Morské riasy: Spestri si jedálniček touto superpotravinou!

Morské riasy nie sú v našich končinách veľkou samozrejmosťou a má to logiku, keďže sme vyslovene odkázaní na ich dovoz zo zahraničia. Pre morské riasy je charakteristický obsah chlorofylu, ako aj ich typická slizkosť. Nuž a ako sám názov napovedá, rastú v mori. Ale vedeli ste, že morské riasy sú vzácnym zdrojom mimoriadne účinných látok, potrebných pre naše zdravie? Neživia sa nimi teda len ryby, ale aj ľudia. A to je dobre. 

Morské riasy rastú len v čistej vode

Zaujímavosťou je, že narozdiel od rýb, riasy sa vôbec nevyskytujú v znečistených častiach mora. Rastú však aj v sladkovodných riekach a jazerách. Pozor! Zatiaľ, čo morské riasy sú zdraviu prospešné, tie sladkovodné sú pre človeka jedovaté.  Morské riasy sú súčasťou japonskej, kórejskej a čínskej kuchyne tak, ako napríklad zemiaky tej našej. Bývajú zelené, hnedé, ale aj červené.

Avšak aj v slovenskej kuchyni majú (alebo by mali mať) morské riasy svoje miesto. Sú výborné v šalátoch aj polievkach, ktorým dodajú jedinečný vzhľad a chuť.

Pozri ajPoznáš liečivé účinky žihľavy? Je najvyšší čas prísť jej na chuť

obsah morských rias

Zdroj: Shutterstock®

Vhodné na studenú aj teplú kuchyňu

Morské riasy môžete využiť tak v studenej, ako aj teplej kuchyni. Skombinovať ich môžete tak s ryžou, ako aj s cestovinami alebo mäsom. Ideálne je prijímať ich v potrave dva až trikrát týždenne, ale v menších množstvách. Pri pravidelnej konzumácii morských rias si viete účinne vybudovať odolnosť voči stresu. Agar, nori, wakame, kombu, arame, dulse alebo hijiki.

 

Nie, nepreložilo vám text do iného jazyka. Vymenovali sme totiž druhy morských rias, ktoré stoja za našu pozornosť. V skutočnosti ich je však približne 10 tisíc.

morské riasy v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Napohľad nepríťažlivé, ale o to zdravšie

Hoci morské riasy na prvý pohľad nepôsobia príliš lákavo, vo svojom vnútri ukrývajú množstvo zdravých a prospešných látok. Spomedzi vitamínov treba spomenúť A, B, C, E a K, z minerálnych látok zase vápnik, horčík, zinok či vzácny jód. Ale pozor! Pri nadmernej konzumácii morských rias vám hrozí nebezpečne zvýšená činnosť štítnej žľazy.

Niektoré druhy morských rias obsahujú až desaťkrát viac vápnika, ako mlieko. Najrôznejšie druhy sušených morských rias sú dostupné aj v slovenských predajniach so zdravou výživou, výnimočne aj v bežných obchodoch s potravinami.

Zaujme ťa: Toto je prvá pomoc pri prejedení sa. Pomôž si prírodne!

morské riasy a sushi

Zdroj: Shutterstock®

Dostupné pre každého

Skvelé je, že morské riasy sú skutočne cenovo dostupné pre každého, komu záleží na svojom zdraví. Bežné balenie morských rias vám vydrží, pri odporúčanej konzumácii, približne pol roka. Čím sú teda morské riasy výnimočné? Obsahujú minimum kalórií a tuku a dokonale vás zbavia toxínov (rádioaktívnych prvkov a ťažkých kovov), čo je dôležité najmä v dnešnej dobe. Morské riasy majú zároveň antiseptické a antirakovinové účinky.

riasy z mora

Zdroj: Shutterstock®

Čo by ste mali vedieť o morských riasach?

  • Niektoré druhy dosahujú až neuveriteľných 65 metrov.
  • Omladzujú pokožku, zahusťujú vlasy a zlepšujú kvalitu nechtov.
  • Pozitívne ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu u žien.
  • Sú ako stvorené pre športovcov, vďaka vysokému obsahu bielkovín a ľahkej stráviteľnosti.
  • Rozpúšťajú tuky a hlieny, nahromadené v tele.
3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.04.2018 19:20

Napriek "nepríťažlivosti" lákavé, už len kvôli množstvu zdravých a prospešných látok.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

07.04.2018 09:01

Keď budú dostupne v obchode rada vyskúšam.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.04.2018 22:12

Nelákajú ma morské plody,ani morské riasy...alebo žeby trošku áno ? Keby som mala možnosť,asi by som tie riasy ochutnala :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE