TOP mýty o dezinfekcii: Oddeliť pravdu od lží je teraz priorita!

Priznajte sa, aj vy máte dezinfekčný prostriedok vždy po ruke? Ani sa vám nečudujeme. V dnešných pandemických časoch to azda ani inak nemôže byť. Stavíme sa však, že týmto vaša dezinfekčná zbierka nekončí. Dezinfekciu určite oveľa viac používate aj v domácnosti.

Niekedy je však pri pretlaku informácií ťažké vôbec rozlíšiť napríklad to, čo sa vlastne za dezinfekciu ako takú dá považovať. My sme pre vás zhromaždili najväčšie mýty o dezinfekcii, ktoré vám pomôžu aj pri tejto dileme.

Nie je všetko dezinfekcia, čo čistí

Na začiatku roka nás pandémia koronavírusu zasiahla pomerne nepripravených. Dezinfekcia bola zrazu nedostatkovým tovarom a my sme si ju v mnohých prípadoch museli vyrobiť doma. Dnes je však situácia iná a pulty predajní sú dezinfekciami rôznych druhov doslova preplnené.

Ak ste si však mysleli, že každý čistiaci prostriedok aj dezinfikuje, ste na omyle. Ide o prvý a pomerne dosť rozšírený mýtus. Čistiť znamená odstraňovať nečistoty z povrchov, no nie je to záruka dezinfekcie, ktorá by mala účinne zabíjať baktérie a vírusy.

Odporúčame: Fenomén s názvom Netflix: Pre toto sa teší veľkej popularite

ako účinne dezinfikovať

Zdroj: Shutterstock®

Keď superschopnosti octu končia

Ocot je pre mnohých univerzálna ingrediencia – používa sa v kuchyni do varenia a aj na údržbu domácnosti. Dôverovať mu môžete pri čistení, no pokiaľ ide o jeho dezinfekčné schopnosti, dôveru si jednoducho nezaslúži, a to ani v prípade, že ste si z neho vyrobili „dezinfekciu”. Čo však za skúšku stojí, no mnohí tomu neveria, sú rôzne ekologické dezinfekcie na rastlinnej báze. Fungujú, no odborníci tvrdia, že v niektorých prípadoch pomalšie.

dezinfekcia domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Dezinfekcia ide cez mŕtvoly...

... a funguje ihneď. Toto sú dva mýty, ktoré musíme ihneď vyvrátiť. Niektorí z nás totiž dezinfekciám dôverujú natoľko, že ich pokojne nastriekajú aj na poriadne znečistený povrch. Je to však chyba a je možné, že dezinfekcia takto vôbec nezaberie alebo nezaberie dostatočne. Odborníci sa zhodujú na tom, že povrchy treba najskôr vyčistiť, napríklad použitím mydla s vodou, vysušiť ho a až potom dezinfikovať.

Pozor, takmer žiadna dezinfekcia neprináša sľubovaný účinok ihneď po aplikácii. Tu je vhodné čítať návod na použitie prostriedku, ktorý zväčša upozorňuje na niekoľko minútový interval, ktorý potrebuje na to, aby zafungoval.

Pozri aj: VIDEO, ktoré odhalilo, prečo nosiť rúško: Už si ho viac nezabudneš!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.11.2020 06:54

Poučný článok!

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

19.11.2020 08:57

Ale tiež to s tou dezinfekciou netreba veľmi preháňať, aby sme si v dome nevytvorili príliš sterilné prostredie a keď z neho vyjdeme, tak sa na nás choroby budú chytať jedna radosť :-) V detstve si pamätám, že som cmúľala kamienky zo zeme ako cukríky a nikto neriešil prehnanú dezinfekciu :-D Takže ja sa držím skôr hesla, že čistota pol života, ale všetko s mierou :-)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

19.11.2020 18:27

V súčasnom období zaujímavá téma.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.