Ako správne pestovať vianočný kaktus? Čo môže spôsobiť nekvitnutie?

K najkrajším kaktusom a zároveň i kvitnúcim izbovým rastlinám v našich domácnostiach bez pochýb patria aj vianočné kaktusy. Tie je možné práve v tomto adventom období hojne nájsť i v rôznych obchodoch, hoci aj väčších supermarketoch. 

Zdobí vianočný kaktus i vašu domácnosť, prípadne uvažujete nad tým, že si ho zaobstaráte? V tom prípade neváhajte o tejto pôvabnej rastlinke zistiť niečo viac. Ako správne pestovať vianočný kaktus a čo robiť, aby začal vianočný kaktus kvitnúť? Ako rozmnožovať vianočný kaktus? Zistite všetko dôležité!

Vianočné kaktusy – typické vianočné rastliny

Kaktus s netradičným vzhľadom a nádhernými kvetmi bežne poznáme ako vianočný kaktus. Odborne je táto rastlina nazývaná šlumbergera, latinsky Schlumbergera truncata. Rod Schlumbergera zahŕňa mnoho druhov a krížencov epifytických kaktusov, ktoré obvykle rastú prichytené v korunách stromov. 

Ich domovinu možno hľadať v Južnej Amerike, údajne priamo v tropických častiach Brazílie. Vianočný kaktus z čeľade opunciovité, respektíve kaktusovité, je charakteristický svojím skutočne jedinečným vzhľadom a istými črtami, ktoré možno až na pár odchýlok sledovať i u ďalších druhov z rodu šlumbergera.

Vianočný kaktus pozostáva zo sploštených stoniek zložených z článkov s pichľavo vyzerajúcimi okrajmi a zárezmi. Rastlina v podstate nemá listy, zelené články sú listové stonky.

Články sa zvyknú hojne rozvetvovať, čím sa celé stonky oblúkom nakláňajú smerom nadol. Na koncoch článkov sa zvyčajne v zime objavujú kvetné púčiky. Pomere veľké kvety sú trúbkovité a mávajú červenú, ružovú alebo bielu farbu. 

Odporúčame: Výber a nákup izbových rastlín: Ako na to a aké chyby neurobiť?

vianočné kaktusy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa starať o vianočný kaktus?

Pestovanie vianočného kaktusu nie je zvlášť náročné. Rastline je potrebné nájsť v domácnosti hlavne správne umiestnenie a následne dodržiavať jej nároky na vodu, teplotu, vlhkosť či živiny. Pri pestovaní vianočného kaktusu je však potrebné zabudnúť na to, ako sa zväčša staráme o bežné kaktusy.

Kaktusy sú vo všeobecnosti známe tým, že potrebujú čo najviac slnka a čo najmenej vody. Šlumbergera má však trochu iné požiadavky na starostlivosť. 

Hlavné zásady starostlivosti o vianočný kaktus:

  • Umiestnenie vianočného kaktusu – ideálny je polotieň alebo jasné filtrované svetlo, rastlina neznesie priame slnené lúče. V zime môže byť kvetináč bližšie k oknu, počas leta jej nájdeme tienistejšie miesto.
  • Teplota – optimálna teplota je okolo 20 až 22 °C, v období pred kvitnutím sa odporúča nižšia teplota, a to nad 12 °C. 
  • Vlhkosť vzduchu – vianočný kaktus obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť, rastlinu je preto vhodné rosiť.
  • Zálievka – substrát sa odporúča udržiavať primerane vlhký, obvykle je postačujúca zálievka raz za 7 až 10 dní. 
  • Substrát – mal by byť výživný a priepustný, vhodná je kombinácia rašeliny a humusu, substrát na sukulenty sa spravidla neodporúča. 
  • Hnojenie vianočného kaktusu – hnojiť kaktus stačí raz či dvakrát mesačne hnojivom pre kvitnúce rastliny, a to v dobe rastu. 

Presadzovanie vianočného kaktusu

Vianočný kaktus vás nebude otravovať ani potrebou pravidelného presádzania. Táto izbová rastlina je na presádzanie skôr háklivá, napríklad môže dôjsť k odlomeniu listových segmentov. Presádzame preto len v prípade, ak je to naozaj potrebné, a to raz za 3 až 5 rokov, keď korene prerastú celý kvetináč.

Množenie vianočného kaktusu

A ako postupovať v prípade, že si chcete svoj vianočný kaktus rozmnožiť? Šlumbergeru možno bežne rozmnožovať pomocou odrezkov. Stačí odstrihnúť koncovú časť zdravej stonky, ktorá má dva či tri články. Reznú plochu necháme trochu zaschnúť. 

Odrezok následne stačí vložiť priamo do substrátu, v ktorom zakorení (cca za 4 až 6 týždňov), a to do 1/3 dĺžky prvého segmentu. Následne rastlinku zalejeme. Vianočný kaktus sa neodporúča zakoreňovať vo vode. Ideálnym obdobím na rozmnožovanie je jar. 

Odporúčame: TOP voňavé izbové rastliny: Ktoré rozvoňajú tvoj domov?

starostlivosť o vianočný kaktus

Zdroj: Shutterstock®

Kvitnutie vianočného kaktusu – prečo vianočný kaktus nekvitne?

Hoci má vianočný kaktus atraktívny vzhľad i vďaka svojím atypickým ozdobným stonkám, predsa len nás poteší, ak rastlina krásne kvitne. Farebné kvety vianočného kaktusu sa bežne objavujú hlavne v zimnom období a okolo Vianoc. Práve vďaka zimnému kvitnutiu sa kaktusu hovorí vianočný. Navyše zvyknú rastlinu zdobiť veľmi dlhý čas.

Nekvitnutie spravidla poukazuje na nedodržanie niektorých zásad pestovania, či už sa týkajú veľkosti zálievky, alebo umiestnenia rastliny. Dokonca sa môže stať, že sa na rastline objavia kvetné puky, no odpadnú. Príčinou môže byť nevhodná manipulácia s rastlinou, nepravidelná zálievka i výkyvy teplôt.

Ako prinútiť vianočný kaktus kvitnúť?

Ak chcete dosiahnuť úspešné kvitnutie vianočného kaktusu, rastlinu vždy na kvitnutie musíte pripraviť. Po odkvitnutí je možné v prvom rade zostrihať konce stoniek, čím sa podporí rast a rozvetvovanie. Odrezky možno následne použiť napríklad aj na rozmnožovanie. Kaktus potom rastie v období od marca do júla, kedy si vyžaduje aj viac vody.

Následne je ho potrebné pripraviť na vegetačný spánok, aby počas ďalších sviatkov rozkvitol. Vegetačný pokoj sa začína spravidla koncom leta a začiatkom jesene (asi 6 až 8 týždňov pred kvitnutím).

V tomto období zmiernime zálievku a kaktus premiestnime do chladnejšej a trochu tmavšej miestnosti s teplotou okolo 12 °C. Keď sa objavia puky, rastlinu začneme opäť normálne zalievať a premiestnime ju na svetlejšie a teplejšie stanovište. Následne s kaktusom už viac nehýbeme, aby nedošlo k opadaniu pukov. 

Najčastejšie choroby a problémy vianočného kaktusu

Vianočný kaktus je pomerne odolný a rôzne choroby v podobe škodcov ho trápia skôr ojedinele. Medzi najčastejšie problémy pri pestovaní kaktusov patrí hniloba koreňov a stoniek. Príčinou je obvykle nadmerná zálievka, ktorá i pre vianočný kaktus, ktorý obľubuje viac vody ako iné kaktusy, môže znamenať koniec.

Na hnitie stoniek vás upozorní mäknutie jednotlivých článkov a ich následné opadávanie. Rastlinu sa môžete pokúsiť zachrániť presadením do suchého substrátu a znížením zálievky. Nezabúdajte na dobrú drenáž pre odtok prebytočnej vody. 

Naopak, nedostatok zálievky môže spôsobiť akési scvrkávanie jednotlivých článkov stoniek tohto kaktusu. Ďalší problém sa môže vyskytnúť v súvislosti s množstvom svetla. Ak vianočný kaktus neochránite pred priamymi slnečnými lúčmi, na článkoch stoniek možno následne pozorovať popáleniny vo forme hnedých fliačikov.

Je vianočný kaktus jedovatý?

Vianočný kaktus je považovaný len za nízko toxický, takže jeho umiestnenie v domácnosti s malými deťmi a zvieratami by malo byť vo všeobecnosti bezpečné.

Ak vám však po dome pobehujú malé detičky alebo zvieratká, ktoré extra zaujímajú práve izbové rastliny a neváhajú z nich ochutnať, radšej umiestnite vianočný kaktus niekde mimo ich dosahu. Najmä u zvierat pri veľkom požití sa môžu dostaviť hnačky, zvracanie alebo ataxia (abnormálna chôdza a porucha koordinácie pohybov).

Aktualizovaný článok: 22.12.2023

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

10 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.12.2021 07:21

Výborné rady!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

02.12.2021 15:38

tak môj vianočný kaktus je nejaký pomýlený, lebo kvitne na Veľkú noc a má iba jeden veľký kvet :)

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

03.12.2021 15:12

Tak to by potom možno mohol byť aj veľkonočný kaktus Hatiora/Rhipsalidopsis gaertneri, oni sa s vianočným veľmi podobajú :)

Jana Komadová

Jana Komadová

02.12.2021 18:57

Super rady

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

07.12.2021 17:15

Dlhé roky mi robil na vianoce radosť,ale už ho nemám.

Vaše meno:

Lenka Čajová

Lenka Čajová

07.12.2021 19:16

Velmi zaujimave informacie mam vianocny kaktus a teda sa z nich poucim aby bol este krajsi nevedela som ze po odkvitnuti sa zastrihava to urcite vyskusam.

Vaše meno:

Vierka Ondrovičová

Vierka Ondrovičová

09.12.2021 18:24

veľmi som sa potešila článku o vianočnom kaktuse, hoci ho mám krásny a kvitne mi krásne každý rok.

Vaše meno:

Veronika Kupcová

Veronika Kupcová

16.12.2021 09:34

ja by som mala môj premenovať na veľkonočný kaktus, pretože mi nikdy nekvitne na Vianoce ale na veľkú noc :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.12.2022 17:38

ja sa síce s kaktusmi veľmi nekamarátim, ale tento vianočný máme v bytovke bez zvláštnej starostlivosti a krásne kvitne, práve dokvitá

Vaše meno:

Anežka Turčiková

Anežka Turčiková

22.12.2023 13:49

Doma takyto nemam,ale moja mamka ma 4 kusky a tesi sa z nich, tento rok jej kvitli uz v septembri :D

Vaše meno:

Alena Kmecová

Alena Kmecová

22.12.2023 19:33

Mame vianocny kaktus niekoľko rokov , je vďačný nenáročný . V lete je vonku v polotieni, v jeseni ho prenášame dovnútra. Zalievať ho riadne začíname až v jeseni,aby vždy krasne na zimu zakvitol. Horšie to je u nás s vianočnou ružou. Ta väčšinou zanikne spolu s vianočnými sviatkami.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.