Čili paprička ako zdroj dobrej nálady. Vieš, ako funguje?

Čili paprička – už pri jej predstave mnohým z nás zaslzia oči a zaštípe nos. Ale okrem svojej špecifickej pálivej chuti má neskutočné množstvo pozitívnych vlastností. Čili paprička alebo, ak chcete, chilli, feferónka, peperoncino či kajenské korenie, je plodom exotických paprík, ktorých domovom je Mexiko, ale aj India alebo Čína. Snáď najpozoruhodnejšie na čili je, že sa vám dokáže postarať o dobrú náladu. Zaujíma vás, ako je to možné? Tak potom čítajte ďalej!

 

Vyštípe, ale aj vylieči

Vedeli ste, že čili paprička uľahčuje trávenie a potláča bolesť? Či už ste si to niekedy overili na vlastnej koži alebo nie, tieto pozitívne účinky čili sú skutočne preukázané. Ďalším podstatným bonusom čili papričiek je, že výrazne napomáha pri chudnutí. Dokáže totiž spáliť tuky až o neuveriteľných 25% účinnejšie. A čo tak vypestovať si čili samy doma? Nie je nič jednoduchšie. Vyhnete sa tak chemickým postrekom a urýchľovačom dozrievania, ktoré žiadnej surovine rozhodne neprospievajú.

 

Ak sa teda rozhodnete pre ich pestovanie, určite si zaobstarajte kvalitné semená, ideálne s európskym pôvodom. Tie sa potom vysádzajú do takzvaných priesadových kontajnerov, a to v januári alebo februári. 

 

Odporúčame: Obľúbený chlebík vo vajíčku trochu inak? Pozri, ako ho ozvláštniť!

na čo je dobrý kapsaicín

Zdroj: Shutterstock®

Čo má na svedomí štipľavosť čili papričiek?

Vedeli ste, že za jazyk v plameňoch po požití čili papričky môže látka s názvom kapsaicín? Ten účinne bojuje proti nádorovým ochoreniam. Ale pozor! Vo väčšom množstve nepríjemne dráždi močové a pohlavné ústrojenstvo. A hoci páli ako čert, čili paprička dokáže byť nápomocná pri znižovaní cholesterolu, pomôcť však vie aj pri cukrovke (reguluje množstvo inzulínu) a žalúdočných vredoch.

 

Dôležité však je konzumovať čili papričku pravidelne, ideálne denne, minimálne ale štyri papričky týždenne. Pred prípravou alebo konzumáciou sa zbavte semienok, ktoré sú mimoriadne pálivé! Čili sa konzumuje čerstvé, sušené, celé, mleté, ale aj grilované. 

štipľavé jedlá a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Šľahajú vám plamene z úst? Toto je prvá pomoc

Prehnali ste to s množstvom čili? Prvou pomocou na akútne pálenie v ústach je pohár mlieka. Kapsaicín sa však rozpúšťa aj v alkohole. Fakt, že ide o jedno z najúčinnejších prírodných afrodiziak, je o dôvod viac konzumovať čili častejšie než doteraz. Zaužívalo sa, že čím je čili paprička menšia a červenšia, tým je ostrejšia a štipľavejšia. Do svojho jedálnička by ste mali tieto papričky zaradiť aj vtedy, ak vám výrazne padajú vlasy.

 

Za pozornosť rozhodne stojí aj informácia, že na svete existuje približne tritisíc rôznych čili papričiek, a to je skutočne neuveriteľné číslo, čo poviete? 

 

Pozri aj: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?

čili a jeho účinky

Zdroj: Shutterstock®

Čili ako zdroj dobrej nálady

Čili papričky obsahujú aj vysoké množstvo vitamínu C, čím výrazne prospievajú imunitnému systému. Poskytnú vám približne šesť percent dennej odporúčanej dávky tohto vitamínu. Vo veľkej miere však obsahujú aj fosfor, draslík, betakarotén a flavonoidy. A vedeli ste, že pri konzumácii čili papričky sa vám uvoľňuje hormón šťastia – endorfín, rovnako ako pri športe? Vďaka tomuto štipľavému zázraku teda budete uvoľnenejšie a prinesie vám veľkú dávku pohody. Tak teda, nechajte sa bez obáv vyštípať, ideálne každý deň!

14 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

17.03.2018 00:34

Viem že majú svoje výhody, ale ja štipľavé jedlá nedokážem skonzumovať..žiaľ..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.03.2018 08:18

Čili už roky pridávame do jedál, aj pre pozitívny vplyv pri prechladnutí. Pestovala som rôzne druhy, ale klasická feferónka sa osvedčila najviac, nakoľko sú druhy, ktorých intenzitu zvládne naozaj málokto.

Vaše meno:

benynka

benynka

17.03.2018 10:31

každý rok v lete pestujem na okne klasické feferónky, ktoré ponavliekam na nitku a nechám uschnúť, počas zimy ich pridávam do jedál

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

17.03.2018 15:10

vlani som vypestovala a teraz používam ,ale s mierou.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.03.2018 15:45

pestujeme v záhrade, tiež sušíme a máme v kuchyni poruke, keď treba pridať do varenia, do hotového jedla, štiplavú papričku zbožňuje najmä môj manžel a to v nedeľnej polievočke

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.03.2018 15:48

máme radi štipľavé, aj pestujeme

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

17.03.2018 16:24

Mám rada štipľavé jedlá.. Prednedávnom som jedla Tatarský biftek a v reštaurácii mali prílohu k nemu aj fajn čili omáčku. A ja som si včera spravila špagety-len také jednoduché - s kapary,čili papričkou,olivami,olivový olej a cesnak ..!! Čo nemám rada ,je čokoláda s čili..!!

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

17.03.2018 17:40

Mám vlastné, pestujem si ich na balkóne. Konzumujem ich skoro denne.

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

17.03.2018 19:16

Zboznujem chilli

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

17.03.2018 21:22

Moja mamka čili miluje... ale ja ho až tak nemusím.. potom necítim poriadne chuť jedla :) .. a po tehotenstve už vôbec :)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.03.2018 22:24

Feferónky používam v malom množstve napr.do gulášu.Mám rada pikantné jedlo,ale nie,aby šľahal oheň z úst.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

22.03.2018 17:14

jej to som netušila , ale milujem chilli

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

05.04.2018 20:59

Zbožňujem ich a pcham ich v malom množstve kde sa len dá

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

04.05.2018 00:36

Zbožňujem ich! Všade. . . Dokonca občas, ale len naozaj občas aj v kombinácii s horkou čokoládou (viac ako 85%) ... Veľmi často ich konzumujem a musím potvrdiť, že má naozaj tieto účinky, ktoré sú vyššie spomenuté. Úplne všetky! ;)
Dokonca aj pizza bez čili omáčky, nie je pre mňa pizza. Teda nie je to pravé-orechové na nej. Resp. ak nie je omáčka, tak na pizzu niet ani chuť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE