Opäť je tu najkrajšie obdobie roka (teda možno okrem Vianoc). Leto. Čas slnka, vody, zmrzliny a dovoleniek. Na tie sa tešíme celý rok.
Každý máme svoju predstavu o ideálnej dovolenke, ale určite a nebudem mýliť ak poviem, že u väčšiny ľudí zahŕňa cestovanie.
A to vie načrieť poriadne hlboko do peňaženky. Cestovné, ubytovanie a strava sú tie najzásadnejšie položky. Ako si užiť vytúženú dovolenku a zároveň ušetriť? Týchto niekoľko trikov vám umožní vymačkať maximum cestovania zo svojich peňazí.
1. Majte plány čo najviac flexibilné
Ak chcete využiť tie najlepšie ponuky, musíte byť flexibilný. Máte už termín dovolenky „zabookovaný“? Neváhajte do poslednej chvíle sledovať weby cestovných kancelárií, ktoré zvyknú dávať zásadné zľavy doslova niekoľko hodín pred odletom. Ak máte radi dobrodružstvo, zbaľte si kufor a v stánkoch cestoviek na letisku sa opýtajte, čo majú v ponuke s odletom v najbližších hodinách. Uvidíte, že luxusnú dovolenku môžete absolvovať za skoro smiešne peniaze.
Je práve destinácia to kľúčové kritérium? Tak buďte pripravený vyraziť na dovolenku prakticky kedykoľvek. Sledujte (ultra-, mega-, hyper-) last minute ponuky a keď sa v nich objaví vaša destinácia snov, neváhajte...
Odporúčame tiež: Získajte finančnú samostatnosť v 4 jednoduchých krokoch
2. Nerezervujte si ubytovanie dopredu
Ak milujete dovolenky v štýle „roadtrip“, kľudne si všetko naplánujte, ale s ubytovaní počkajte. Stačí, ak si zarezervujete miesta na prvé tri noci a všetky ostatné rezervujete na poslednú chvíľu (to znamená večer pred alebo v deň príchodu na miesto). Ak vašou nasledujúcou zastávkou nie je zabudnutá dedinka s jedným penziónom, na rezervačných portáloch nájdete kopu skvelých ponúk na ubytovanie vo vašej destinácii s výrazne zľavnenou cenou.
Osobne najradšej spomínam na takto vybavené ubytovanie v modernom štvorhviezdičkovom hoteli, 15 minút od centra Milána. Cena 22€/noc. Rezervované ráno pred príchodom.
Užitočné weby a aplikácie na hľadanie ubytovania nájdete v tomto zozname.
Odporúčame tiež: Bulharsko a jeho obľúbené dovolenkové miesta
3. Plaťte kartou
Ak je to možné, snažte s čo najviac nákupov platiť kartou, a to aj tých drobných. Výmenný kurz, ktorým sa transakcia prepočítava, je lepší, ako ten, ktorý dostanete v zmenárni. Navyše karta je bezpečnejšia ako peniaze, je chránená PIN-om a v prípade straty alebo krádeže ju môžete telefonicky zablokovať.
Pri výbere hotovosti z bankomatu treba počítať s tým, že banky si za to účtujú poplatky. Ak môžete, snažte sa vyberať z bankomatov bánk rovnakej skupiny, ako je vaša banka. Poplatky sú vtedy zväčša nižšie a niektoré slovenské banky ich majú dokonca zahrnuté v poplatku za balík služieb k účtu. Vyberajte radšej väčšiu sumu, aby ste neplatili za zbytočné viacnásobné výbery.
Ak vám plastové peniaze nič nehovoria a riadite sa heslom „Cash is the king“, snažte sa vymieňať peniaze v lokálnych bankách a nie v zmenárňach. Ideálne je, ak si môžete urobiť malý prieskum trhu, kde je najlepší kurz. Pozor na rôzne poplatky (commission, provizija, komysion, comisión, комисионна) a dane.
Odporúčame tiež: Tipy na sexi dovolenky pre zamilovaných
4. Jedzte kde jedia domáci
Gastronomické objavovanie patrí neodmysliteľne k cestovaniu. A najlepšiu miestnu reštauráciu spoznáte tak, že je v nej najviac domácich. Jedlo je tam určite oveľa chutnejšie, lacnejšie a atmosféra autentickejšia ako v hoteli, ktorý sa snaží vyjsť v ústrety medzinárodnej chuti turistov.
Tak isto platí, že reštaurácie v blízkosti pamiatok sú najdrahšie a kvalita jedla býva len priemerná. Preto sa oplatí pohľadať trochu bokom a odmenou vám bude okrem kulinárskeho zážitku aj nasatie nefalšovanej lokálnej atmosféry. Pomoc a inšpiráciu vám poskytnú aj aplikácie z nášho zoznamu.
Odporúčame tiež: Počuli ste už o gastronomických pobytoch?
5. Pýtajte sa na ceny domácich
Ak nechcete preplácať, vytvorte si predstavu o cenových reláciách hneď od začiatku. Opýtajte sa domácich, ktorí pracujú vo vašom ubytovaní na ceny dopravy, jedla a turistických atrakcií a riaďte sa ich odporúčaniami.
6. Ušetrite na vstupnom
V mnohých krajinách ponúkajú múzeá, galérie a pamiatky možnosti, ako ušetriť na vstupnom. Napríklad formou dňa otvorených dverí (často býva raz do mesiaca), dní so zľavneným vstupným, resp. zľavou za zarezervovanie vstupu online. Tak isto na recepcii hotela môže získať zľavu na vstupné alebo iný bonus, ako keby ste si vstup kupovali priamo na mieste.
Odporúčame tiež: Ako urobiť z peňazí zdrojom bezpečia a radosti?
Tak a teraz vám neostáva nič iné, len vyraziť. Doprajte si zaslúžený oddych a nepresiľujte svoju peňaženku. A nezabudnite si pozrieť zoznam užitočných webov a aplikácií, ktoré sme pre vás pripravili. Bude vám k dispozícií počas celého leta.
Tipy, ako úspešne narábať s peniazmi nájdete na stránke:
Chcete sa poradiť alebo máte otázku, na ktorú hľadáte odpoveď?
Napíšte nám na vitajte@inteligentnenafinancie.sk, radi vám odpovieme.