Na pravé zimné obdobie plné snehu si ešte počkáme, no dovtedy sa môžeme tešiť z pestrofarebnej jesene, ktorá v týchto dňoch na našom území poriadne „šantí“. Aktuálne si nemôžeme dovoliť vyjsť z domu bez dáždnika. Ten je v tomto upršanom počasí skutočne potrebný. Síce nás dokáže ochrániť pred zmoknutím, no pred mlákami na chodníkoch nás ochrániť nedokáže. A tak nám občas začľapká v jednej topánke, občas v druhej a niekedy v oboch naraz.
Premočené topánky sa snažíme čo najskôr vyzuť, aby sme neprechladli od nôh. Ale čo s nimi robíte? Ako sa ich snažíte vysušiť, aby ste si ich nasledujúci deň mohli nanovo obuť? Asi sa nebudeme mýliť, ak povieme, že ich dávate odkvapkať do vane alebo sprchovacieho kúta či dokonca vysušiť na radiátor, ktorý poriadne „rozpálite“. V tejto chvíli dvíhame varovným prst, pretože je to to najhoršie, čo môžete topánkam spraviť. Ako ich teda správne vysušiť?
Zaujme ťa: Ľaničníkový olej: Ešte nepoznáš jeho jedinečné účinky? Rýchlo to naprav!
Prečo nedávať topánky na radiátor ani do vane?
Z vonku si tých mokrých vecí nosíme viacero. V zimnom období sú to okrem mokrých topánok napríklad aj korčule či iné športové vybavenie. Ale pozor, mokré topánky či gumáky do kúpeľne rozhodne nepatria! Vo vani či sprchovacom kúte ich môžete tak maximálne opláchnuť, ale ani to sa neodporúča. A prečo? Jednoducho preto, lebo to je nehygienické. S mokrou obuvou si totižto domov prinášame aj rôzne baktérie a nečistoty (napr. blato), ktoré sa vo vlhkom prostredí rozmnožujú. Dáte nám teda za pravdu, že vaňa či sprchovací kút, v ktorých vykonávate osobnú hygienu, by nemali byť znečisťované. Ak sa aj rozhodnete topánky vo vani očistiť, tak ju nezabudnite následne vydezinfikovať.
Čo sa týka ich sušenia na radiátore, tak to je ďalšia vec, ktorú by ste nemali ani skúšať. Síce nám rodičia po poriadnej guľovačke topánky sušili práve na radiátore, no už teraz vieme, že to bola chyba. Robíte to aj vy? Tak to nerobte! Nie je totižto vhodné obuv sušiť nárazovo. Ani na radiátore ani pri inom zdroji tepla. Náhlym ohrievaním a sušením môže dôjsť k deformácii topánok alebo k popraskaniu materiálu, z ktorého boli vyrobené. Topánky tak môžu veľmi ľahko stratiť svoje ochranné vlastnosti, vďaka čomu sa môže stať, že vám do nich bude zatekať. Tiež pri takomto sušení nemusí dôjsť k úplnému vyschnutiu topánok. Častokrát sa stáva, že vnútorná vložka alebo vnútro topánok ostáva mokré. Topánky na uschnutie potrebujú len správnu cirkuláciu vzduchu a izbovú teplotu.
Takže, ako ich sušiť správne?
Odpoveď je jednoduchá – pri izbovej teplote! Ak nechcete mať v domácnosti mláky, tak si zaobstarajte odkvapkávač na obuv a topánky sušte pri izbovej teplote. Ak chcete k ich vysušeniu dopomôcť, tak sa odporúča do topánok napchať noviny. Tie nasajú vlhkosť z topánok, čím sa usušia oveľa rýchlejšie. Samozrejme, v takomto prípade sa odporúča noviny častejšie meniť. Okrem toho, že noviny nasajú vlhkosť, tak pomôžu predchádzať zdeformovaniu topánok.
Takýmto spôsobom by ste mali sušiť aj tie topánky, ktoré ste si vyprali v práčke. Ak chcete zachovať ich tvar, tak sa tiež odporúča investovať do formovačov obuvi, ktoré vám pomôžu predchádzať ich zdeformovaniu. Pri sušení topánok vám tiež pomôžu slivkové kôstky, ktoré stačí do topánok nasypať. Poprípade, ak chcete trošku experimentovať, tak môžete vyskúšať topánky vysušiť vlastným teplom. Obujte si na nohy teplé ponožky a navlečte na ne igelitové vrecúško. Následne si obujte topánky a sušte ich teplom vyrobeným vaším telom.
Neprehliadni: Ako pripraviť pleť na zimu: 5 jednoduchých krokov, ktoré zaberajú