Ako na minimalistický životný štýl? Poradíme ti, kde začať!

Hneď na úvod je potrebné povedať, že minimalistický životný štýl nemôže viesť úplne každý. O tomto spôsobe života musíte byť v prvom rade presvedčený, pretože viesť ho bude určite v niektorých smeroch obmedzujúce a vy si na to, ako minimalistický nováčik, budete musieť zvyknúť. Ak ste však rozhodnutí, že do toho idete, niet nad čím váhať. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo minimalizmus v živote znamená a ako takýto štýl života viesť!

Minimalizmus v živote ​

Čo to vlastne znamená viesť minimalistický život? V zásade by sa dalo povedať, že sa zbavíte vecí, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujete a budete si viac užívať nehmotné krásy života, ako sú radosť, láska, priateľstvo a šťastie. Teraz sa vám určite hlavou prehnala predstava, ako vyhadzujete svoje obľúbené kúsky oblečenia, mejkapu a nábytku do kontajnera pred domom a sťahujete sa do bytu s rozlohou 20 metrov štvorcových. Ak chcete byť zarytí minimalisti, tak toto je váš osud. Ak však chcete viesť minimalistickejší život, zoberte si niektoré body z nášho článku a implementujte ich do vlastných návykov! Nič netreba preháňať a najmä vtedy, ak sa na to úplne necítite.

Pozri aj: Potraviny po dátume spotreby: Neuveríš, ale nie všetky patria do koša

ako začať s minimalizmom

Zdroj: Shutterstock®

Kde začať? ​

Na začiatok si pripravte jednu väčšiu krabicu. Prechádzajte sa s ňou po dome či byte a vložte do nej všetko, čo máte doma 2-krát. To znamená, ak máte dvojo váh, jednej sa zbavte, ak máte dva kusy naberačiek, jednej sa zbavte, taktiež vyhoďte duplikáty kníh, CD-čiek aj DVD-čiek. Krabicu si v byte nechajte približne mesiac a ak z nej nič nevytiahnete, môžete sa jej zbaviť. Pozor, to neznamená zahodiť ju! Darujte ju niekomu, kto to potrebuje, napríklad charite.

Náš tip: Zbavte sa aj vecí, ktoré by sme mohli označiť za odpad, no stále sa ich nevieme vzdať. Napríklad toho svetra, ktorý sa vám zbehol a vy ešte stále dúfate, že sa roztiahne alebo najrôznejších maličkých dekorácií, ktoré sa vám aj tak nepáčia a postupne sa u vás doma nahromadili.

Polročné pravidlo ​

Počuli ste už o tom, že ľudia sa zbavujú všetkého, čo rok nepoužili? Pri nábehu na minimalizmus si túto dobu skráťte na pol roka. Všetko, čo ste nepoužili 6 mesiacov, patrí z vášho bytu po novom preč. Prečo také tvrdé pravidlá? Pretože presne to je pointa minimalizmu, ktorý hovorí, že všetko, čo vo vašej domácnosti má miesto, ešte neznamená, že má aj zmysel. Keď si už osvojíte polročné pravidlo, skráťte ho na trojmesačné!

ako vyzerá minimalistický domov

Zdroj: Shutterstock®

Zariadenie domácnosti ​

Samostatnou pohromou pre minimalistický štýl života sú takmer všetky bežné domácnosti. Opýtajte sa sami seba, koľko máte doma sád povlečení na posteľ alebo uterákov či mís na šalát. Podstata minimalizmu je v tom, že máte len toľko a to, čo je naozaj nevyhnutné na život. Neviete, koľko je to dosť? Stačiť by vám mali 3 prestierania na posteľ, dve prestierania na stôl, jedna až dve sady riadu na osobu a tri uteráky. Takto počty násobte podľa počtu členov domácnosti.

Multifunkčné je dobré ​

Niektoré predmety majú viac, než jedno využitie a presne tieto predmety sú naklonené minimalizmu a sedia do tohto životného štýlu. Tak napríklad nepotrebujete strúhadlo na zemiaky, syr a zeleninu zvlášť, keď zvolíte multifunkčné strúhadlo, ktoré všetky tieto potraviny zvládne ľavou zadnou. Nebudete potrebovať otvárač na fľaše, nôž a manikúrové nožničky, ak doma máte multifunkčný nožík a tak ďalej a tak ďalej. Takýchto príkladov sa dá nájsť celá kopa a vy sa postupne zbavíte desiatok nepotrebných predmetov.

v čom spočíva minimalizmus

Zdroj: Shutterstock®

Život minimalistu ​

Ľudia, ktorí sa podujali na vedenie minimalistického života, naň nedajú dopustiť. Má to totiž veľa výhod. Zmení sa váš pohľad na svet, ale aj to, ako trávite svoj voľný čas. Na nákupoch možno síce strávite viac minút, no kúpite oveľa menej a taktiež menej miniete. Váš byt sa otvorí a ukáže vám, že predsa len má pre vás a vašu rodinu dostatok priestoru, aj keď to doteraz možno nebolo vidieť. Naučíte sa aj vážiť si svoje veci. Oveľa viac využijete to, čo máte a ak sa náhodou stane, že sa vám niečo cenné zničí, bude vám to ľúto. Na konci dňa sa môžete porozhliadnuť po svojom obydlí a zistíte, že doma nemáte viac neporiadok tak ako to bývalo v minulosti. Nemáte totiž nič, čo by sa vám mohlo nakopiť!

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.09.2018 06:10

Inšpiratívny článok, ďakujem!

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

09.09.2018 10:01

tento štýl sa mi celkom pozdáva...asi začnem :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

09.09.2018 16:58

vo všetkom treba dodržať zlatú strednú cestu, tá kuchyňa je až sterilná a ako sa to hovorí, špinavá kuchyňa, šťastná rodina :-)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

09.09.2018 19:51

Snažím sa nenakupovať nič ,čo nevyhnutné nepotrebujem.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

10.09.2018 13:13

aj ja som už prišla na to, že keď si neoblečiem nejaké oblečenie 4-5 rokov, je to zbytočné skladovať- treba darovať alebo prerobiť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.09.2018 19:03

Zaujímavé čítanie pekne je napísané treba sa viac zaujímať o nehmotné veci ako sú radosť, láska, priateľstvo a šťastie

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

28.09.2018 13:24

Už som nad tým viackrát rozmýšľal, ale potom ako sa zbavím vecí, znovu si nejaké nové nájdu cestu do môjho života. Je to ťažké :)

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

06.10.2018 18:28

Ja som začala minimalizmus praktizovať cca pred pol rokom a neviem si vynachváliť všetky jeho pozitívne účinky- napríklad menej upratovania a viac voľného času na seba a na moje koníčky :) Ale aj keď sa vecí zbavujem a vidím výsledky, viem, že ma ešte čaká veˇmi dlhá cesta :) na ktorú sa ale teším

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.12.2018 10:52

Tá myšlienka je zaujímavá, ale nezlučiteľná s mojou povahou, už som to skúšal :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE