O tom, čo nedávať do práčky, často informujú štítky na jednotlivých druhoch oblečenia. Nie vždy je to však tak, respektíve nie vždy sa dá na túto informáciu stopercentne spoľahnúť. Pátrali sme teda po tom, čo do práčky patrí a čo nie. Niektoré veci vás určite prekvapia a možno ani nepotešia, ale je dôležité predchádzať zbytočnému ničeniu bielizne či iných tkanín a textílií, ktoré bežne periete. Poďte sa teda pozrieť na to, čo prať a čo radšej nie!
No áno, aj pranie má svoje pravidlá, či sa nám to páči alebo nie. Je nepochybne pohodlné nahádzať všetko látkové do práčky, nasypať prášok, naliať aviváž a o hodinu až dve všetko vyvešať. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, či pranie v práčke skutočne prospieva všetkému? Ľahko sa totiž môže stať, že vašej obľúbenej čipkovanej blúzke chtiac-nechtiac skrátite životnosť na minimum, a to len kvôli nešetrnému čisteniu.
Nehovoriac o tom, že ak vložíte do práčky to, čo tam nepatrí, môžete pomaly, ale isto poškodiť aj samotný spotrebič. A to je predsa škoda, no nie?
Zaujme ťa: Vyskakujúca kostica z podprsenky: Takto jednoducho ju zachrániš!
1. Plavky
Plavky, ako aj čokoľvek iné, vyrobené zo spandexu, do práčky rozhodne nepatria. Plavky perte v rukách, ideálne v studenej vode.
2. Pančuchy
A ak predsa len trváte na práčke, vložte pančuchy do pracieho vrecúška a perte ich maximálne pri 30°C. Použite tekutý prací prostriedok, aviváž si radšej odpustite a nesušte pančuchy ani v sušičke a ani na radiátore.
3. Penové vankúše
Pamäťová pena sa v práčke nielenže výrazne poškodí, ale dokonca sa môže rozpadnúť na kúsky. Ide našťastie o hypoalergénny materiál, preto nie je potrebné čistiť ho príliš často a už vôbec nie v práčke. Ideálne je raz za čas takéto vankúše vyčistiť v rukách, s pomocou neparfumovaného čistiaceho prostriedku.
4. Textílie, plné zvieracích chlpov
Pre vašu práčku by to znamenalo pomalú, ale istú smrť, keďže mokré chlpy vytvoria chuchvalce a tie mimoriadne radi upchávajú bubón práčky. Ak chcete tomuto nežiaducemu kroku predísť, pred praním zbavte vec chlpov, a to pomocou lepiaceho valčeka, prípadne špeciálnej kefy.
Neprehliadni: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná
5. Podprsenky
Stačí jediné pranie v práčke a z vašej luxusnej čipkovanej podprsenky sa stane poškodená a rozťahaná, veľakrát až nepoužiteľná vec neidentifikovateľného pôvodu. Nehovoriac o tom, že háčiky z podprsenky sa s obľubou zachytávajú na iné kusy oblečenia a ničia ich. Venujte teda podprsenkám špeciálnu starostlivosť a perte ich v rukách, vo vlažnej vode.
6. Fľaky z benzínu alebo oleja
Najmä sušička v kombinácii s bielizňou s takýmito fľakmi tvorí doslova nebezpečenstvo. Hoci to znie neuveriteľne, aj malý fliačik z benzínu či alkoholu na košeli sa môže pri vysokej teplote vznietiť. Platí to pre akékoľvek horľavé látky.
7. Čipka, ozdoba, vyšívanie
Aj keď na čo najšetrnejšom programe prania, takýto kúsok oblečenia sa vám môže veľmi nepríjemne poškodiť až zničiť. Predovšetkým čipka, pri kontakte s gombíkmi či cvokmi na inom oblečení, je v práčke mimoriadne ohrozená. Takúto bielizeň teda perte radšej v rukách.
8. Príliš veľký textil
Reč je o paplónoch alebo extra veľkých dekách. Ak sa textília nehýbe, nemôže sa ani vyprať. Čiže naoko si ušetríte prácu, ale v konečnom dôsledku zbytočne miniete energie a aj tak z práčky vytiahnete vec, ktorá sa od pôvodného stavu líši len tým, že je zrazu mokrá. Nehovoriac už o tom, ako pri takomto praní-nepraní váš spotrebič neuveriteľne trpí. Tu je pomoc jednoduchá – veľké veci noste do čistiarne.
9. Vlna, zamat a kašmír
Už ste možno samy zistili, že práčka vie z vlnenej alebo zamatovej veci XL razom spraviť XXS. Nie, vaša práčka nie je zázračná – to je len nie celkom šťastné spojenie určitých druhov látok a materiálov s vodou, mechanickým trením, prípadne vysokými otáčkami. Ideálne je takéto veci prať v rukách a šetrne. Použite na to špeciálny prací prostriedok a jemnými krúživými pohybmi oblečenie akoby miešajte.
Následne vypustite vodu a odznova napustite úplne čistú, v ktorej sa bude vec ešte aspoň 15 minút močiť. Sušte na suchom uteráku – položené, nie zavesené.
Pozri aj: Pľúcnik lekársky: To je pomoc nielen pre tvoje pľúca!
A na záver ešte malá pomôcka, čo znamenajú znaky a symboly na oblečení:
- vanička – pranie
- číslo na vaničke – pri akej najvyššej teplote je možné prať
- prečiarknutá vanička – vec nie je vhodná na pranie v práčke ani v rukách
- trojuholník – bielenie
- štvorec – sušenie
- krúžok – čistenie
- žehlička – žehlenie
- ruka – ručné pranie pri teplote max. 40°C