Ako šetriť pri varení? Táto otázka sa stáva v dobe neustáleho zvyšovania cien potravín stále aktuálnejšou. Variť z mála sme sa učili aj počas pandémie COVID-19, keď neboli v potravinách dostupné niektoré suroviny.
Inšpirujte sa tipmi a trikmi do kuchyne, ktoré sme pre vás pripravili. Pomôžu vám variť efektívnejšie a ako bonus ušetríte aj nejaké to euro.
Kupujte celé kura
Milujete kuracie prsia alebo naopak máte slabosť pre pokrmy s kuracími stehnami? Ak kupujete jednotlivé časti kuraťa samostatne, často sa váš nákup zbytočne predraží. Výhodnejšie je kúpiť celé kurča, ktoré si doma rozporciujete podľa potreby.
Jednotlivé časti viete potom využiť separátne. Z pŕs môžete spraviť soté, rezne alebo ich dať zapiecť do rúry, stehná môžete upiecť či spolu s krídelkami ugrilovať. Krk a chrbát poslúžia na prípravu polievky.
Z jedného kuraťa dokážete navariť aj na celý týždeň. Ak máte domáceho miláčika, určite nepohrdne, ak sa kúsok mäska, ktoré nevyužijete pre seba, ujde aj jemu.
Odporúčame: Míňanie peňazí: Vyhnite sa nákupom zbytočností!
Zdroj: Depositphotos
Zamilujte si polievky
Azda v každej domácnosti sa nachádzajú zásoby, z ktorých viete vyčarovať nejakú polievku. Či už ide o klasickú čerstvú zeleninu ako je mrkva, petržlen, kaleráb, zeler alebo mrazené polievkové zmesi. Polievky vás zasýtia, dodajú tekutiny a v zimných mesiacoch aj rýchlo zahrejú.
Chutnú polievku dokážete pripraviť takmer z čohokoľvek. Dobre poslúži paradajkový pretlak či konzervy s fazuľou, kukuricou, šampiňónmi alebo hráškom. Dochutiť ju môžete okrem soli a korenia aj aromatickými bylinkami.
Na zahustenie použite zemiak, múku alebo krúpky. Pridať môžete aj krupicové halušky. Fantázii sa medze nekladú. Varenie polievok z existujúcich zásob ocenia aj zástancovia bezodpadového, takzvaného zero waste prístupu.
Nakupujte v zľave
Väčšie obchodné reťazce často poskytujú zľavu na vybraný tovar. Ak teda viete, že milujete mäso a reálne ho využijete, pokojne si spravte zásoby do mrazničky.
Nakúpiť v zľave sa oplatí v podstate čokoľvek, čo dokážete zamraziť alebo skonzumovať v priebehu pár dní. Samozrejme, vždy treba prihliadať na pomer kvality a ceny a dátum spotreby.
Pozor aj na bezhlavé nakupovanie vecí v akcii. Robenie si nezmyselných zásob často vedie k tomu, že nevyužité potraviny skončia v koši alebo ich nasilu skonzumujete, čím si môžete privodiť žalúdočné ťažkosti a prísť aj k nejakým kilám navyše.
Prečítajte si: Siahnite denne po malinách či černiciach, vaše telo sa vám poďakuje
Zdroj: Depositphotos
Skamaráťte sa s mrazničkou a sušičkou
Mrazenie a sušenie je úžasný spôsob ako uchovať potraviny s čo najväčším obsahom živín tak, aby ste ich mohli skonzumovať neskôr.
Sezónne ovocie, zelenina, hríby alebo bylinky, ktoré nestihnete zjesť čerstvé, vám neskôr uľahčia varenie. Ak ich máte z domácich zdrojov, väčšinou to tiež znamená, že neobsahujú škodlivé pesticídy.
Variť by ste mali také veľké porcie, aké reálne dokážete zjesť. Ak ste to s množstvom neodhadli, do mrazničky môžete odložiť aj zvyšky uvarených pokrmov, ktoré vám ostali napríklad z nedeľného obeda. Ideálne je skladovať ich v uzatvárateľných plastových obaloch.
Chlieb a iné pečivo môžete zamraziť a v prípade potreby použiť neskôr. Efektívnym riešením je aj nechať ich usušiť, pomlieť a vyrobiť si z nich domácu strúhanku.
Ochutnajte kaše a používajte ovsené vločky
Jedným zo zaručených spôsobov ako zaplniť žalúdok, je konzumácia kaší. Pšenovú, pohánkovú, ovsenú a mnohé ďalšie druhy viete dochutiť čerstvým alebo sušeným ovocím či orechmi.
Milovníci sladkého môžu pridať med, kakaový prášok alebo kúsky čokolády. Verte, že po takomto jedle tak skoro nevyhladnete.
Ak nie ste fanúšikom kaší, zasýtia vás aj ovsené vločky, ktoré si môžete nasypať do jogurtu alebo zaliať mliekom. Vločky sa napučia, zväčšia svoj objem a zasýtia vás na pomerne dlho.
Pozri aj: Mrazené ovocie: Správny postup a najvhodnejšie druhy