Pranie oblečenia je činnosť, ktorej sa nevyhne nikto z nás. Či už žijete ,,single“ alebo v osemčlennej rodine, prať budete vždy. Zmení sa iba frekvencia toho, ako často práčku zapnete a vypnete.
Veď to poznáte. Môžete mať v šatníku aj tridsať druhov blúzok, štyridsať šiat a sedemnásť nohavíc a aj tak budete stále dokola nosiť tú jednu žltú blúzku s nenápadným fliačikom od minuloročných čerešní a jedny už skoro vyšúchané nohavice, ktoré občas prestriedate s tými čiernymi – vlastne už sivými rifľami. Čím viac si nejaký kúsok obľúbite, tým sa zvyšuje aj počet jeho praní. Ako však zabezpečiť, aby obľúbené oblečenie vydržalo čo najdlhšie? Stačí dodržať týchto pár rád.
Naruby a triediť
To, že treba každý jeden kúsok oblečenia vytriediť podľa farby, je zlaté pravidlo prania. Netreba však zabúdať ani na rozdelenie bielizne podľa materiálov. Či už ide o klasickú bavlnu, polyester alebo vlnený sveter. Automatické práčky majú programy nastavené aj podľa tohto kritéria, kedy sa mení napríklad aj dĺžka pracieho programu, či otáčky pri žmýkaní.
Ak sa však obávate, že predsa len by vám jeden kúsok mohol zafarbiť zvyšok oblečenia, je dobré do bubna práčky hodiť jeden-dva obrúsky, ktoré zachytávajú prebytočnú farbu vo vode. Tie sa dajú kúpiť takmer v každej drogérii. Čo však ešte pomáha zachovať pôvodnú farbu oblečenia je aj jednoduchý trik – pretočiť každý jeden kúsok naruby. Ak sa chystáte prať jemnú, tenkú alebo čipkovanú bielizeň, nezabudnite ju vložiť do malých sieťkovaných taštičiek, ktoré sa dajú zohnať v galantériách.
Odporúčame prečítať: Zaujímavé spôsoby, ako použiť korektor pri líčení
Sušenie
Ak ešte stále nepatríte k šťastlivcom, ktorí k svojej práčke majú rovno sušičku, nezúfajte. Aj bez nej sa dá oblečenie dôkladne a šetrne vysušiť. Vhodné bude, ak sa úplne vyhnete sušeniu bielizne na slniečku. Je síce pravda, že slnko je na rýchly spôsob prírodného sušenie najlepšie, no neznamená to, že aj najohľaduplnejšie. Nie len, že priame slnečné lúče dokážu pevnosť a pružnosť látky oslabiť, ale spôsobujú aj jej rýchle vyblednutie. Môže sa potom stať, že z vašej červenej sukne sa stane lososová a na čiernom tričku zostane vyblednutý pruh látky. Ak však bývate v byte s balkónom na slnečnej strane, stačí, ak rozvešanú bielizeň prekryjete tenkou bielou plachtou.
Ideálne bude, ak sa vám podarí nájsť miesto v tieni, cez ktoré prefukuje. Oblečenie si tak ochránite pred vyblednutím a vietor vám pomôže s rýchlosťou sušenia. Avšak aj pri sušení nechajte svoju bielizeň obrátenú naruby. Môžete ju týmto spôsobom ochrániť pred vonkajšími nečistotami, ktoré sa na nej môžu zachytiť.
A čo ak fúka silný vietor? Použite štipce. Ale snažte sa ich pripnúť na také miesta, kde to bude na oblečení najmenej vidieť a čo najmenej sa vyťahá. Pri tričkách by to mohli byť miesta pod rukávmi a pri nohaviciach oblasť členkov.
Odporúčame prečítať:Elegantná klasicky šitá róba od Jenny Packham
Riaďte sa pokynmi
Či už ide o pranie, sušenie alebo žehlenie, vo všetkých troch krokoch platí – čítajte si značky na štítkoch vášho oblečenia. V konečnom dôsledku, dodržiavanie pokynov na oblečení vám vo viacerých prípadoch zabezpečí, aby ste svoje oblečenie vytiahli z práčky v rovnakom stave, v akom ste ho do nej vložili
Odporúčame prečítať: Jednoduché recepty na domáce nátierky z orieškov