Zdravý životný štýl, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj fyzická aktivita, v súčasnosti vedie veľa ľudí, pretože sa stal akýmsi trendom. Odborníci však upozorňujú na to, že stať sa závislými na dobrom pocite po cvičení vôbec nie je také ťažké a je to aj nebezpečné. Ak je teda aj súčasťou vášho života pravidelný pohyb, majte na mysli, že závislosť na cvičení naozaj existuje. Ako sa prejavuje a čo môže spôsobiť?
Hormóny na koni
Ako za veľa procesov v tele, tak aj za dobrý pocit po vykonanej aktivite môžu hormóny. Po cvičení akéhokoľvek druhu sa nám do tela vyplavujú endorfíny a dopamín, čo sú rovnaké neurotransmitery, ktoré sa vyplavujú aj pri užívaní drog. Preto si na ne človek ľahko zvyká a zrazu ich chce mať v tele viac a viac, čo v konečnom dôsledku spôsobuje závislosť na cvičení. Táto závislosť sa najčastejšie vyskytuje u pacientov s poruchou v jedení, napríklad anorexiou a bulímiou, či u ľudí nespokojnými s vlastným telom.
Inšpirácia pre teba: TOP inšpirácia: Jarné dekorácie do domácnosti podľa meadowflowers
Tajné prejavy
Závislosť na niečom zväčša ľudia skrývajú a inak to nie je ani pri závislosti na cvičení. Jedným z prvých prejavov závislosti je chorobná posadnutosť vykonávaním fyzickej aktivity, s ktorou človek nedokáže len tak prestať. Aj keď mu nadmerné cvičenie ubližuje, jedinec posadnutý cvičením nedokáže potrebu cvičiť zastaviť a svoje neustále fyzické aktivity začne dokonca pred okolím skrývať. V niektorých prípadoch posadnutý človek aj chce s cvičením skoncovať, no jednoducho to nedokáže. Medzi symptómy patrí aj podráždenosť, keď závislý človek nemôže cvičiť, limitovanie iných aktivít, aby mal čas len na cvičenie a tiež nadmerná spokojnosť po vykonaní fyzickej aktivity.
Nebezpečné nástrahy
Na prvý pohľad sa môže závislosť na cvičení javiť ako banalita, ktorú možno jednoducho vyriešiť. V niektorých prípadoch však ovplyvňuje celkový zdravotný stav človeka a často vedie k neprirodzenej strane hmotnosti. Odborníci varujú aj pred alarmujúcimi číslami štatistík, ktoré tvrdia, že človek postihnutý závislosťou na cvičení si v sebe často vypestuje aj ďalšie závislosti, napríklad závislosť na tabaku či alkohole. Najlepšou prevenciou je pritom sebakontrola a disciplína, vďaka ktorým môžete závislosti na cvičení predísť alebo sa jej zbaviť. Keď si s problémom neviete rady, vyhľadajte pomoc psychológa a prípadne aj psychiatra, ak ide o závislosť vo vyššom štádiu.
Pozri aj: Nevieš, ako si privyrobiť popri práci? Tu sú tipy, ako zbohatnúť!