Najstaršie zmienky o masáži siahajú do dávnej minulosti, vyše dvoch tisícročí pred naším letopočtom. Ľudia už vtedy intuitívne tušili, že správne mierený dotyk má terapeutické účinky.
Klasická masáž má svoje nenahraditeľné miesto aj v modernom svete, o to stabilnejšie, že naše pohybové ústrojenstvo stráda pod ťarchou každodenných stresov a nesprávnych návykov životosprávy.
Róbert Nosál, ktorý pôsobí ako certifikovaný masér v Kúpeľoch Trenčianske Teplice už viac ako dve dekády, reflektuje, ako sa za tú dobu zmenila dostupnosť kúpeľnej masáže: „Okolo roku 1993, keď som začínal, chodili na masáže väčšinou starší, keď mali nejaké problémy. Mladí sa vtedy vyskytovali len zriedka. Teraz sa situácia otočila, je viac možností a zlepšil sa prístup. Pred 20 rokmi sa u nás v kúpeľoch nedali len tak voľne kúpiť masáž či kúpeľ. Dnes už áno, vďaka čomu sem chodí aj široká verejnosť.“
Práve vďaka širokej ponuke výhodných pobytových balíčkov sa dnes môže každý, bez ohľadu na vek, začať starať o svoje zdravie ešte v rámci preventívnej fázy a ušetriť si tak starosti s neriešeným zdravotným problémom. Možno aj preto popularita klasických masáží v Kúpeľoch Trenčianske Teplice stúpa. „Dôležitým dôvodom, prečo sa masáže stále tešia vysokému záujmu, sú sedavé zamestnania. Problémy s nimi súvisiace v minulosti neboli také časté a rozšírené ako sú teraz. Moderná doba má svoje špecifiká, ktoré nášmu zdraviu nepridávajú. Počítače a autá, to sú spolu s nedostatkom pohybu najväčšie skryté hrozby, na ktoré doplácame,“ upozorňuje Nosál a zároveň dodáva, že správne cielená a profesionálne vykonaná masáž dokáže spraviť s telom zázraky.
Základom je podľa neho pravidelnosť a dodržiavanie režimu na maximalizovanie účinkov masáže. „Pred masážou je vždy dobré uvoľniť svalstvo. Ísť do vody, prehriať sa, dať si zábal a ísť na masáž. Organizmus však treba ešte predtým trošku zavodniť, teda veľa piť. Ideálna je kombinácia, keď pacient pred masážou ide ešte do vody, ktorá ho už beztak poriadne unaví. Človek by v zásade po masáži už nemal vyhľadávať žiadnu aktivitu, mal by byť v pokoji a v pohode. Čiže po športe, behu alebo plávaní, nikdy nie naopak,“ radí profesionálny masér.
Pacientom odporúča, aby sa o rozmasírované telo neprestávali starať aj po skončení kúpeľného pobytu. „Väčšinou majú silné predsavzatia, no realita je iná. Keby aspoň raz za týždeň, prípadne za dva, znovu siahli po masáži, bolo by to fajn. Dôležité sú najmä tie pravidelné intervaly. Je to celoročná i celoživotná záležitosť. Niečo ako ústna hygiena. Netreba sa nechať masírovať len dovtedy, kým mi to pomôže, ale je nutné v tom pokračovať a nabehnúť na určitý systém. Je lepšie to udržiavať, ako zanedbať. Prevencia je vždy účinnejšia ako samotná liečba.“
Službám školeného maséra sa síce masážny prístroj či vlastný dotyk nikdy nevyrovná, no ako provizórne riešenie ponúka Nosál niekoľko konkrétnych tipov, ako zvládnuť automasážne techniky aj v domácom prostredí: „Človek sa istotne môže vymasírovať sám, len si treba ustriehnuť niekoľko vecí. Nebojovať s bolesťou a nespôsobovať si ju, lebo svalstvo sa bude pred nami brániť. Masírovať častejšie je efektívnejšou cestou ako masírovanie naraz a silno. Čo sa týka chrbtice a stavcov, v tejto oblasti sa nemôže nikdy tlačiť, nijakým spôsobom. Pozor tiež na kŕčové žily, tie by sa nemali masírovať vôbec.“