž je však vhodná najmä po operáciách, pri opuchoch, pri problémoch s hojením rán aj pri preležaninách.

Ako by mala správne takáto masáž prebiehať?

Základom úspechu sú nielen šikovné ruky maséra a namakaná technika, ale tiež vhodná miestnosť na masírovanie. Podstatné sú štyri základné body:

  • Miestnosť musí byť dobre vyhriata a plná vône, avšak všetko s mierou.
  • Masážne lôžko musí byť teplé, bielizeň jednoznačne iba na jedno použitie.
  • Osvetlenie v miestnosti by malo pochádzať z nepriameho zdroja. Zabudnite na silné umelé svetlá, pointou je príjemná nerušivá atmosféra. Sviečky tu, samozrejme, zohrávajú taktiež svoju hlavnú rolu.
  • Relaxačná hudba nesmie byť príliš hlasná. Má navodiť tú správnu atmosféru, pri ktorej sa človek dokáže plne uvoľniť.
lymfatická masáž

Zdroj: Shutterstock®

Kedy a koľkokrát masáž absolvovať?

Masáž, nielen tú lymfatickú, by ste mali absolvovať nikdy nie na plný žalúdok. Ideálne približne tak hodinu po jedle. Kompletné ošetrenie trvá do 90 minút, čiastočné len pol hodinku. Keď má pacient lekárske odporúčanie (je astmatik, má vysoký krvný tlak alebo je po operácii), mala by sa doba ošetrenia skrátiť na 15 minút. Aby mala masáž liečivý efekt mali by ste absolvovať aspoň 10 až 12 sedení. Po mesiaci si však treba dať jednoznačne pauzu. V prípade, že trpíte nejakými zdravotnými problémami, určite sa o počte sedení poraďte aj so svojím lekárom.

Pozri aj: Krémová karfiolová polievka: Rýchla, jednoduchá a hlavne lahodná!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.