Ako na to… Brať pocity ako počasie

Mávate pocit, že situácie, ktoré sa vám dejú, nemôžete vôbec ovládať? Je to tak, okolnosti skutočne kontrolovať neviete.

 

To, čo môžete mať pod kontrolou sú vaše reakcie na to, čo sa vám deje. Veľmi zjednodušene povedané, nejde ani tak o to, čo nepríjemné vás v živote stretne, než o to, ako reagujete na to, čo vás stretne.

 

 

 

Čím sa brániť

 

„Emócie nie sú ani priatelia ani protivníci, pokiaľ ich nimi neurobíme. Sú také prirodzené ako počasie, ktoré sa nám odohráva nad hlavou. Niekedy sa nám počasie páči, inokedy nie. Pocity, tak ako počasie, sa menia počas dňa, z momentu na moment. Zdá sa dôležitým všimnúť si rozdiel medzi tým, čo si myslíme a čo cítime, a ako to nemusí ovplyvniť naše správanie, ani podmieniť naše skutky.“ Veľká to pravda od Dana Millmana, na ktorú sa oplatí myslieť vždy, keď vás prepadne mrzutosť, nasrdenosť, hnev...

 

Odporúčame tiež:  Najlepšie „30 dňové výzvy“ ku krajšej postave

Brať pocity ako počasie

Zdroj: Shutterstock®

Vzdor – cesta k zlým pocitom

 

Skúmali ste niekedy, čo vás privádza k tomu, že krízovo reagujete? Zvyčajne je to preto, lebo si myslíme, že by sa veci nemali diať tak, ako sa dejú, alebo nemáme zo seba dobrý pocit, alebo na seba tlačíme, že musíme nejako reagovať. Spôsob, ako na seba vyvíjať menší nátlak a ušetriť si nepríjemné pocity z krízových situácií, je až podozrivo jednoduchý: stačí si povedať, že: NEMUSÍM. Znie to zvláštne? Vyskúšajte si počas jedného dňa “nariadiť”, čo všetko nemusíte. Spíšte si to a možno prekvapíte samé seba.

 

A keďže o našom živote nerozhoduje to, čo robíme občas, ale to, čo robíme každý deň, je oslobodzujúce vypnúť v hlave toho otravného „musila“, ktorý má vždy po ruke veľa dôvodov, prečo niečo treba. Výhodnejší je pre nás postoj chcem – nechcem. Chráni nás pred zbytočnou náročnosťou a kritickosťou voči sebe, a tým aj voči ostatným. Tak vieme ušetriť veľa zbytočných búrkových stavov. 

 

Odporúčame tiež:  Zistili vám histamínovú intoleranciu, čo vám zakazuje diéta?

Brať pocity ako počasie

Zdroj: Shutterstock®

Život si netreba skracovať starosťami

 

Starosti nepredstavujú niečo, čo na vás naložia ostatní. Starosť je niečo, čo si vytvárame vy sami deň za dňom. Výskumy uvádzajú o starostiach napríklad toto: 40 % z toho, čoho sa obávame, sa nikdy nestane, 30 % z toho, čoho sa bojíme, nemožno zmeniť, takže sa trápime zbytočne, 12 % starostí predstavuje kritika iných, ktorá je založená na klamstvách a ohováraní,
 10 % starostí sa týka zdravia, ktoré sa pod vplyvom stresov zhorší,
 8 % z toho, kvôli čomu nemôžeme spať, predstavuje skutočné problémy, ktoré je treba riešiť.
 A hneď je zrejmé, prečo nie je naša pocitová obloha vyjasnená.

 

Odporúčame tiež:  Namiesto sladkostí zdravé pistácie

Brať pocity ako počasie

Zdroj: Shutterstock®

Každý má svoju meteostanicu

 

Konfucius spomínal, že keď bol mladý, pokúšal sa robiť radosť a zavďačiť sa svojim rodičom. Neskôr sa snažil zapáčiť svojim kamarátom, potom potešiť svojich múdrych učiteľov. Nakoniec sa naučil robiť radosť sám sebe. Práve vtedy objavil skrytú múdrosť, ktorá tak nezmazateľne ovplyvnila čínsku kultúru. Veľmi často počúvam od koučovaných, aké je pre nich dôležité potešiť druhých, zapáčiť sa im a zavďačiť. A hoci je toto správanie súčasťou ľudských schopností konať dobro, správať sa vľúdne a láskavo stráca na význame, keď pri tom zabudneme sami na seba.

 

Základom dobrých vzťahov s ľuďmi, blízkymi i vzdialenými, je náš vnútorný súlad a vzťah k sebe samým. Je takmer nemožné robiť radosť iným, keď ju sami nezažívame, aj keby to bola rovno naša najvyššia priorita. Rovnako platí, že nik iný okrem nás samých nie je zodpovedný za to, ako sa cítime. A hoci nemôžeme, našťastie, ovládať to, ako sa správajú alebo cítia druhí, máme plnú moc nad svojimi vlastnými myšlienkami a pocitmi. Takže, naše vlastné slnko vychádza podľa toho, aké mu na to dávame dôvody. 

 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Kde hľadať zdroj pozitívnej energie

Brať pocity ako počasie

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vytvárať „jasné“ pocity

 

Na konci dňa nezáleží na tom, čo sa vám stalo “vonku”. Záleží hlavne na tom, čo sa stalo vo vás - vo vašom vnútri. A keďže som optimistka, dodávam, že aj keď si myslíte, že život je absolútne nezmyselné cvičenie, neznamená to, že nemôžete byť šťastné. Ako by vám povedal Richard Bach: „Neexistujete preto, aby ste na svet urobili dojem. Existujete preto, aby ste žili vlastný život spôsobom, ktorý vás urobí šťastnými.“ 

 

Odporúčame tiež:  8 vecí, vďaka ktorým sa budete cítiť ako na začiatku vzťahu

P.S.

Raz prišiel vnuk plný hnevu za starým otcom a porozprával mu, ako sa jeho priateľ k nemu nespravodlivo zachoval. Starý otec zareagoval: “Poviem ti príbeh. Tiež niekedy cítim ohromnú nenávisť k tým, čo nám škodia a necítia za to nijaké výčitky. Ale nenávisť ťa unaví a tvojmu nepriateľovi neublíži. Je to rovnaké, akoby si ty užíval jed a želal si si, aby umrel tvoj nepriateľ. Veľa ráz som s týmito pocitmi bojoval. Akoby vo mne bývali dvaja vlci. Jeden je dobrý a nikomu neubližuje. Žije v harmónii s ľuďmi okolo seba, neuráža sa. Bojuje iba vtedy, keď treba, a bojuje správnym spôsobom. Ale ten druhý vlk, och! Najmenšia drobnosť uňho vyvolá záchvat hnevu. Bije sa s každým, ustavične, bezdôvodne. Nemôže pre svoj hnev a nenávisť ani rozmýšľať. Ale je to bezmocný hnev, lebo nič nezmení. Niekedy je ťažké žiť s týmito dvoma vlkmi vo mne, obaja chcú totiž ovládať môjho ducha.“ 
Chlapec sa uprene zahľadel starkému do očí a spýtal sa: „Ktorý vyhráva, starý otec?“ Starec sa usmial a potichu povedal: „Ten, ktorého kŕmim.“

 

Odporúčame prečítať:  Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí (nielen na nový rok)

Brať pocity ako počasie

Zdroj: Shutterstock®

O týždeň sa pozrieme na to, ako sa vyhnúť pascám odkladania na neskôr.

 

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.01.2016 12:50

velmi dobry clanok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.