Zafarbené oblečenie po praní v práčke ešte nie je stratené: Takto mu prinavrátiš farbu

Teória môjho manžela znie, že ak sa perie čokoľvek pri 40 °C, pofarbiť sa to nemôže. A je jedno či periete tmavé so svetlým alebo rôznofarebné oblečenie, nič sa tomu stať nemôže. A popravde, funguje to takto aj v praxi. Avšak, niekedy je potrebné bielizeň poriadne vydezinfikovať, a teda prať pri vyššej teplote. V tomto prípade sa už môže stať, že sa nehode pri praní nevyhneme. Teda v prípade, že oblečenie pred praním netriedite a periete všetko spolu.  

To, či bude bielizeň po vypraní zafarbená viete čiastočne zistiť už pri jej praní. Ak máte práčku spredu plnenú, tak vidíte do bubna. Ak je už pri praní voda zafarbená, je zrejmé a viac-menej pravdepodobné, že bielizeň bude po skončení cyklu zafarbená. Nahnevá to najmä v prípade, keď periete svoje obľúbené tričko a práve to sa zafarbí. Čo s tým? Je možné zafarbené oblečenie nejakým spôsobom odfarbiť? Veru je a my poznáme niekoľko trikov, ktoré stoja za vyskúšanie! Veď v podstate, čo horšie sa môže stať?!

Odporúčame: Strelícia kráľovská – majestátna kráska z juhu Afriky u vás doma

sóda bikarbóna

Zdroj: Depositphotos

Odfarbovač na zafarbené oblečenie

V prvom rade každému napadne siahnuť po bielidle, no to používajte v prípade, že sa vám zafarbilo biele oblečenie. Stačí ho len prisypať alebo naliať do práčky a biele oblečenie nanovo vyprať. Pri farebných kúskoch voľte radšej šetrnejší odfarbovač.

Odfarbovače sú vytvorené tak, že odstraňujú, resp. na seba viažu farebné čiastočky z textilu, ktoré tam sú navyše. Niektoré odfarbovače pôsobia silnejšie a dokážu tak odstrániť aj ťažko odstrániteľné zafarbenie zo všetkej bielej, ale aj stálofarebnej textílie. Niektoré nie sú až také účinné, preto sa môže stať, že aj napriek tomu, že oblečenie zachránia, nemusí už vyzerať úplne ako nové – bez žiadnej zafarbenej škvrny.

Dávajte si však pozor, pretože nie všetky odfarbovače sú vhodné na všetky druhy materiálov.

Ako na zafarbené oblečenie v domácom prostredí?

Aj v prípade zafarbeného oblečenia môžete natrafiť na rôzne babské tipy a triky. Či sú však účinné, to už musí zistiť každá gazdinka samá. Za skúšku však nič nedáte, no na druhej strane môžete svojmu oblečeniu prinavrátiť vzhľad a farbu.

  • Sóda bikarbóna – pridajte 1 lyžicu sódy do bubna práčky alebo nasypte priamo na zafarbené oblečenie a vyperte.
  • Kypriaci prášok – postupujte rovnako ako v prípade sódy bikarbóny. Prášok nasypte do bubna a bielizeň vyperte.
  • Manganistan draselný – vytvorte si roztok z vody, tuhého mydla (to do vody nastrúhajte) a manganistanu draselného. Do zmesi namočte zafarbené oblečenie a nechajte pôsobiť aspoň 2 hodiny.

Neprehliadni: Ako čistiť televízor a zbaviť sa „paciek“ či prachu? Takto ho nepoškodíš!

tablety do umývačky riadu

Zdroj: Depositphotos

Tablety do umývačky riadu – nezvyčajný spôsob odfarbovania oblečenia

Základné porekadlo hovorí, že železo treba kuť za horúca. Zafarbené oblečenie by ste mali skúsiť odfarbiť hneď, ako ho vytiahnete z práčky a je ešte mokré, aby sa farba nestihla usadiť vo vláknach. Skúsiť môžete aj ďalšiu babskú radu, a to tablety do umývačky riadu.

4 až 5 tabliet do umývačky riadu vložte do vedra s horúcou vodou. Do vody namočte zafarbenú bielizeň a nechajte pôsobiť aspoň 10 hodín. Potom mokré oblečenie vložte do práčky a vyperte. Zafarbenie by malo zmiznúť.

Zaujme ťa aj: Kvetinové odrezky namiesto kvetov v kvetináči: Hit, ktorý dozaista osloví!

3 komentárov
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

24.08.2022 12:40

Tabletu do umývačky som zatial dávala do pračky pri utierkach na riad aby sa lepšie vyprali o tom že sa dá zafarbené prádlo zahránit som ani nepočula. Zasa niečo nové.

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

24.08.2022 13:40

dobré rady, určite vyskúšam tie tablety do umývačky

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

26.08.2022 09:55

Už sa mi to stalo rada vyskúšam tabletka do umývačky riadu ma zaujala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE