Keď už sa rozhodneme zhodiť pár kíl, je vhodné zbaviť sa aj sladkostí. Namiesto nich ale obvykle hľadáme náhradu. Niektoré z nás skončia pri mnoho percentnej čokoláde, tým, ktorým sa zdá horká ponúkajú obchody iné alternatívy.
Či už to budú müsli tyčinky, čerstvé ovocie, alebo to sušené, preháňať by sme to isto nemali. Vo všetkom sa nachádza určitý počet kalórií.
Ak by sme to s ich konzumáciou prepískli, číslo na váhe by sa tak skoro znížiť nemuselo. Na druhej strane po čerstvom ovocí, je to sušené predsa len najvhodnejšou voľbou.
Isteže akýsi kalorický príjem. Obsahuje určité množstvo glukózy, aj fruktózy, avšak v porovnaní trebárs s čokoládou, je to minimálne o 50% menej.
Ovocie síce pri procese sušenia stráca niektoré svoje dôležité látky a živiny, niektoré si však napriek vysušeniu zachováva. Aj preto je sušené ovocie ideálne na „zobkanie“ – do tela tak dávame istý mix vitamínov a živín. Sušené ovocie si zachováva taktiež dostatok vlákniny, nájdete v nich aj antioxidanty. Denne by sme mali prijať maximálne od 20 do 25 g sušeného ovocia. Aj keď sa to nezdá, predsa len tak trošku sú kalorickou bombou. Pri sušení strácajú vodu, cukor ale nezmizne. Závisí ale tiež o aký druh sušeného ovocia sa jedná. Také hrozienka, či sušené banány sú o čosi kalorickejšie, než trebárs sušené jablká. V priemere ale platí, že 25 gramovou dávkou sušeného ovocia, dáte svojmu telu 60 až 70 kalórií.
Odporúčame prečítať: Čo ste nevedeli o domácom kvásku?
Ak si sušené ovocie kupujete, dodržiavajte návod na použitie. V mnohých prípadoch sa pri sušení ovocia používa síra, a ovocie je tak pred konzumáciou potrebné namočiť na nejakú chvíľu do vody.
Odporúčame prečítať: Sušenie ovocia, zeleniny či byliniek na zimu
S akými druhmi sušeného ovocia sa môžete stretnúť?
Hrozienka – kedysi najčastejšie sa vyskytujúce sa v našej domácnosti. Okrem koláčov sú sušené hrozienka ideálne napríklad do jogurtov. Sú takou malou energetickou bombou, okrem toho, však obsahujú bór, ktorý nám pomáha v boji s osteoropózou.
Marhule – sušené marhule sú bohaté najmä na draslík, obsahujú ho dokonca trikrát viac než banány. Účinné sú tak najmä v boji s vysokým krvným tlakom.
Ďatle – toto ovocie vďaka svojej sladkosti, ľahko pomôže pri neodolateľných chúťkach na čokoládu, či keksík. Pomáhajú odstrániť únavu, a to aj vďaka takému triku, kedy uvoľňujú svoje cukry pomaly a postupne.
Odporúčame prečítať: Makový olej na posilnenie zdravia
Banány – sušené banány pomáhajú podobne ako tie čerstvé posilňovať činnosť srdiečka. Okrem toho zlepšujú náladu, majú totiž schopnosť pôsobiť antidepresívne.
Brusnice – pomôžu vám vyliečiť zápaly močových ciest. Pomáhajú pri prechladnutí vylučovacích orgánov, nielen ako liek, ale tiež ako prevencia. Posilňujú tiež zdravie močového mechúra.
Figy – obsahujú množstvo železa, preto sú skvelým pomocníkom v boji proti anémii. Údajne stačia už len 3 – 4 kúsky tohto ovocia denne a dokážete nedostatok železa v tele eliminovať.
Odporúčame prečítať: Poznáte najznámejšie ženské bylinky?
Jablká – využiť ich môžete aj pri chudnutí. Vďaka špeciálnym enzýmom pomáhajú rozpúšťať tuky v tele. Okrem toho obsahujú jablká aj veľké množstvo vlákniny, prečisťujú črevá. Vitamín B v nich podporuje činnosť nášho mozgu, vitamín A zas pôsobí pozitívne na našu pleť.
Slivky – ak vás trápi zápcha pomôže nielen slivkový kompót, ale aj zdravšia verzia – sušené slivky. Majú dokonca silnejšie účinky než akékoľvek iné preháňadlo. Slivky pomáhajú tiež prečistiť črevá, užívajte ich najmä pri problémoch s vylučovaním.
Čerešne – vďaka množstvu vlákniny, vitamínu C aj draslíka pomáha pravidelná konzumácia tohto sušeného ovocia pri boji s rôznymi zápalovými ochoreniami, lieči tiež ochorenie DNA, ale aj svalovú horúčku, či kŕče.
www.thinkstockphotos.com