Ak sa snažíte schudnúť, či už diétou alebo cvičením, venujete veľkú pozornosť práve vášmu tuku. Väčšina žien sa pozoruje a snaží sa ho zbaviť, no možno nevedia o ňom základné fakty. Čo o ňom treba vedieť?
Tuk má rôzne farby
Respektíve to znamená, že v tele sa nachádzajú rôzne typy telesného tuku, ktoré majú rôznu farbu a funkciu. Poznáme tuk biely, hnedý a béžový. Väčšina z nás si myslí, že tuk je len jeden – svetlý a nepotrebný. Tak taký je presne biely tuk – bledý a nepotrebný s nízkou metabolickou hodnotou, takže nám nepomáha spaľovať žiadne kalórie. Je dominantným tukom v našom tele, tvorí asi 90 % nášho telesného tuku. Sú to uložené extra kalórie.
Pozri aj: TOP potraviny s vysokým obsahom tukov: Privítaj ich vo svojom jedálničku!
Máme ešte aj tzv. hnedý tuk, ktorý je tmavý a dokáže spaľovať kalórie, no máme ho tak málo, že nám v tom moc nepomáha. Posledným typom telesného tuku je tuk béžový a tiež má schopnosť spaľovať kalórie. Vedci najnovšie dokázali, že určité hormóny, ktoré sa aktivujú pri cvičení, dokážu premeniť bunky bieleho tuku na béžový, tak ako aj niektoré potraviny, ako hnedé riasy, koreň sladkého drievka a pálivé koreniny.
Tuk na zadku je zdravší ako na bruchu
Žiadna žena nemá rada tuk na žiadnej časti tela, no zo zdravotného hľadiska je bezpečnejšie mať postavu hrušky ako jablka. Tuk na bruchu je viac citlivý na stresový hormón kortizol. Takže ak ste pod stresom a zaháňate ho jedlom, všetky navyše zjedené kalórie sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou usadia okolo pása. V takomto prípade riešte stres pomocou horkej čokolády. Má dosť cukru, aby uspokojila stresom vyvolanú chuť na jedlo či sladké a zároveň zdraviu prospešné flavonoidy tlmia stresový hormón.
Tuk na bruchu je nezdravší ako tuk na iných partiách tela, pretože si vytvára vlastné chemické prvky, ktoré putujú do mozgu a robia nás hladnými a unavenými. Takže sa s veľkou pravdepodobnosťou prejedáme alebo jeme nezdravú stravu alebo necvičíme. Vytvorí sa tak začarovaný kruh a ešte väčšie zásoby tuku na bruchu. Aby sme účinne potlačili tvorbu týchto chemických prvkov, odporúča sa konzumovať rybí olej (omega-3 mastné kyseliny) a probiotiká.
Odporúčame: Univerzálne cesto na pizzu i žemle: Len zo 4 surovín!