Kokosový olej už poznáme všetci a mnohí sme mu aj podľahli, či už v kuchyni alebo v kozmetike. Ale čo taký kokosový cukor? Všetko nasvedčuje tomu, že ide o vzácnu alternatívu bežného cukru. Už ste o ňom počuli? Že nie? Tak čítajte ďalej a dozviete sa, ako a kde ho môžete využiť a rozšíriť si tak zbierku kokosových prípravkov!
Po oleji, mlieku a múke prichádza cukor
Áno, kokosový ošiaľ skutočne pokračuje a postupne prichádzame na chuť mnohým využitiam kokosovej palmy. Ale pozor, kokosový nie je palmový (ten pochádza z výhonkov datľovej palmy)! Za čo všetko teda môžeme vďačiť tomuto exotickému stromu? O kokosovom oleji sa už toho popísalo neúrekom a po prvotnom nadšení z tejto superpotraviny sme zistili, že kokosový olej skutočne skvelý je, ale viac v kozmetike, než v kuchyni.
O nič menej známa je už aj kokosová múka a mlieko. Dnes si však vezmeme pod lupu kokosový cukor, na ktorom je zaujímavé už len to, že je vyrábaný z nektáru kvetov kokosovej palmy.
Zaujme ťa: Tapiokový puding s kokosovým mliekom a flambovaným ananásom
Je bohatý na vitamíny a minerálne látky
Uznajte, že kokosový cukor obsahuje samé dobré veci – od kalcia, draslíka a dusíka, cez jód, fosfor a selén, až po mangán, zinok a železo. Narozdiel od rafinovaného bieleho cukru, ktorý je zdrojom prázdnych kalórií, kokosový cukor obsahuje vysoký podiel vitamínov B a C. Obsahuje tiež vzácny inulín, ktorý nájdete už len v čakanke či artičokoch.
Okrem sacharózy obsahuje aj glukózu a fruktózu. Pre porovnanie, biely cukor je čistá sacharóza. Kokosový cukor je možné, pokiaľ ide o vlastnosti, prirovnať k včeliemu medu. Môže mať aj formu kociek.
Nízky glykemický index ako eso v rukáve
Veľkým benefitom kokosového cukru je, že má nízky glykemický index a množstvo prospešných živín. Keď sme už načrtli glykemický index, treba dodať, že zatiaľ, čo hodnota kokosového cukru je 30-35, hodnota bieleho rafinovaného cukru je až 70. Avšak, aby sme boli féroví, sladidlo stévia má glykemický index nula, agáve pod 30. Čím je táto hodnota vyššia, tým viac inzulínu sa musí vyplaviť a o to viac tuku sa následne ukladá v organizme. Ale späť ku kokosovému cukru, pretože, ako jeden z mála, je vhodný aj pre diabetikov.
Pozri aj: Trápi ťa pomalý metabolizmus? Toto je 7 najčastejších vinníkov!
Reč je teda o veľmi výživnom zdroji energie, navyše s mimoriadne príjemnou chuťou. A o čo viac informácií máme o klasickom rafinovanom cukre, o to radšej siahame po rôznych zdravších alternatívach, ku ktorým kokosový cukor rozhodne patrí. Mnohí z vás už isto prešli od bieleho cukru k hnedému trstinovému. A teraz, keď ste si naň už konečne zvykli, hitom sa stane kokosový cukor, ešte zdravší, než trstinový. :-)
Odhliadnuc od naozaj lahodnej karamelovej chuti kokosového cukru, nie je až taký sladký, ako biely cukor. Niekomu tento fakt vyhovuje a vie si na nižšiu sladivosť rýchlo zvyknúť, iní však radšej použijú viac kokosového cukru, aby sa miera sladkosti vyrovnala tomu, na čo sú zvyknutí. To je ale odvrátená stránka tohto sladidla, pretože fakt, že je zdravší, ešte neznamená, že ho treba jesť na kilá.
Kokosový cukor pochádza prevažne z Filipín a Indonézie. Spracováva sa ručne a šetrne. V praxi to znamená, že sa nerafinuje, nefiltruje a neobsahuje žiadne konzervačné látky. Bolo preukázané, že kokosový cukor má, vďaka svojmu zloženiu, antivírusové a antibakteriálne účinky, uľahčuje chudnutie, posilňuje imunitu a kosti. O dôvod viac dať raz a navždy zbohom bielemu cukru, čo poviete?