Muži a joga?

Dnes vám ponúkam článok určený najmä mužom a ich priateľkám, ktoré ich na tú jogu môžu zobrať so sebou a umožniť im objaviť čaro jogy.

 

Minule sa ma jedna moja cvičiaca pýtala, či môže priviesť so sebou aj manžela na hodinu jogy, a či je to cvičenie určené iba pre ženy. Popravde, mne by ani nenapadlo sa domnievať, že nejaké cvičenie pre mužov určené nie je, pokiaľ to pri popise hodiny v rozvrhu priamo nenájdem. Nemyslím to nijak zle, len tým chcem povedať, že ja sa možno pohybujem viac v tejto jogovej sfére a teda si viem zodpovedať na tieto otázky skôr. Evidentne to ale takto vníma viac ľudí a nie pre každého je bežné to brať ako bežnú vec, že cvičia ženy a muži ten istý šport, prípadne teda jogu, ak o nej teraz hovoríme ako o fyzickej aktivite:)

 

 

Odporúčame prečítať: Tipy na vytvarovanie a posilnenie rúk jogou

 

  Predsudky voči joge

 

Myslím, že v dnešnej dobe stále platí ten prežitok, že muži nerobia túto aktivitu, lebo sa všeobecne vníma ako zženštilá a veľmi ľahká činnosť, prípadne ju sami oni tak aj vnímajú. Ďalším dôvodom môže byť to, že si niečo „vygooglili“ na internete, nechali sa odradiť obrázkami a zhodnotili to tak, že tam nepôjdu, lebo sa tam len strápnia, pretože budú úplne kriví, nemožní atď.wink  Ak si už nejaký muž príde zacvičiť, tak sú to tí, ktorí sa už necítia celkom dobre vo vlastnom tele vďaka zdravotným problémom a niekde im niekto povedal, že joga je to pravé. To je veľmi dobre, že ich poslali práve na jogu, často krát však naši muži zistia, že to nie je len o tom povestnom levitovaní na jogamatke, ležaní väčšiny času v Šavasane (oddychová relaxačná pozícia, ktorá sa praktizuje na konci hodiny, nie celú hodinu) alebo nebodaj o vyvolávaní duchov a vydávaní čudných zvukov. Samozrejme, je veľa druhov jog, kde by ich zovšeobecňujúce mylné predstavy o jemnej a pomalej joge nimi aj naďalej ostali. Existuje veľké množstvo jogových systémov, každý má svoje zákonitosti, tempo, dych atď. Ja osobne učím tie dynamické štýly jog, preto sa viem vyjadriť iba k nim a k reakciám ľudí na tieto hodiny.

 

 

Odporúčame prečítať: Začnite deň s Pozdravom slnka

Joga nie je o extrémnych pozíciách

Zdroj: Shutterstock®

Z tohto všetkého vyplýva, že ak ku mne, či už omylom, na podnet priateľky, alebo aj dobrovoľne, zavíta nejaký muž, tak sa veľmi teším a je to pre mňa ako inštruktora výzva. Týmto sa vôbec nechcem dotknúť mojich cvičiacich nežného pohlavia, teším sa, ak kohokoľvek zaujme joga.

 

 

Odporúčame prečítaťPrezradíme všetko potrebné o cvičení jogy

 

 

Mužská vytrvalosť

Často krát až na joge zistia, že majú svaly o ktorých ani netušili, čo všetko je poskracované, stuhnuté.  Muži sú v tomto veľmi zázrační. Napriek rôznym prekážkam, v tomto prípade najmä fyzickým, sa vedia oddať cvičeniu na 100%. Je pre nich často veľmi ťažké odhadnúť intenzitu tohto ich snaženia. Na to je tu práve inštruktor, ktorý by mal usmerniť, kedy sa netreba toľko neprepínať a skôr trocha poľaviť. Ďalšia zaujímavé vec je, podľa mňa badateľnejšia viac ako u žien, že so stúpajúcim počtom mužov na hodine priamo úmerne stúpa súťaživosť a snaha cvičiť na plný výkon. Na jednej strane je to pozitívny hnací motor, muži prekračujú ľahšie takto svoju zónu pohodlia, na druhej strane netreba to zas prehnať, mohlo by to mať skôr negatívne účinky, v podobe silnej svalovice, prípadne iných zranení. Vďaka však aj za tieto „prvoplánové“ účinky jogy, pretože možno práve vďaka nim sa na hodinu vrátia, mám na mysli tú svalovicu. Veľkým plusom mužov je, že keď cvičia, tak cvičia a nemyslia na iné svoje povinnosti, aspoň sa tak domnievam pri pohľade na ich zapálenie pre danú vec, snahu a sústredenosť

 

 

Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogou

Vytrvalosť

Zdroj: Shutterstock®

 

Ako cvičiť bezpečne?

 

Ako som spomínala vo svojom jednom predošlom článku, je naozaj prospešné, ak si uvedomujeme, čo robíme. Keď si toto začneme uvedomovať, začneme rozmýšľať, prečo to asi robíme a takto sa nám vynorí množstvo ďalších otázok. Pretože aj toto nás posúva ďalej. Práve z tohto titulu by sa cvičiaci nemali veľmi upínať na to, čo inštruktor robí, ale na to, čo hovorí. Niekde som počula, že muži potrebujú najmä vizuálne vnemywink Toto platí aj na joge, muži teda radi vidia presne, čo majú cvičiť podľa predlohy. Tu však platí, že predloha v podobe inštruktora, Youtube, obrázkov nie je tá najšťastnejšia voľba. Môže buď úplne odradiť alebo naviesť na zlé návyky (v prípade Youtube, obrázkov), alebo v prípade odpozorovávania cvikov od inštruktora môže viesť  k porovnávaniu sa, pričom inštruktor má iné proporcie, flexibilitunásilnou snahou predviesť totožnú pozíciu si môžu iba ublížiť. Nie je dôležité, ako v pozícii vyzeráme, ale ako sa v nej cítime a čo v nej cítime.

 

Chápem, že počas prvých hodín býva pre cvičiacich náročné si sledovať dych, aktivované panvové dno, pochopiť slovný popis prevedenia pozície a kopec iných detailov, preto chápem, ak potrebujú odpozorovať od inštruktora aspoň vizuálnu podobu pozícií. Jeden by neveril, ako dokáže robiť problém rozoznať v niektorých pozíciách, kde je pravá a ľavá ruka. Časom je ale prospešné naučiť sa skôr vnímať sluchom, čo sa cvičí, aby sme mohli naplno venovať pozornosť sami sebe. V tomto je pre mňa ideálna práve Ashtanga joga, keďže tam inštruktor necvičí a teda cvičiaci sa musia sústrediť sami na seba.

 

 

Odporúčame prečítať: Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy

Mária Bothová

Zdroj: Shutterstock®

Dych

 

Jedna vec býva u mužov veľmi náročná. A to je zvyknúť si na dýchanie nosom počas hodiny jogy, kedy sa dýcha (nadychuje aj vydychuje) nosom. Najmä u tých, ktorí kombinujú svoje cvičenia s posilňovňou, kde sa, predpokladám, nadychuje nosom a vydychuje prudko ústami.

 

Z počiatku je veľmi ťažké upriamiť pozornosť na všetky tie „pokyny“ k samotným cvikom, ktoré sú pre nie len mužov, ale všeobecne pre všetkých, ako španielska dedina, takže je fajn, ak vôbec dýchajú, akokoľvek. Cvičiaci často doslovne zabudnú dýchať a zadržia dych a keď už naozaj dýchať musia, zadychčia sa ešte viac. Preto je dôležité dýchať plynule, a ak aj nestíhate dýchať v rytme hodiny a toho, ako to popisuje inštruktor, dýchajte jednoducho takým tempom, ako zvládate.

 

 

Odporúčame prečítať: Hypermobilita a joga

 

Joga nie je o porovnávaní sa

Zdroj: Shutterstock®

 

Staňte sa ohybnejším

 

 

V mojom článku, ktorý venujem rôznym obmedzeniam pri cviční jogy píšem:“ Naopak, skúste si urobiť z vami vnímaného hendikepu výhodu. Vnímajte to, že začínate od začiatku, ako výzvu posúvať sa ďalej. Netvrdím, že to tak je vždy, ale mám pocit, že ľudia, ktorí nemajú hneď všetko na dosah ruky a musia sa k cieľu dopracovať postupne a s námahou, si tie výsledky vážia oveľa viac, s väčšou pokorou. Chcem tým povedať, že ak sa cítite fyzicky biedne, nevzdávajte to, horšie to určite byť už nemôže, čiže sa to môže iba zlepšovať. Poznám veľa prípadov, kedy sa cvičiaci nevedel dotknúť rukami zeme v predklone ani zďaleka a už po dvoch mesiacoch urobil obrovské pokroky. Často krát obdivujem sebazapretie niektorých ľudí, to, ako sa nevzdávajú.“ V tomto mojom dnešnom príspevku si však môžem dovoliť byť konkrétnejšia. Asi všetci máme skúsenosť s tým, že ženy sú zväčša tie ohybnejšie a fyzicky slabšie a muži tí síce silnejší, ale viac stuhnutí a poskracovaní. Preto si myslím, že niekedy je dobré u mužov budovať viac flexibility a nezameriavať sa výhradne na budovanie svalov.

 

Práve hodiny jogy sú na toto ideálne, preto aj mnoho športovcov berie fyzické cvičenie jogy ako bežnú súčasť svojho tréningového plánu. Vo svete je to už úplne bežná vec, na mnohých zahraničných hodinách jogy nájdete neporovnateľné vyšší podiel mužov na hodine so stavom u nás. Čo je veľká škoda,  pretože každý s vlastnými špecifikami, si v joge môže nájsť niečo, čo ho posúva ďalej. Joga nie je o predvádzaní sa, porovnávaní, ale o posunutí sa zo svojej zóny pohodlia, čo je u každého niečo iné. A vôbec nevadí, ak vás na jogu dotiahli povedzme „úsmevnejšie“ dôvody (pokukať zo zadnej rady baby, ukázať svoje vyrysované telo  a podobne) devil

 

 

Odporúčame prečítať: Ako si zľahčiť hodinu jogy pri obmedzeniach

 

 


 

 

Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

 

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE