Rukolu pravdepodobne ľudia buď milujú alebo naopak, nenávidia. Vyzerá len ako obyčajná burina, no v mnohých krajinách zastáva rolu cenenej listovej zeleniny. Rastlina pochádza z Apeninského polostrova a je tak obľúbená práve v talianskej kuchyni, no rovnako si našla pevné miesto i v gréckej či dokonca francúzskej kuchyni. Rukola, latinsky Eruca sativa, je veľmi známa hlavne svojou vskutku špecifickou chuťou. Práve chuť je pravdepodobne tým hlavným dôvodom, prečo si na nej mnohí s radosťou pochutnávajú a iní ju radšej rázne odmietnu.
Rukolové lístky sú charakteristické mierne horkastou, ale hlavne korenistou a pikantnejšou chuťou, skrátka sú zvyčajne poriadne výrazné. Každému pokrmu, do ktorého sú pridané, tak dodajú jedinečnú chuť. Rukola je pritom i nesmierne zdravá, preto je skvelé, ak sa nám v kuchyni sem-tam objaví. Obsahuje viaceré minerály, luteín, vitamín K, C aj viaceré vitamíny skupiny B, podporuje trávenie, posilňuje imunitu a vďaka svojmu zloženiu má priaznivý vplyv aj na krvotvorbu. Ako však v kuchyni s rukolou naložiť? Rozhodne si nemyslite, že ide len o ozdobu na obložené chlebíčky, omeletu či cestoviny s omáčkou. Vyťažíte z nej oveľa viac! Čo tak vyskúšať niektorý z nasledujúcich receptov?
Skús aj: Letná krémová cuketová polievka: Jemná a lahodná zároveň
Rukolový šalát
Rukola je skvelou ingredienciou na prípravu rôznorodých chutných ľahkých šalátov, podobne ako iné druhy listovej zeleniny. My prinášame tip na rukolový šalát s tuniakom a paradajkami, ktorý v sebe spája viacero lahodných chutí, ale rovnako predstavuje zdroj veľkého množstva živín. Tuniak tiež zabezpečí dobré zasýtenie na dlhší čas. Skúsite ho?
Ingrediencie:
- 200 g rukoly
- 2 konzervy tuniaka (v olivovom oleji alebo vo vlastnej šťave)
- 2 mozzarelly
- 6 – 8 cherry paradajok
- olivový olej
- balzamikový ocot
- soľ a mleté čierne korenie
Postup: Rukolu podľa potreby opláchneme, necháme odkvapkať a premiestnime do väčšej misy. Zľahka ju pokvapkáme olivový olejom a pridáme mozzarellu natrhanú na menšie kúsky. Pridáme trochu soli, korenia a jemne pokvapkáme alebo postriekame balzamikovým octom. Premiešame a pridáme na menšie kúsky pokrájané paradajky. Nakoniec pridáme aj scedeného tuniaka, premiešame, podľa potreby ešte osolíme, okoreníme alebo pridáme balzamikový ocot. Môžeme podávať, napríklad s opečenými bagetkami.
Rukolové pesto
Keďže je rukola prakticky zelený list, je ideálnou voľbou aj na prípravu chutného domáceho pesta. Pôvod tohto pokrmu možno hľadať v Taliansku, no tradične sa pripravuje z bazalky. Dnes však poznáme rôzne verzie pesta, napríklad aj špenátové či dokonca červené zo sušených paradajok. Čo tak vyskúšať aj rukolové pesto?
Ingrediencie:
- 50 g rukoly
- 1 strúčik cesnaku
- hrsť píniových orechov (alebo kešu či vlašských orechov)
- 50 g parmezánu
- olivový olej
- soľ a mleté čierne korenie
Postup: Do mixéra vložíme umyté rukolové listy a krátko pomixujeme. Následne pridáme trochu olivového oleja a znova mixujeme. Potom do jednotnej zmesi postupne pridáme orechy, cesnak a na kúsky pokrájaný alebo nastrúhaný parmezán a vždy krátko mixujeme. Mixujte dovtedy, kým má pesto požadovanú konzistenciu, ak je moc hutné pridajte ešte olivový olej. Nakoniec osolíme a okoreníme. Pesto môžeme podávať napríklad s cestovinami.
Pozri aj: Hovädzie mäso so zeleným hráškom a kuskusom pre najmenších
Polievka z rukoly
Z rukoly možno dokonca pripraviť aj polievku. Polievky by v našom jedálničku rozhodne nemali chýbať. Pripravujú trávenie na príchod tuhej potravy, majú priaznivý vplyv na tráviaci trakt a pravidelné vyprázdňovanie, tiež sú zdrojom živín. Túto krémovú polievku z pikantnej rukoly si zamilujete.
Ingrediencie:
- 150 g rukoly
- 6 stredne veľkých zemiakov
- 1 cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 l kuracieho vývaru
- 250 ml smotany na varenie 12 %
- olivový olej
- soľ a mleté čierne korenie
- mletý muškátový oriešok (voliteľné)
Postup: V hrnci si na troche olivového oleja osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu. Následne pridáme aj pokrájaný cesnak a po chvíli na menšie kocky nakrájané zemiaky. Chvíľu restujeme. Potom zalejeme vývarom (prípadne vodou) a varíme na miernom ohni pod pokrievkou do zmäknutia zemiakov. Ku koncu do vývaru pridáme aj rukolové listy a už len chvíľku povaríme. Potom polievku rozmixujeme tyčovým mixérom a pridáme smotanu. Prevaríme, podľa chuti pridáme soľ, korenie a muškátový oriešok. Podávať môžeme s hoblinami parmezánu a krutónmi.
Pozri aj: Ľahká cviklová nátierka, ktorú si zamilujú aj deti
Nátierka z rukoly
Ak si chcete urobiť krajšie ráno, určite k tomu dopomôžu aj chutné a výživné raňajky. Tie môžu pozostávať aj z chrumkavého čerstvého pečiva a nejakej poctivo doma pripravenej nátierky. Vyskúšať môžete napríklad i nátierku z rukoly s ovčím syrom.
Ingrediencie:
- 50 g rukoly
- 100 g ovčieho syra
- 100 g eidamu
- 2 PL kyslej pochúťkovej smotany
- 2 PL olivového oleja
- 1 PL citrónovej šťavy
- soľ a mleté čierne korenie
Postup: Očistenú a osušenú rukolu vložíme do mixéra. Pridáme aj olivový olej, šťavu z citróna a ovčí syr. Všetko dôkladne rozmixujeme. Do jednotnej zmesi už len primiešame pochúťkovú smotanu a nastrúhaný eidam. Podľa potreby osolíme, okoreníme a môžeme podávať. Skúste nátierku namazať na ciabattu a pridajte i cherry paradajky. Dobrú chuť!