Vieš, ako dlho vydrží uvarené vajce? Inšpiruj sa, ako ho využiť

Ako dlho vydržia potraviny v chladničke po tom, ako ich otvoríme či uvaríme, je vždy záhadou. Veď kto by si pamätal odporúčanú spotrebu rôznych druhov potravín? Niekedy sa však stáva, že sa akosi pozabudneme a necháme niektoré spracované potraviny v chladničke dlhšie, ako je dobré pre ne aj pre nás.

Iné je to s potravinami, ako je zelenina či ovocie, prípadne s mliečnymi výrobkami, ako sú syry či jogurty, ktoré zvyčajne vydržia dlhšie, ako označuje ich dátum spotreby. Viete však, koľko vydrží uvarené vajce? My vám na to dáme odpoveď a inšpirujeme vás, ako vajcia natvrdo využiť, keď vám jednoducho zostanú „na ocot“.

Po koľkých dňoch v chladničke je varené vajce jedlé? Je možné, že v chladničke uskladnené vydržiava vajcia niekoľko dní?

Neošúpané vajce na tvrdo vydrží dlhšie ako ošúpané

Pamätajte, že ak sa bavíme o skladovaní uvareného vajíčka, rozhoduje jeden dôležitý faktor, a to, či ste ho pred skladovaním olúpali zo škrupiny alebo nie. 

Je logické, že olúpané vajíčko vydrží o niečo kratšie, ako to, ktoré má ešte ochranu v podobe škrupiny.

Preto, ak môžete, radšej olúpte vajíčok na nátierku alebo na chlebíčky menej, než viac. V prípade potreby potom môžete dolúpať o jedno vajíčko navyše, ak sa vám stane, že vám bude chýbať.

Pozri aj: Májová bryndza: Čo by si mala vedieť o tomto slovenskom poklade?

ako pripraviť vajce

Zdroj: Shutterstock®

Doba skladovania vajec – ako dlho uchovávať vajcia natvrdo?

A teraz k veci. Koľko teda môžeme v chlade skladovať uvarené vajce? Aký je čas použiteľnosti varených vajec? So škrupinkou ho môžete pokojne nechať odpočívať vo vašej chladničke týždeň až týždeň a pol. Ak dovtedy vajíčko nevyužijete, určite ho vyhoďte, aby ste si neprivodili nejakú črevnú chorobu (ako je napr. infekcia salmonelou).

Nezabúdajte však vajíčko odložiť do chladu do dvoch hodín od uvarenia a najlepšie urobíte, ak ho budete skladovať v uzavretej dóze.

Pravidlo zachladiť uvarené vajce platí aj pre variant bez škrupiny. Ako ošúpané vajíčka skladovať? Olúpané vajíčko však zabaľte do potravinovej fólie a uskladnite v uzavretej dóze. Takto chránené vajíčko vydrží 3 dni, no maximálne 5 dní. Potom sa stáva odpadom.

Zaujme ťa: Svaly panvového dna: Prečo a ako ich treba posilňovať?

šalát s vajcom

Zdroj: Shutterstock®

Ako využiť vajce natvrdo?

Ak sa predsa len stane aj vo vašej kuchyni, že uvaríte príliš veľa vajíčok, no neviete čo s nimi, inšpirujte sa týmito radami! Vajíčko natvrdo totiž nemusíte zjesť len na raňajky či s ním ozdobiť chlebíčky.

Čo tak spraviť v nedeľu sekanú alebo španielske vtáčiky a vajíčko použiť ako náplň? Vajíčko môžete použiť aj do šalátu. Zamiešajte si doň svoju obľúbenú zeleninu, spomínané vajíčko na štvrtinky a dochuťte plátkom vyškvarenej slaninky.

Je to delikatesa a šalátik dostane úplne nový rozmer. Ak predsa preferujete vajíčko využiť na raňajky, dajte mu novú podobu. Napríklad ho nastrúhajte, pridajte jogurt, trošku majonézy a pažítku a máte sviežu nátierku na tmavý chlebík. Varené vajíčka sú tiež skvelou voľbou k prívarkom – zemiakovému, fazuľovému, cuketovému, tekvicovému a podobne.

Recepty, v ktorých uplatníte vajcia uvarené natvrdo:

1. Vajíčková nátierka so šošovicou – TOP spôsob, ako využiť uvarené vajce

Ingrediencie: 

  • 100 g červenej šošovice

  • 1 vajíčko
  • 1 strúčik cesnaku
  • 1 PL olivového oleja
  • soľ
  • 1/2 ČL mletej sladkej papriky
  • mleté čierne korenie 
  • 1 ČL sušeného koriandra

Postup: Prepláchnutú šošovicu uvaríme vo vode domäkka (asi 10 až 12 minút). Vajíčko si taktiež uvaríme natvrdo. K uvarenej šošovici pretlačíme cesnak, pridáme olivový olej, soľ, korenie, mletú papriku a koriander.

Mixérom dôkladne rozmixujeme na kašu. Potom do zmesi pridáme nastrúhané vajíčko najemno. Podávame na chrumkavom pečive. 

Odporúčame: Ako si pripraviť jedinečný púpavový sirup? Objav jeho liečivú silu!

2. Majonézový vajíčkový šalát so stonkovým zelerom

  • 6 natvrdo uvarených vajec
  • 1/4 šálky majonézy
  • 2 lyžice plnotučného jogurtu
  • 1 malá cibuľa
  • 1 stredná uhorka
  • 1 stonka zeleru
  • 2 lyžičky horčice
  • soľ, čierne korenie, čerstvé bylinky (pažítka, petržlen)

Postup: Vajcia ošúpte. Olúpané vajce nastrúhajte na hrubom strúhadle alebo ich ručne nadrobno posekajte. Dajte ich do veľkej misy. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu, uhorku a zeler do misy s vajcami. V menšej miske zmiešajte majonézu, jogurt, horčicu, soľ a korenie. Ak máte radi bylinky, môžete ich tiež pridať.

Zmes nalejte na vajcia a zeleninu a jemne premiešajte, aby sa všetko dobre spojilo. Chuť si skontrolujte a prípadne dochuťte soľou alebo korením. Pred podávaním nechajte šalát aspoň hodinu v chladničke, aby sa chute spojili.

3. Plnené vajíčka s avokádom

  • 6x čerstvé vajcia varené natvrdo
  • 1 veľké zrelé avokádo
  • 1 malá cibuľa
  • 1 malá paradajka
  • 1/4 čajovej lyžičky mletej kôry z limetky (alebo citróna)
  • čerstvá petržlenová vňať
  • so
  • 1/2 čajovej lyžičky mletej červenej papriky

Postup: V miske zmiešajte mäkké avokádo, nakrájanú cibuľu, nakrájanú paradajku, mletú kôru z limetky alebo citróna, soľ, čierne korenie a podľa chuti mleté korenie alebo červenú papriku. Pomocou vidličky rozmiešajte ingrediencie, až kým nezískate hladkú náplň.

Ošúpte varené vajcia a opatrne ich rozrežte na polovice. Vyberte žĺtky a dajte ich do misy, primiešajte k náplni. Bielky umiestnite na tanier alebo do podávacej misky. Do každej polovice vajca dajte lyžičku náplne. Môžete náplň aplikovať jednoducho lyžičkou alebo ju umiestniť do vrecka na zdobenie a vytlačiť ju do vajec pre pekne vyzdobený vzhľad.

Na vrch každého plneného vajca môžete pridať malý kúsok čerstvej petržlenovej vňate. Plnené vajcia môžete nechať chvíľu v chladničke, aby sa vychladili a náplň sa spojila s bielkami. Potom ich môžete podávať ako súčasť občerstvenia, predjedla alebo prílohy k hlavnému jedlu.

Článok aktualizovaný 19.4.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

13.05.2018 16:35

Vajíčka varím málokedy.. No ak už , tak viem presne koľko chcem a použijem.. Takže ani neostanú , a nemusím ich zbytočne skaldovať ..!! Ale stane sa ,že na Veľkú noc uvarím viac,lebo ktovie koľko ľudí príde na návštevu ?! Aj tento rok mi ostalo "až jedno" vajíčko.. No na druhý deň som ho použila do španiel.vtáčkov..

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

15.05.2018 21:18

Ak mi nejaké vajíčko zostane,hned na druhý deň ho zjeme.Ešte nikdy mi nezostalo viac dní.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

06.06.2018 17:36

varím vajíčka vždy navyše, potom ich použijem do zeleninových šalátov alebo len ku pečivu..

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

08.06.2018 10:01

Tiež ako pani Pavlína, snažím sa uvariť vajíčok toľko, koľko spotrebujem. U mňa by asi ani vajce na tvrdo neprešlo, keďže milujem tekutý žĺtok :) Jedine keď varíme viac je na Veľkú noc a tie držíme tak do druhého dňa..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.06.2018 21:49

Mame radi nikdy nezostane a mam domáce vajíčka

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

29.05.2021 21:03

Vajíčka mam svoje domáce mame radi či varené, škvarenica, volské oko u nás nemajú kedy zostať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.