Nákup čerstvých rýb: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Ryby by sa mali nachádzať v jedálničku každého z nás. Nie je potrebné to s nimi preháňať, no jednu až dve porcie týždenne by sme svojmu telu dopriať mali. Sú zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín, vitamínu D i minerálnych látok.

 

V dnešnej dobe už na predajných pultoch nájdeme stovky rôznych druhov. Nákup čerstvých rýb by však mal mať aj nejaké pravidlá. Tých je dobré sa pridŕžať, aby ste si domov odniesli vždy tie najkvalitnejšie kúsky. Keď pôjdete nabudúce do obchodu po ryby, tieto užitočné rady vám určite pomôžu správne vybrať!

 

Ryby položené na ľade kontrolujte

Vo väčších obchodoch ľahko natrafíte na pulty s čerstvými rybami položenými na ľade, ktoré vyzerajú ako práve ulovené. No zdanie môže klamať, a preto si treba vyberať s rozumom. Čerstvá ryba by mala mať pružnú kožu s kovovým leskom. Skutočne čerstvé mäso je rovnomerne farebné a leskne sa ako perleť. Ak sú pozorovateľné uschnuté či zožltnuté okraje, ryba je skladovaná už dlhšiu dobu.

 

Pozorne si prezrite aj oči. Musia byť priehľadné a nezapadnuté, v žiadnom prípade nie zakalené. Čerstvá ryba má tiež výrazne červené alebo sýtoružové žiabre. U niektorých druhov môžu byť aj fialovej farby. Bledoružové alebo dokonca sivasté žiabre nie sú dobrým znamením. Keď vám ju predavač porciuje, pozorne sa zahľaďte na mäso. Nesmie sa drobiť a kosti z čerstvej ryby sa uvoľňujú ťažšie.  

 

Bude vás zaujímať: Rasca čierna: Objavte jej blahodárne účinky

Akékoľvek čerstvé produkty by mali v žiadnom prípade namali smrdieť

Zdroj: Shutterstock®

Nechajte vybrať vaše zmysly

Pri výbere rýb sa spoľahnite aj na ostatné zmysly. Nemali by totiž len pekne vyzerať, ale i voňať. Práve  vôňa je výborným pomocníkom pri kúpe týchto morských či sladkovodných živočíchov. V žiadnom prípade nie je dobrým znamením, ak cítite rybinu. Či už je ryba celá alebo porciovaná, vždy musí voňať po slanej alebo sladkej vode.

 

Rovnako je dôležitý hmat. Koža skutočne čerstvej ryby je hladká, vlhká a slizká, ale nie nepríjemne mazľavá. Je dobré, keď je mäso tuhé, ale pružné. Ak ho spolu s pokožkou jemne zatlačíte prstom, jamka by mala po malej chvíli zmiznúť. V prípade, že tam priehlbina zostáva, ryba už pravdepodobne tak svieža nie je.

 

Odporúčame: Pomarančová kôra: 9 skvelých spôsobov na použitie!

Vždy pozorne prečítajte etikety

Zdroj: Shutterstock®

Poriadne čítajte etikety

Ak nakupuje ryby akéhokoľvek druhu v supermarketoch, poriadne si prečítajte všetky dostupné informácie. Veľakrát sa totiž stáva, že ryby už boli z rôznych dôvodov zmrazené a pred vystavením na pulty ich rozmrazili. Takéto mäso už môže strácať na kvalite. Čo je však ešte dôležitejšie dodať, tieto ryby už doma viac nezmrazujte. Sú určené k čo najskoršej konzumácii.

 

Pri mrazených rybách je potreba čítať etikety ešte väčšia. Nemôžete zistiť, v akej kvalite bola ryba pred zmrazením ako v prípade čerstvých rýb, no i vineta vám poskytne množstvo užitočných informácií. Sledujte hlavne podiel pridanej vody, aby ste po rozmrazení neboli prekvapení, čo ste si domov z obchodu priniesli. Ideálne by to malo byť 5 až 10 percent z celkovej hmotnosti balenia rýb. V opačnom prípade už platíte hlavne za vodu.

 

Bude vás zaujímať: Viete, čo je bandana? Tento štýlový kúsok musíte určite mať!

Losos je správna voľba

Zdroj: Shutterstock®

Na tieto sa môžete spoľahnúť

Nie vždy je dobré vyberať ryby len podľa ich čerstvosti. Pozor totiž treba dávať aj na druh, ktorý ste sa rozhodli zakúpiť. Dôležité je dbať na pôvod rýb. Zárukou ich pôvodu sú rôzne medzinárodné certifikáty, napríklad organizácií ASC (Aquaculture Stewardship Council) a MSC (Marine Stewardship Council). Tie dávajú pozor na environmentálne a sociálne štandardy riadených rybích fariem a iné dôležité aspekty ich chovu a lovenia.

 

Ak chce rybárska spoločnosť získať napríklad MSC certifikát, musí spĺňať požiadavky, ktoré sa týkajú zachovania populácie lovených rýb. Taktiež sa musia snažiť o znižovanie negatívneho vplyvu na životné prostredie. Medzi ryby, ktoré spĺňajú štandardy a môžete si byť istí ich kvalitou patria lososy, aljašská treska, treska tmavá i pacifická, platesa, belica, ostriežik a mnoho ďalších. Rovnako sú certifikované aj iné druhy morských živočíchov ako granáty, slávky, mušle atlantické či krevety.

 

Odporúčame: Krásna Barbora Franeková: Takto sa dovolenkuje v exotike

Kapra si doprajte zriedkavejšie

Zdroj: Shutterstock®

Niektorým rybám sa vyhýbajte

Existujú aj druhy rýb, ktoré nemusia byť pre naše zdravie najlepšie. Kvalitu rýb znižuje hneď niekoľko faktorov. Môže ísť o typ prostredia, v ktorom sa vyskytujú, nadmerný rybolov určitého druhu, nezodpovednosť rybárskych spoločností voči životnému prostrediu a iné. Veľa rýb má v sebe tiež vysokú koncentráciu ortuti a znečistenia. Vo všeobecnosti platí, že čím je ryba náročnejšia na životné prostredie, tým je aj zdravšia.

 

Medzi tieto ryby patrí žralok i mečúň alebo sladkovodné ryby, napríklad šťuky. Vysokú úroveň ortuti majú i makrely, stredné a nižšie hodnoty zase kapor či ustrice. Týmto rybám by sa mali vyhýbať predovšetkým rizikové skupiny, hlavne tehotné a dojčiace ženy a deti.

 

Bude vás zaujímať: Posedenia pri víne nenahradíš. Prečo je to tak?

Zmrazovať ryby treba správne

Zdroj: Shutterstock®

I domáce zmrazovanie má pravidlá

Na záver máme pre vás zopár tipov na domáce zmrazovanie čerstvých rýb. Tie vám vydržia v chladničke asi iba dva dni. Ak sa ich chystáte pripraviť neskôr, jediným riešením je použiť mrazničku. Celé mastné ryby, rybie filé, steaky a kotlety môžu byť zmrazené na dva až tri mesiace pri -18 °C. Dlhšiu dobu si už nezachovávajú svoje nutričné vlastnosti. Ostatné ryby je možné uskladniť v mraze aj dlhšie, od troch do maximálne šiestich mesiacov.

 

Pri rozmrazovaní rýb postupujte pomaly. Najlepšie je ryby iba presunúť do chladničky a počkať na prirodzené rozmrazenie. Nie je vhodné robiť to pri izbovej teplote a v žiadnom prípade pod tečúcou vodou. Opäť pripomenieme, že rozmrazené ryby opakovane nezmrazujeme.

 

Odporúčame: Kristina Pimenova: 11-ročné dievča šliape na päty topmodelkám

 

2 komentárov
Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

25.06.2017 13:16

ryby kupujem hlavne mrazené, ale sem tam sa dostanem aj k čerstvému pstruhovi :-)

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

25.06.2017 22:27

Super rady, doteraz som využívala hlavne čuch ,už budem skúsenejšia :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE