Vieš, čo je hypermangán? A ako a na čo všetko ho môžeš použiť?

Viete, čo je hypermangán alebo jednoducho ružový roztok? Ak vám tento pojem nič nehovorí, nevadí. V dnešnom článku si totiž o ňom povieme niečo viac. Táto látka, respektíve zlúčenina má primárne medicínske využitie, pričom je nápomocná pri riešení viacerých zdravotných problémov.

Používa sa ako antiseptikum, čiže hovoríme o látke, ktorá ničí baktérie a prispieva k prevencii infekcie. Hypermangán je však možné využiť aj v domácnosti pri bežných činnostiach. A verte, že keď objavíte jeho vlastnosti, už naň nedáte dopustiť. 

Tmavofialový roztok hypermangánu sa používa nielen na ošetrenie kože hypermangánom, ale dá sa použiť aj ako dezinfekcia predmetov, a to pre svoje antiseptické účinky. Úprava vody hypermangánom prináša svetloružový roztok hypermangánu alebo fialový roztok hypermangánu - a to podľa toho, koľko hypermangánu pridáte do vody, aby jeho výsledkom bola ružovkastá farba roztoku.

Manganistan draselný - Hypermangán - aká je jeho charakteristika?

Hypermangán je lesklá kryštalická soľ čiernofialovej farby. Z chemického hľadiska hovoríme o zlúčenine s názvom manganistan draselný, ktorý má vzorec KMnO4. Je veľmi dobre rozpustný vo vode, pričom vytvára fialový roztok. Podľa množstva použitého prášku môžete získat ružový roztok hypermangánu, ktorý je slabý, alebo fialový roztok či až tmavofialový roztok, ktorý je práve silnejším roztokom hypermangánu.

Je to silné oxidačné činidlo, ktoré sa pre svoje vlastnosti používa pri rozličných chemických reakciách v laboratóriách. Má antimikrobiálne účinky - vďaka nim ničí vírusy a baktérie a potláča možnosť vzniku sekundárnych infekcií.

Hypermangán je nápomocný na čistenie rán, ako aj hojenie rán

Okrem toho našiel rovnako medicínske uplatnenie. V malom množstve a veľmi zriedenom stave sa roztok hypermangánu využíva napríklad na potieranie rozličných kožných ochorení. Môže pomôcť pri plesňových chorobách aj ekzémoch a akné.

Nápomocný je pri kožných a nechtových mykózach. Dezinfekcia rán je pre neho samozrejmosť. No účinne vydezinfikuje aj vredy či pľuzgiere. Taktiež sa používa na ošetrenie oparov, štípancov od hmyzu či odrenín.

Ako sa používa hypermangán pri kiahňach?

Antiseptické a dezinfekčné účinky hypermangánu spolu s so schopnosťou vysúšať vyrázky, určite využijete aj pri liečbe kiahní. Je možné postupovať dvoma spôsobmi. A to buď krátkymi kúpeľmi v slabom roztoku hypermangánu, alebo potieraním samotných vyrážok rovnako v slabom roztoku hypermangánu bledoružovej farby.

Čistenie a hojenie rán - ako postupovať pri potieraní vyrážok

  1. Najprv pripravte roztok hypermangánu draselného zmiešaním veľmi malého množstva prášku s vodou. Množstvo by malo byť dostatočné na to, aby voda nadobudla len svetlo ružovú farbu. Nikdy nepoužívajte silný roztok, pretože to môže spôsobiť chemické popáleniny.
  2. Potom očistite postihnutú oblasť teplou vodou a jemným mydlom.
  3. Aplikujte roztok na postihnutú oblasť pomocou čistej gázy alebo vatového tampónu. Nikdy neponárajte celé telo do roztoku hypermangánu, pretože to môže viesť k podráždeniu kože. Na pokožku vždy aplikujte len slabý roztok hypermangánu.
  4. Nechajte pôsobiť približne 10 až 15 minút, potom jemne opláchnite oblasť vlažnou vodou.
  5. Tento proces môžete opakovať raz až dvakrát denne, pokiaľ nepozorujete zlepšenie alebo kým vám to neodporučí lekár.

Ako postupovať pri kúpeli v slabom roztoku hypermangánu

Kúpeľ odporúčame v prípade, že je na celom tele naozaj veľký výskyt vyrážok. A postupujeme nasledovne:

  1. Vaňu naplníme teplou. Pozor nie horúcou vodou.
  2. Pridáme do vody manganistan draselný (hypermangán) - množstvo závisí na veľkosti vane. Množstvo by malo byť také, aby voda nadobudla len svetlo ružovú farbu a tým máte požadovaný slabý roztok vhodný na pokožku.
  3. Dôkladne premiešame vodu vo vaňi, aby sa hypermangán rovnomerne rozpustil.
  4. Ponoríme do vody osobu postihnutú kiahňami a po približne 10-15 minútach kúpeľ ukončíme.
  5. Po kúpeli je nutné celé telo dôkladne opláchnuť čistou vodou, aby ste odstránili zvyšky hypermangánu z kože.

Odporúčame aj: Odborníci prezradili, aké sú najzdravšie syry a koľko ich zjesť

bielenie prádla

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Hypermangán - pre biele obliečky a aj proti plesniam

Áno, hypermangán je zjavne vítanou súčasťou každej domácej lekárničky. Prečo však využívať len jeho liečivú silu? Pravdou je, že vám tak trochu môže pomôcť i s domácimi prácami. Túžite po žiarivo bielej bielizni? Práve s tým vám môže pomôcť slabý roztok manganistanu draselného. Ako na to?

Postup bielenia a dezinfekcie bielizne

V 10 litroch teplej vody nechajte dôkladne rozpustiť len zopár kryštálikov hypermangánu. Tento roztok musí byť svetloružový, ak je tmavší, je veľmi silný, čo nie je žiaduce. Následne do neho pridajte 200 gramov prášku na pranie a opäť nechajte dôkladne rozpustiť. 

Rozpúšťanie urýchlite miešaním tekutiny. Ak máte túto zmes pripravenú, môžete do nej namočiť bielizeň. Doba máčania by mala byť aspoň 5 hodín, pokojne však nechajte bielizeň v roztoku aj počas noci. Na záver ju už len klasicky operte v práčke. Pripomíname ešte, že roztok manganistanu draselného musí byť skutočne ružový.

Ak má tmavofialovú farbu, je ho potrebné ešte zriediť vodou, inak bielenie fungovať nebude, respektíve by mohlo dôjsť k zafarbeniu bielizne. Škvrny z oblečenia sa dajú dostať preč pomocou octu. Môže však dôjsť i k zafarbeniu kože, to však do pár dní zmizne. 

Neprehliadnite: Zatoč s hustou krvou! Tu sú prírodné lieky na rozriedenie krvi

použitie hypermangánu

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Použitie hypermangánu v záhrade

Ak ste však rodeným záhradkárom, máme pre vás jeden tip. Hypermangán je totiž dobrým bojovníkom proti škodcom a chorobám rastlín. Skúsený záhradkár použiva hypermangán napríklad pri výskyte múčnatky na rastlinách. 

Postup prípravy roztoku hypermangánu:

Na 100 ml vody nechajte rozpustiť asi 0,5 g manganistanu draselného. Roztok v takomto pomere vám pomôže s dezinfekciou pôdy. Rovnako ním môžete postriekať mladé rastliny. 

Vyčistí aj akvárium

Hypermangán je vhodné využiť aj na čistenie akvária. Ak vám, nedajbože, umierajú rybičky a vy neviete prísť na príčinu, je vhodné vydezinfikovať aj samotné akváriu. Práve na to môžete použiť roztok z manganistanu draselného. Zopár kryštálikov rozpustite vo vode a roztok použite na čistenie akvária, ako aj všetkých dekorácií, ktoré sa v ňom nachádzajú. Nezabudnite akvárium po vyčistení aj poriadne opláchnuť. 

Skúste aj tieto tipy na použitie hypermangánu:

  • dezinfekcia: slabý roztok hypermangánu je skvelým dezinfekčným prípravkom, ktorý si rýchlo poradí s baktériami – môžete ním napríklad prepláchnuť zaváraninové poháre alebo dezinfikovať predmety, ktoré používala chorá osoba,

  • čistenie ovocia a zeleniny: slabý roztok hypermangánu možno použiť na dôkladné očistenie zeleniny a ovocia, plody nechajte namočené v roztoku pár minút a následne ich dôkladne opláchnite vodou, zbavíte sa nečistôt a baktérií,

  • zápachy: roztok hypermangánu si poradí s rôznymi typmi zápachov, ako je napríklad zápach potu z obuvi, zvierací pach z kobercov, látok či nábytku aj zapáchajúce misky a podobne,

  • nadmerné potenie: do lavóra nalejte vodu a pridajte trošku hypermangánu (aby vznikol slaboružový roztok), roztok na máčanie nôh a rúk používajte raz týždenne po dobu 10 minút,

  • mykóza nechtov a nôh: odporúča sa 2 až 3 razy týždenne namáčať chodidlá aspoň 15 minút v slabom roztoku hypermangánu,

  • regulácia pH pôdy: hypermangán sa používa aj na reguláciu pH pôdy – ak je pH pôdy príliš kyslé, pridá sa hypermangán do pôdy, aby sa zvýšila alkalickosť (ento postup pomáha zlepšiť výživu rastlín a podporuje ich rast).

UPOZORNENIE: Používať treba iba slabé roztoky hypermangánu a pri manipulácii s ním je nevyhnutné byť opatrný. Samotné kryštály môžu popáliť pokožku. Nezabúdajte ho preto uchovávať na bezpečnom mieste mimo dosahu detí! Ohľadom presného použitia hypermangánu na liečebné účely je vhodné sa vždy poradiť s lekárom alebo lekárnikom!

A kde hypermangán zohnať?

Dostanete ho prakticky v každej lekárni. A zakúpiť si ho viete v malých plastových nádobkách za pár drobných.

Zdroj úvodnej foto: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Aktualizované na 26.02.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Mária Chromíková

Mária Chromíková

16.11.2019 10:01

Pamätám si ho od detských rokoch.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

16.11.2019 22:59

všestranné využitie, určite niečo z toho vyskúšam

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

18.11.2019 10:05

Kedysi sa používal aj na "farbenie" vlasov, ale vlasy veľmi vysušuje

Vaše meno:

Tatiana Tomašovičová

Tatiana Tomašovičová

10.01.2021 16:09

Slabý roztok manganistanu draselného som používala pre deti do kúpeľa na dezinfekciu a urýchlenie hojenia chrastičiek keď mali ovčie kiahne a tiež na dezinfekciu hračiek po príchode z pieskoviska

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

16.02.2022 10:47

ešte som ho nevyužila, ale počula som už o ňom

Vaše meno:

Andrea Petrušková

Andrea Petrušková

20.03.2024 08:33

Ďakujem za užitočné rady, aspoň viem kde všade ešte môžem hypermangán použiť.

Vaše meno:

tibor

tibor

18.07.2024 18:34

Daju sa ním vyčistiť strieborné retiazky?

Vaše meno:

Tím KAMzaKRASOU.sk

Tím KAMzaKRASOU.sk

24.07.2024 06:48

Zdravíme Tibor. Hypermangán sa bežne nepoužíva na čistenie striebra, pretože je veľmi silný oxidačný prostriedok a môže poškodiť alebo zafarbiť striebro. Na čistenie strieborných retiazok je lepšie použiť jemnejšie metódy, ktoré nepoškodia povrch. Skúste skôr iný - Jedlá sóda a hliníková fólia, strieborný čistič (komerčný produkt), mydlová voda, zubná pasta (bez bielidiel), citrónová šťava a jedlá sóda, ocot a jedlá sóda..

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.