Hormóny zodpovedné za priberanie: Daj si na ne veľký pozor! ​

Chudnutie vôbec nie je najjednoduchšie, čo si už na vlastnej koži vyskúšali mnohé z nás. Jedna vec však je, ak musíme kilečká zhadzovať kvôli tomu, že sme sa akosi utrhli z reťaze a začali papať o trošku viac, ako by sme mali, druhá zasa, ak za naše priberanie môže niečo iné. 

Hormóny zodpovedné za priberanie naozaj existujú a je dobré vedieť, ktoré tento neželaný stav v našom tele môžu spôsobovať. Ktoré hormóny ovplyvňujú naše hormonálne zdravie v takom smere, že môžu viesť k nárastu hmotnosti?

Problém zvaný hormonálna nerovnováha

Hormonálna nerovnováha v ženskom tele, to je oveľa viac, ako len dve prázdne slová. Pravdou je, že ak nie sú vaše hormóny v norme, trpí celý organizmus. Od hladiny rôznych hormónov v tele závisí správny chod metabolizmu, ale aj iných dôležitých funkcií. 

Ak sa pýtate, čo môže spôsobovať takéto hormonálne zmeny, tak sú to celkom obyčajné a bežné veci, ktoré zažívame každý deň. Patrí sem stres, genetika a životný štýl, nedostatok pohybovej aktivity, ale aj vek.

Hormóny spôsobujúce priberanie žien

Ako ste sa mohli dovtípiť z odseku vyššie - hormóny naozaj dokážu človeku poriadne znepríjemniť život rôznymi spôsobmi, napríklad aj tak, že naberiete neželanú váhu. Preto je dobré o nesprávnej činnosti endokrinných žliaz vedieť včas, aby sa nestalo, že sa dostanete až k nadváhe alebo horšie, k obezite. Poďme sa teda pozrieť na hormóny, z ktorých sa priberá! 

Pozri aj: Mávajú s tebou? Povieme ti, ako skrotiť hormóny prirodzene

prečo nemôžem schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

• Hormóny štítnej žľazy

Štítna žľaza je nesmierne dôležitá pre základné procesy v organizme. Zodpovedná je za metabolizmus, dobrý a kvalitný spánok aj správny chod srdca. Produkuje hormóny T3, T4 a kalcitonín, ktorých nadmerné množstvo v tele (ochorenie štítnej žľazy zvané hypertyreóza), spôsobuje priberanie, depresiu, problémy s cholesterolom či so srdcom.

Ak máte podozrenie na problémy so štítnou žľazou, navštívte lekára, ktorý vám spraví testy a nasadí liečbu, ktorá väčšinou zahŕňa konzumáciu jódu, zinku, vitamínu D a samozrejme aj lieky na lekársky predpis.

• Inzulín

Hormón s menom inzulín asi bližšie predstavovať nemusíme. Ide o hormón, ktorý pochádza z pankreasu a stará sa v tele o to, aby bola glukóza pravidelne doručovaná k bunkám ako energia. Ak však prijímame príliš veľa cukru z rôznych zdrojov, môže sa stať, že naše telo sa stane rezistentné voči inzulínu (inzulínová rezistencia), čo postupne vedie k obezite a diabetu typu 2.

Dôležité je preto mať hladinu cukru v krvi pod kontrolou, vyhýbať sa nezdravým jedlám a alkoholu, mali by sme pravidelne cvičiť a piť veľa vody.

Bude sa ti páčiť: Budeš nesmierne prekvapená! Uhádneš, ktorá zelenina je ovocie? ​

ako pôsobia hormóny na priberanie

Zdroj: Shutterstock®

• Estrogén a progesterón

Kto by to bol povedal, že nás môže ten najženskejší hormón takto zradiť? Estrogén a jeho nízka, ale aj vysoká hladina v ženskom tele, môže našu ručičku na váhe pohnať do výšin. Vysokú hladinu estrogénu môžu spôsobovať vaše vaječníky, ktoré ho produkujú príliš veľa alebo ho môžete prijímať v nadmerných dávkach aj z jedla.

Nízku hladinu môže spôsobiť telo, pripravujúce sa na menopauzu, čo opäť vedie k priberaniu. Primeraná hladina estrogénu, ale aj ďalšieho ženského hormónu – progesterónu, je teda na mieste.

Odporúča sa kupovať mäso, ktorého pôvod dobre poznáte, pretože práve v ňom sa môžu nachádzať škodlivé hormóny pre ľudské telo. Aby ste sa vyhli nerovnováhe estrogénu, jedzte celozrnné produkty, pravidelne cvičte a vyhýbajte sa alkoholu a stresu.

• Melatonín

Zvýšená hladina melatonínu v ženskom tele, produkovaného epifýzou, dáva telu signál, že je čas znížiť teplotu organizmu a pobrať sa na odpočinok. Nie večný, ale nočný. Melatonín sa začne uvoľňovať napríklad vtedy, keď sa v spálni dostatočne zotmie.

Vtedy sa telo pripravuje na regeneráciu v spánku. Ak sa však dobre nevyspíme, môže to viesť k stresu a následne k zvyšovaniu hmotnosti. Aby k tomu nedošlo, mali by ste sa vyhnúť všetkému, čo narušuje tmu v izbe (napríklad elektronika), nemali by ste pred spaním jesť nič ťažké alebo vôbec nič a pospať si denne odporúčaných 7 až 8 hodín.

Ďalší možní vinníci za priberanie

Okrem týchto pomerne známych hormónov môže priberanie spôsobovať hormón leptín, ktorý nám za ideálnych podmienok signalizuje, že sme najedení, hormón ghrelín, ktorý poznáme ako hormón, signalizujúci hlad, ale aj hormón testosterón v ženskom tele či kortizol, ktorý sa vylučuje, keď sme v strese.

V prípade, že zažívate problémy s neustálym priberaním bez dôvodu, navštívte lekára, ktorý vám skontroluje hladinu hormónov a nastolí vhodnú liečbu.

Tipy, ako prirodzene podporiť hormonálnu rovnováhu v tele:

  • správna životospráva – stravujte sa zdravšie a vyváženejšie, dbajte na dostatočný prísun všetkých živín,
  • v dostatočnej miere prijímajte zdravé tuky, napr. vo forme omega 3 a omega 6 mastných kyselín,
  • znížte konzumáciu alkoholu na minimum, alebo s ním úplne skoncujte,
  • skoncujte s cigaretami,
  • minimalizujte toxíny v okolí – v strave v priemyselne spracovaných potravinách, v domácnosti v čistiacich prípravkoch, v plastoch,
  • skúste bylinky – napr. senovka grécka, vitex jahňací, žerucha peruánska,
  • pravidelne sa hýbte, vyhýbajte sa sedavému spôsobu života,
  • doprajte si dostatočne dlhý a kvalitný spánok, a to každodenne,
  • v čo najväčšej možnej miere eliminujte stres vo svojom živote. 

Aktualizované na 02. 11. 2023 

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.09.2018 05:46

Hormóny, obzvlášť nám ženám, vedia dať pekne zabrať...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.09.2018 14:54

Veru hormóny sú zodpovedné za kadečo v našom ženskom tele

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

26.09.2018 15:13

O inzulíne a leptíne som už čítal, ostatné ma prekvapili, ale dáva to zmysel.

Vaše meno:

Patrik Podmanický

Patrik Podmanický

28.09.2018 22:40

Prečo sa vyhovárať na hormóny a rôzne iné príčiny. Dôležité je naučiť sa kedy máme dosť a neprijímať viac ako zo seba vydáme.

Vaše meno:

Lenka Geršiová

Lenka Geršiová

01.10.2018 21:20

Štítna žľaza vie potrápiť, dôležité je navštíviť lekára.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

14.10.2018 13:56

no pekne, zaujímavý článok..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE