10 tipov, ako viesť udržateľnejší život: Aj maličkosti sa počítajú!

udržateľnejší život

Naša bežná slovná zásoba sa za posledné roky rozšírila o najznámejšie eko pojmy a i bežné činnosti robíme zrazu akosi inak. Tento rok by sa tak dal zatiaľ nazvať tým najudržateľnejším zo všetkých, a to i vďaka veľmi intenzívnej osvete o tom, ako viesť udržateľnejší život. A tak sme sa rozhodli k tejto osvete prispieť aj my a zostavili sme tipy, vďaka ktorým bude mať udržateľnosť v malíčku každý z vás.

10 krokov k udržateľnosti

Viesť ekologickejší život sa snažíme už nejaký ten piatok. Máme za sebou udržateľné Vianoce a do našich skríň sa čoraz častejšie dostáva aj udržateľná móda. A potom žijeme už klasicky ekologickejšie – klasické žiarovky v domácnostiach nahradili šetrnejšie LEDky, zhasíname svetlá a všeobecne šetríme elektrinou či teplom, bežnou súčasťou našich životov sa stala  recyklácia odpadu a snažíme sa tiež o to, aby neboli veci, ktoré kupujeme, len na jedno použitie. 

To je všetko naozaj skvelé a nepochybne tak šetríme planétu i vlastný rozpočet. Existuje však oveľa viac maličkostí, ktoré môžeme robiť každý jeden deň a priblížiť sa tak k udržateľnosti o čosi viac.

1. Auto nechaj doma

Auto je nepochybne veľmi pohodlnou formou dopravy, no je i tou najmenej ekologickou, a to najmä v prípade, že cestujete sami. Ak sa dá, vymeňte auto ideálne za bicykel, kolobežku, prípadne hromadnú mestskú dopravu. Ani neviete, koľkých skleníkových plynov ušetríte planétu a seba niekoľkých stupňov navyše počas horúčav – každý jeden rok!

Ako začať: Začnite s malými zmenami – napríklad raz týždenne nechajte auto zaparkované a zvoľte bicykel alebo MHD. Ak máte cestu do práce do 5 km, skúste pešiu prechádzku alebo elektrokolobežku. Premyslite si trasy a čas – mnohé trvajú len o pár minút viac, no majú menšiu ekologickú stopu.

kompostovanie
Freepik

2. Kompostuj

Domáci kompost, hoci aj ten vytvorený priamo na kuchynskej linke, je skvelou cestou k tomu, ako minimalizovať odpad v domácnosti. Mnohí ľudia sa domáceho kompostovania akosi obávajú, no nie je na to žiaden dôvod. Je to tá správna cesta k udržateľnejšiemu životu a k ochrane Zeme.

Ako začať: Na začiatok nepotrebujete veľkú záhradu. Existujú malé kuchynské kompostéry vhodné aj do bytu, napríklad vermikompostéry so špeciálnymi dážďovkami. Začnite triediť bioodpad a zistite, čo všetko sa dá kompostovať – nielen šupky z ovocia, ale aj papierové obrúsky či zvyšky čaju.

3. Nakupuj bezobalovo

Aj bezobalovým nakupovaním môžete prispieť k vlastnej udržateľnosti a k zdraviu planéty. Jednoducho sa dostavíte do špeciálnej predajne, kde si do vlastných obalov navážite presne to, čo potrebujete. Oriešky, ryža, múka, ale i drogéria, to všetko sa už dnes dá kúpiť bez obalu.

Ako začať: Vyskúšajte raz za mesiac navštíviť bezobalový obchod a prineste si vlastné dózy, fľaše alebo plátenky. Začnite s trvanlivými potravinami, ako sú strukoviny, oriešky či ryža. Postupne zistíte, že tento spôsob nakupovania je nielen ekologický, ale často aj výhodnejší.

4. Maj ekologickejšiu domácnosť

Človek si to neuvedomuje, no najmä bežné činnosti, akými sú upratovanie či pranie, ničia planétu. Cestou k udržateľnejšej domácnosti je kupovanie ekologických čistiacich prostriedkov alebo ich vlastná výroba, pranie skôr v studenejšej vode a sušenie prádla na čerstvom vzduchu namiesto sušičky. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Ako začať: Začnite napríklad tým, že vymeníte klasické čistiace prostriedky za ekologické alebo si vyrobíte vlastné z octu, sódy bikarbóny a citróna. Skontrolujte, či máte doma úsporné LED žiarovky a odpojte spotrebiče, ktoré bežia zbytočne. Malými zmenami ušetríte peniaze aj energiu.

second hand
Freepik

5. Go second-hand

Second-handy sú momentálne populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Nájdete v nich pomerne originálne kúsky za skvelé ceny, pričom toto oblečenie dostalo šancu na nový život už minimálne dvakrát. Podobne je to aj s antikvariátmi a obchodmi so starožitnosťami. Skutočne im dajte šancu a neoľutujete.

Ako začať: Navštívte second-hand v okolí alebo vyskúšajte online platformy, kde ľudia ponúkajú nenosené oblečenie. Začnite kúskom, ktorý vám „nehorí“ – napríklad pohodlný sveter, kabát alebo doplnok. Nakupovanie z druhej ruky je nielen ekologické, ale aj štýlové a jedinečné.

6. Nakupuj lokálne

Tým, že podporíte lokálnych farmárov získate vy aj planéta. Vy získate najčerstvejšie produkty a prispejete tým aj k znižovaniu emisií, ktoré vznikajú pri prevoze potravín z rôznych kútov sveta až k vám. Azda ani nemusíme hovoriť, že tým podporíte aj vlastnú ekonomiku.

Ako začať: Navštívte raz do týždňa farmárske trhy vo svojom meste alebo sledujte lokálnych predajcov na sociálnych sieťach. Všímajte si pôvod potravín v obchode – ovocie zo Slovenska má ekologickejšiu stopu ako exotické dovozové. Malé rozhodnutia vedú k veľkej zmene.

7. Jedz sezónne

Tento bod v podstate súvisí s bodom predtým. Ak sa uspokojíme s tým, aké čerstvé plody ponúka dané ročné obdobie, podporíme lokálnych pestovateľov a dostaneme tak za odmenu čerstvé ovocie a zeleninku. Opäť prispejeme k redukcii škodlivých emisií.

Ako začať: Stiahnite si prehľad sezónnych potravín alebo si vytlačte jednoduchý plagátik a pripevnite ho na chladničku. Pri plánovaní jedálničku vychádzajte z toho, čo práve rastie – napríklad v lete špargľa, paradajky a jahody, v zime kapusta, tekvica a zemiaky. Varte viac podľa sezóny a menej podľa zvyku.

vyradenie plastov
Freepik

8. Vyraď plasty

Na nákup choďte s vlastnou taškou, ktorú používate opakovane a je z udržateľného materiálu. Vyhýbajte sa plastom, jednorazovým mikroténovým vrecúškam, ktoré nahraďte sieťkami určenými na ovocie a zeleninu. Investujte do chlebníka, ktorý udrží vaše pečivo čerstvé. Stavte aj na ekologické alternatívy plastových fliaš či plastových slamiek.

Ako začať: Noste pri sebe skladaciu tašku a opakovane použiteľnú fľašu na vodu. Pri nákupe zeleniny a ovocia použite sieťky alebo ich vezmite voľne. Prvým jednoduchým krokom môže byť aj výmena plastovej kefky za bambusovú alebo prechod na mydlo bez obalu.

9. Dvakrát rozmýšľaj, raz kupuj

Impulzívne nakupovanie je doslova nepriateľom udržateľnosti. Koľkokrát ste si v živote kúpili niečo len preto, že sa vám to v danej chvíli neskutočne páčilo, no v skutočnosti ste to využili len minimálne? Preto predtým, než niečo kúpite rozmýšľajte, či to skutočne potrebujete. V mnohých prípadoch dospejete k záveru, že si radšej peniaze odložíte na niečo lepšie.

Ako začať: Pri každom impulzívnom nákupe si dajte „pravidlo 48 hodín“ – ak tú vec stále chcete aj po dvoch dňoch, možno má zmysel si ju kúpiť. Vytvorte si nákupný zoznam a držte sa ho. Minimalizmus nie je o odriekaní, ale o tom, že si kupujete to, čo skutočne potrebujete a využijete.

10. Daj zbohom jednorazovým obalom

Donáška jedla je opäť veľmi aktuálna téma a mnohé prevádzky už používajú ekologické jednorazové obaly, do ktorých vám zabalia jedlo a nápoje. Ak však viete, že reštaurácia, do ktorej si chodíte denne po obed, ekologické obaly nepoužíva, prineste si vlastné alebo zrecyklujte tie, ktoré vám dali minule. Opätovným používaním neekologických obalov ste tiež na správnej ceste k udržateľnejšiemu životu.

Ako začať: Začnite tým, že si pri donáške jedla poviete o jedlo bez plastových príborov. Do práce si noste obed vo vlastnej nádobe a nápoje v opakovane použiteľnom hrnčeku. Ak si dávate kávu so sebou, skúste vlastný termohrnček – mnohé kaviarne vám zaň dokonca dajú zľavu.

Udržateľnosť začína každým z nás

Žiť udržateľnejšie nemusí znamenať radikálne zmeny zo dňa na deň. Práve naopak – často stačí pár drobných rozhodnutí, ktoré sa v dlhodobom horizonte premietnu do veľkého pozitívneho dopadu. Každý krok, ktorý vedie k menšej spotrebe, menšiemu odpadu a väčšiemu rešpektu k prírode, má zmysel.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, naša každodenná rutina – od toho, ako cestujeme, cez to, čo jeme, až po to, ako nakupujeme – má obrovský význam. Udržateľnosť nie je cieľ, ale cesta. A čím viac ľudí sa po nej rozhodne kráčať, tým lepšiu budúcnosť môžeme spoločne vytvoriť.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

Aktualizovaný článok: 07.07.2025

3 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.03.2021 16:40

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Anna Pavlačková

Anna Pavlačková

02.06.2020 14:14

Aj snaha sa cení

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.06.2020 07:11

Veľmi dobré tipy, naozaj aj maličkosti sa počítajú!

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.