Uvažujete nad rozšírením svojej zbierky izbových rastlín alebo práve naopak, hľadáte vhodnú nenáročnú rastlinku, s ktorou začať? Vyskúšajte to s jukou. Túto neprehliadnuteľnú rastlinu môžete nájsť v mnohých domácnostiach, a to najmä pre jej atraktívny vzhľad, nenáročnosť v pestovaní či jej druhovú rôznorodosť.
Ako juku pestovať tak, aby sme z nej mohli mať ešte dlho radosť? A ako často ju zalievať či presádzať?
Odporúčame: TOP izbové rastliny väčších rozmerov: Tieto budú pýchou tvojej domácnosti!
Juka je odolná rastlina
Juka (alebo aj Yucca) je sukulentnou rastlinou, ktorá pochádza z rozpálených púští z oblastí Strednej a Severnej Ameriky. Juka teda nie je pôvodom izbovou rastlinou, ako by sme sa mohli domnievať. Vo voľnej prírode nájdeme totiž približne jej až 50 druhov, pričom iba 20 druhov z nich sa pestuje izbovou formou. Vo všeobecnosti je táto známa rastlina veľmi obľúbenou v mnohých interiéroch, a to najmä pre jej podlhovasté špicaté listy, ktoré môžu vyrastať z kmeňa rastliny alebo priamo z jej základne. Niektoré druhy vynikajú aj zaujímavými krémovými (alebo napríklad aj ružovými) kvetmi zvončekovitého tvaru.
Pozri aj: Prekrásny oleander: Ako na jeho pestovanie, zazimovanie či strihanie?
Ako pestovať juku
Ako sme už v úvode spomenuli, juka sa zaraďuje medzi izbové rastliny, ktoré sú na starostlivosť skutočne nenáročné. Táto rastlina má rada dostatok svetla a tepla. Svetlo by malo byť ideálne rozptýlené do všetkých strán. Pri nedostatku svetla sa vám rastlinka ,,odvďačí“ bledšími a slabšími listami. Dokonca sa môže za svetlom ťahať, čo celkový vzhľad rastliny kazí. Priame ostré slnko však juka rada nemá. Jej listy môže slnko ľahko spáliť, čo sa prejaví zhnednutím jej listov alebo tmavými škvrnami. Juka si vystačí s bežnou izbovou teplotou, avšak v lete ju pokojne môžete presťahovať aj do exteriéru. Bude sa jej dobre dariť na slnečnej terase či na dvore. V zime jej vyhovujú skôr nižšie teploty okolo 12 °C. Umiestniť ju dlhodobo v prostredí pod 7 °C sa neodporúča. Ideálnym miestom je napríklad zimná záhrada.
Neprehliadni: Nádchovník: Lacný a účinný liek na nádchu a iné problémy
Juka a polievanie
Juka patrí medzi suchomilné rastliny, ktoré si dokážu prijatú vodu uskladniť vo svojom kmeni. Ak teda ešte plánujete stihnúť dvojtýždňovú letnú dovolenku a o vašu juku sa vám nebude mať kto starať, nezúfajte. Táto rastlina je extrémne odolná proti suchu. S jej zalievaním buďte naopak opatrní. Rastlina by sa mala polievať až po vyschnutí substrátu v črepníku, a to do hĺbky cca 5 centimetrov. V letných mesiacoch urobíte rastlinke dobre aj postrekovaním vlažnou vodou. Pri nadmernom zaliatí rastliny môžu najmä spodné listy žltnúť, schnúť či ovísať. Hroziť môže aj hnitie koreňov. Vtedy urobíte najlepšie, ak nahnitú časť koreňa odstránite a celú rastlinku presadíte do nového suchého substrátu.
Prečítaj si aj: Nádherná difenbachia: Ako bezpečne pestovať túto jedovatú izbovku?
Juka a hnojenie
Ak juku hnojiť, tak ideálne najmä v letných mesiacoch do septembra. V zimných mesiacoch sa hnojeniu radšej vyhnite, aby ste rastlinke zbytočne neuškodili. Hnojenie realizujeme vo forme zálievky, vhodné sú však aj tyčinkové hnojivá.
Ako juku rozmnožovať
Juku možno rozmnožovať mladými vrchnými výhonkami s listami – ideálna dĺžka je cca 15 – 25 centimetrov. Po odstrihnutí a chvíľkovom preschnutí sa zapichnú ideálne do piesku či drobného štrku. Rastlinka by mala zakoreniť približne do 4 – 8 týždňov. Po zakorenení presadíme rastlinu do kvetináča so substrátom. Juku možno vypestovať aj zo semienka z kvetov po ich odkvitnutí. Ide však o časovo náročnejšiu cestu, no ak zo semienka rastlinka úspešne vzíde, vaša radosť bude o to väčšia.
Inšpiruj sa: Vieš, ako pestovať fikus? Takto sa z neho budeš tešiť ešte dlho