Kôra citrusových plodov býva veľmi často súčasťou receptov na prípravu koláčov či zákuskov, ale aj varených jedál. Často ju používame na prípravu marmelády, na kandizovanie alebo sušenie. Lenže zamysleli ste sa niekedy nad tým, či na jej konzumáciu stačí dôkladne ju umyť vo vode a potom už len nastrúhať do dezertu či pokrmu? Čo sa ukrýva pod šupkou alebo kôrou citrusových plodov, o tom sa dozvedáme z každých strán. Ale čo samotná šupka? Čo sa skrýva v nej? Zistite to spolu s nami!
Keď umytie vodou nestačí...
Chcete najprv dobrú alebo najprv tú zlú správu? Nie, rozhodne vás nechceme desiť, ale ako dobre vieme, každá strana má dve mince a týka sa to aj citrusových plodov. Začnime však tou svetlou stránkou. Veľkým benefitom citrónovej alebo pomarančovej kôry je, že obsahuje vysoké množstvo cenných a zdraviu prospešných bioflavonoidov. Aj vďaka nim naše cievy fungujú tak ako majú.
Ak si z času na čas kúpite citróny, pomaranče, grepy alebo mandarínky v balenej forme, dostali ste na štítku informáciu nielen o gramáži či krajine pôvodu tohto citrusového ovocia, ale zrejme tiež informáciu o tom, či bola kôra týchto plodov chemicky ošetrená. A ak nešlo o bio produkty, pravdepodobne tieto citrusy chemicky ošetrené naozaj boli. Citrusy sa takýmto spôsobom chránia pred vznikom plesní, rôznych škodcov a pred tým, aby sa nepokazili počas prepravy.
Pozri aj: Kapucínka väčšia: Čo ukrýva táto krehká, no zároveň silná rastlina?
Navyše sa, v súvislosti s kôrou dovážaných citrusových plodov, šepká, že je dofarbovaná, nakoľko sa tieto plody zbierajú ešte ako zelené. Spomínané chemické a konzervačné látky sa síce pohybujú v miligramoch, ale je dobré o nich vedieť. Uvádza sa, že najčastejšími látkami na ošetrenie citrusov, ešte pred ich prepravou na trh spotrebiteľa, sú bifenyl (aromatický uhľovodík) a tiabendazol (syntetická zlúčenina). Obe tieto látky majú fungicídne a baktericídne účinky, teda dokážu ničiť plesne a baktérie. Do dužiny ovocia tieto látky neprenikajú, ale zostávajú súčasťou kôry.
Bio citrusy ako ideálna voľba
V prípade, že si citrusy samy pestujete alebo si ich kupujete v bio kvalite, kôry sa obávať naozaj netreba, práve naopak, treba ju využiť v maximálnej možnej miere. Prečo? Bolo zistené, že práve šupka z citróna obsahuje oveľa viac živín, ako samotná dužina či šťava. Má schopnosť predchádzať vzniku rakoviny (vďaka látke s názvom limonén či citrusový pektín).
V každom prípade však nezabúdajte dôkladne umývať citrusové plody a to aj vtedy, keď máte v úmysle použiť len ich dužinu. Umývať by ste ich mali pod tečúcou teplou až horúcou vodou. Takisto medzi šúpaním citrusového plodu a konzumáciou jeho dužiny si umyte ruky. Na dochucovanie sladkých či slaných pokrmov, na prípravu marmelád, sušenie či kandizovanie, jednoducho všade tam, kde využívate kôru citrusových plodov, je lepšou voľbou siahnuť po citrusoch v bio kvalite, bez chemického ošetrenia.
Prečítaj si: Gianfranco Ferré Gieffeffe: Unisex vôňa s orientálnym nádychom