Ako dlho vydržia potraviny v chladničke po tom, ako ich otvoríme či uvaríme, je vždy záhadou. Veď kto by si pamätal odporúčanú spotrebu rôznych druhov potravín? Niekedy sa však stáva, že sa akosi pozabudneme a necháme niektoré spracované potraviny v chladničke dlhšie, ako je dobré pre ne aj pre nás.
Iné je to s potravinami, ako je zelenina či ovocie, prípadne s mliečnymi výrobkami, ako sú syry či jogurty, ktoré zvyčajne vydržia dlhšie, ako označuje ich dátum spotreby. Viete však, koľko vydrží uvarené vajce? My vám na to dáme odpoveď a inšpirujeme vás, ako vajcia natvrdo využiť, keď vám jednoducho zostanú „na ocot“.
Po koľkých dňoch v chladničke je varené vajce jedlé? Je možné, že v chladničke uskladnené vydržiava vajcia niekoľko dní?
Neošúpané vajce na tvrdo vydrží dlhšie ako ošúpané
Pamätajte, že ak sa bavíme o skladovaní uvareného vajíčka, rozhoduje jeden dôležitý faktor, a to, či ste ho pred skladovaním olúpali zo škrupiny alebo nie.
Je logické, že olúpané vajíčko vydrží o niečo kratšie, ako to, ktoré má ešte ochranu v podobe škrupiny.
Preto, ak môžete, radšej olúpte vajíčok na nátierku alebo na chlebíčky menej, než viac. V prípade potreby potom môžete dolúpať o jedno vajíčko navyše, ak sa vám stane, že vám bude chýbať.
Pozri aj: Májová bryndza: Čo by si mala vedieť o tomto slovenskom poklade?
Doba skladovania vajec – ako dlho uchovávať vajcia natvrdo?
A teraz k veci. Koľko teda môžeme v chlade skladovať uvarené vajce? Aký je čas použiteľnosti varených vajec? So škrupinkou ho môžete pokojne nechať odpočívať vo vašej chladničke týždeň až týždeň a pol. Ak dovtedy vajíčko nevyužijete, určite ho vyhoďte, aby ste si neprivodili nejakú črevnú chorobu (ako je napr. infekcia salmonelou).
Nezabúdajte však vajíčko odložiť do chladu do dvoch hodín od uvarenia a najlepšie urobíte, ak ho budete skladovať v uzavretej dóze.
Pravidlo zachladiť uvarené vajce platí aj pre variant bez škrupiny. Ako ošúpané vajíčka skladovať? Olúpané vajíčko však zabaľte do potravinovej fólie a uskladnite v uzavretej dóze. Takto chránené vajíčko vydrží 3 dni, no maximálne 5 dní. Potom sa stáva odpadom.
Zaujme ťa: Svaly panvového dna: Prečo a ako ich treba posilňovať?
Ako využiť vajce natvrdo?
Ak sa predsa len stane aj vo vašej kuchyni, že uvaríte príliš veľa vajíčok, no neviete čo s nimi, inšpirujte sa týmito radami! Vajíčko natvrdo totiž nemusíte zjesť len na raňajky či s ním ozdobiť chlebíčky.
Čo tak spraviť v nedeľu sekanú alebo španielske vtáčiky a vajíčko použiť ako náplň? Vajíčko môžete použiť aj do šalátu. Zamiešajte si doň svoju obľúbenú zeleninu, spomínané vajíčko na štvrtinky a dochuťte plátkom vyškvarenej slaninky.
Je to delikatesa a šalátik dostane úplne nový rozmer. Ak predsa preferujete vajíčko využiť na raňajky, dajte mu novú podobu. Napríklad ho nastrúhajte, pridajte jogurt, trošku majonézy a pažítku a máte sviežu nátierku na tmavý chlebík. Varené vajíčka sú tiež skvelou voľbou k prívarkom – zemiakovému, fazuľovému, cuketovému, tekvicovému a podobne.
Recepty, v ktorých uplatníte vajcia uvarené natvrdo:
1. Vajíčková nátierka so šošovicou – TOP spôsob, ako využiť uvarené vajce
Ingrediencie:
-
100 g červenej šošovice
- 1 vajíčko
- 1 strúčik cesnaku
- 1 PL olivového oleja
- soľ
- 1/2 ČL mletej sladkej papriky
- mleté čierne korenie
- 1 ČL sušeného koriandra
Postup: Prepláchnutú šošovicu uvaríme vo vode domäkka (asi 10 až 12 minút). Vajíčko si taktiež uvaríme natvrdo. K uvarenej šošovici pretlačíme cesnak, pridáme olivový olej, soľ, korenie, mletú papriku a koriander.
Mixérom dôkladne rozmixujeme na kašu. Potom do zmesi pridáme nastrúhané vajíčko najemno. Podávame na chrumkavom pečive.
Odporúčame: Ako si pripraviť jedinečný púpavový sirup? Objav jeho liečivú silu!
Zdroj: Depositphotos
2. Majonézový vajíčkový šalát so stonkovým zelerom
- 6 natvrdo uvarených vajec
- 1/4 šálky majonézy
- 2 lyžice plnotučného jogurtu
- 1 malá cibuľa
- 1 stredná uhorka
- 1 stonka zeleru
- 2 lyžičky horčice
- soľ, čierne korenie, čerstvé bylinky (pažítka, petržlen)
Postup: Vajcia ošúpte. Olúpané vajce nastrúhajte na hrubom strúhadle alebo ich ručne nadrobno posekajte. Dajte ich do veľkej misy. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu, uhorku a zeler do misy s vajcami. V menšej miske zmiešajte majonézu, jogurt, horčicu, soľ a korenie. Ak máte radi bylinky, môžete ich tiež pridať.
Zmes nalejte na vajcia a zeleninu a jemne premiešajte, aby sa všetko dobre spojilo. Chuť si skontrolujte a prípadne dochuťte soľou alebo korením. Pred podávaním nechajte šalát aspoň hodinu v chladničke, aby sa chute spojili.
3. Plnené vajíčka s avokádom
- 6x čerstvé vajcia varené natvrdo
- 1 veľké zrelé avokádo
- 1 malá cibuľa
- 1 malá paradajka
- 1/4 čajovej lyžičky mletej kôry z limetky (alebo citróna)
- čerstvá petržlenová vňať
- so
- 1/2 čajovej lyžičky mletej červenej papriky
Postup: V miske zmiešajte mäkké avokádo, nakrájanú cibuľu, nakrájanú paradajku, mletú kôru z limetky alebo citróna, soľ, čierne korenie a podľa chuti mleté korenie alebo červenú papriku. Pomocou vidličky rozmiešajte ingrediencie, až kým nezískate hladkú náplň.
Ošúpte varené vajcia a opatrne ich rozrežte na polovice. Vyberte žĺtky a dajte ich do misy, primiešajte k náplni. Bielky umiestnite na tanier alebo do podávacej misky. Do každej polovice vajca dajte lyžičku náplne. Môžete náplň aplikovať jednoducho lyžičkou alebo ju umiestniť do vrecka na zdobenie a vytlačiť ju do vajec pre pekne vyzdobený vzhľad.
Na vrch každého plneného vajca môžete pridať malý kúsok čerstvej petržlenovej vňate. Plnené vajcia môžete nechať chvíľu v chladničke, aby sa vychladili a náplň sa spojila s bielkami. Potom ich môžete podávať ako súčasť občerstvenia, predjedla alebo prílohy k hlavnému jedlu.
Článok aktualizovaný 19.4.2024