Utieranie prachu v domácnosti je pomerne bežná činnosť, ktorú zväčša praktizujeme minimálne raz za týždeň. Usádzanie prachu je totiž kontinuálny proces, ktorý (žiaľ) nikdy nekončí. Možno vás však prekvapí, že aj pri takejto, povedzme, rutinnej činnosti môžeme byť poriadne nedôslední. A práve nedôsledné utieranie prachu zaraďujeme medzi najčastejšie chyby pri upratovaní, ktoré robíme stále a opakovane, čím škodíme len sami sebe a svojmu zdraviu. Na ktoré miesta v domácnosti pri utieraní prachu často zabúdame a nemali by sme?
Textílie či nábytok
Pravidelné pranie posteľného prádla je samozrejmosťou, no na čo často zabúdame sú ostatné textílie, ako sú napríklad ozdobné vankúše či prikrývky postele. Na tento textil tiež sadá prach a odporúča sa ho pravidelne vysávať pomocou nadstavca na čalúnenie alebo prať v práčke podľa inštrukcií uvedených na štítku.
Kapitolou samou osebe je aj čalúnený nábytok. Ako vyčistiť gauč či kreslo? Tieto nábytky by sme mali dôkladne povysávať a následne pretrieť navlhčenou handrou, aby sme sa zbavili prachu a najrôznejších mikróbov na povrchu a tiež v záhyboch sedačky či kresla. Keď sa už bavíme o nábytku, na čo často v súvislosti s utieraním prachu zabúdame je spodná, ale aj vrchná časť rôznych kusov nábytku.
Inšpiruj sa: Jedinečná lufa: Na čo všetko sa dá využiť táto prírodná špongia?
Steny a rôzne zákutia
Možno sa považujete za Monka, no stavíme sa, že steny od prachu neutierate. Niekedy však môže pre prach stena dokonca vyzerať zažltnutá, a preto by ste mali raz za čas zobrať prachovku na teleskopickej rúčke a steny pekne popretierať od vrchu smerom dole. Je možné, že pravidelne zabúdate pretrieť aj najrôznejšie neviditeľné zákutia. Nabudúce si teda pri utieraní prachu posvieťte na vnútro zásuviek, na vrchnú časť dverí a tiež zárubní.
Ibové rastliny a upratovací pomocníci
Už ste od prachu poutierali aj vaše milované kvietky? Áno, aj listy kvetov priťahujú prachové častice a dobre im to rozhodne nerobí. Odborníci odporúčajú izbové rastliny pretierať aspoň raz za mesiac pomocou navlhčenej handričky v teplej vode. Pozor, handrička by nemala byť príliš mokrá ani namočená v studenej vode a pri utieraní by ste mali byť veľmi opatrní, aby ste kvety nepolámali. V neposlednom rade by sme nemali zabúdať ani na náčinie, ktoré na utieranie prachu používame. Pravidelne meňte vrecká vo vysávači, čistite metlu a perte handry a prachovky.