Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní

Každý z nás má nejaké tie zlozvyky vo vyjadrovaní, no rozumnejšie bude zbaviť sa ich. Prečo? V domácom prostredí sú nebezpečné, lebo sa ich od nás učia naše ratolesti a v práci zase pôsobia neprofesionálne. Jedna vec je totiž občas si dovoliť nejaký ten roztomilý brept alebo preklep, ale úplne iná (a podstatnejšia) vec je, ako sa bežne vyjadrujeme. A hoci sa to nezdá, hovorí to o nás veľmi veľa. Toto sú slová, ktoré radšej zahoďte do koša!

Ako nám jazyk narástol?

Či sa nám to páči alebo nie, prvý dojem je mimoriadne dôležitý. A to tak na prvom rande, ako aj na pracovnom pohovore či stretnutí s obchodným partnerom. Nuž a neodmysliteľnou súčasťou prvého dojmu je práve vaše vyjadrovanie a komunikácia. Preto si dajte skutočne záležať na tom, čo a ako vypúšťate z úst. Týka sa to tak ústnej komunikácie, ako aj tej písomnej.

 

A hoci dobre vieme, že zvyk je železná košeľa a ak ste nejaký výraz používali od detstva, len veľmi ťažko sa ho teraz zbavíte, rozhodne to stojí aspoň za pokus, čo poviete? Ak vám teda náš jazyk a jeho používanie nie je ukradnuté, tu je niekoľko tipov a inšpirácií, ako svoje komunikačné schopnosti dostať na vyššiu úroveň.

 

Pozri aj: Šokujúce zistenie: Vedci tvrdia, že stres je nákazlivý ako chrípka!

správne vyjadrovanie

Zdroj: Shutterstock®

Výrazy a spojenia, ktorých sa treba raz a navždy zbaviť

  • bolo tomu tak: Úprimne, nebolo tomu tak. Správne je: Bolo to tak.
  • botník: Uznávame, je to o čosi sympatickejší výraz než topánkovník, no ten je predsa len správny a náš.
  • eeee, ehm: Snažíte sa vyplniť medzery medzi vetami či nedajbože slovami týmito pomôckami? Raz za čas je to v poriadku, ale používať ich príliš často? To naozaj výrazne narúša komunikáciu.
  • jednať sa o: Ide o výraz, ktorý neraz počujeme aj z úst televíznych redaktorov. Ako sme vám už napovedali, správne je to takto: Ide o.
  • kľud, kľudne: S týmito výrazmi sme už natoľko zžití, že ich správne varianty – pokoj a pokojne nám môžu znieť zvláštne. No darmo, keď sú raz správne, mali by sme zachovať pokoj a rešpektovať ich.
  • mám za to: Pracujete a máte za to odmenu? Skvelé! Ale – máte za to, že to dobre dopadne? Tu ste už stúpili vedľa. Správny variant je: Som presvedčená, že to dobre dopadne.
  • napadlo ma: Áno, ak sa chcete posťažovať, že vás napadol medveď. Nie, ak ide o myšlienku – tá totiž napadne vám, nie vás. Teda, zvyčajne.
  • ne, neni: A čím západnejšie, tým viac neee. Čo tak zbaviť sa tohto zlozvyku a začať konečne používať naše nie a nie je?
  • razítko: Je to čechizmus ako hrom, nahraďte ho preto slovenským (a čo si budeme klamať – oveľa ľubozvučnejším) slovom pečiatka. Skúste si teda zvyknúť na tento variant. A keď už sme pri tom variante...
  • varianta: Variant je chlap ako repa a nie žiadna poženštená varianta!
  • von, vonku, kam, kde: Nie je úplne jednoduché osvojiť si správne používanie týchto výrazov a hoci sa napohľad zdá, že vyjadrujú to isté, nie je to tak. Správne je teda: Kam ideš? Von. Kde si? Vonku.
chyby v slovenčine

Zdroj: Shutterstock®

Takto by sme mohli pokračovať celú večnosť, preto aspoň spomenieme výrazy (s tými správnymi v zátvorkách), ktoré by vám múdry Word rozhodne podčiarkol: blomba (plomba), cop (vrkoč), desať euro (desať eur), detský kočiar (kočík), dotaz (otázka), doporučujem (odporúčam), fénovať (sušiť), kotníkové topánky (členkové), moc práce (veľa práce), môžte (môžete), nápodobne (podobne), ohľadne (ohľadom), postav sa do rady (postav sa do radu), rozumiem to, chápem tomu (rozumiem tomu, chápem to), pomazánka (nátierka), prísť za hodinu (prísť o hodinu), proste (jednoducho), skladom (na sklade), vsadiť na kartu (staviť na kartu), zdarma (zadarmo).

 

Napadli vám aj iné nesprávne výrazy, ktoré počuť všade okolo vás? Podeľte sa s nami o ne v komentároch!

 

Neprehliadni: Kedy je najlepší čas na sprchu? Prezradíme ti viac!

problémy v komunikácii

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľko dobrých rád na záver

  • Neskáčte do reči! Je to škôlkárska poučka: Keď niekto hovorí, druhí mlčia. Opačné názory či argumenty si odložte na chvíľu, keď druhá strana dorozpráva. Je to predsa základ slušnosti.
  • Nerapocte! Nič vám neujde, snažte sa preto rozprávať pomaly a zrozumiteľne. V opačnom prípade budete pôsobiť zbytočne vystresovane a napäto, hoci to tak vôbec nemusíte cítiť.
  • Nerozprávajte len tak do vetra! Veľmi skoro to začne druhú stranu nudiť až obťažovať. Netreba rozprávať za každú cenu, niekedy vie byť aj ticho veľavravné.
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.03.2018 07:01

Dobrý článok, ľudia zvyknú používať takých slov neúrekom, no najmä "západné" /ne, neni/ až úplne slangové a tam potom ťažko rozumieť.

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

16.03.2018 10:46

super článok, poučný :) myslím, že nespisovných výrazov sa používa veľmi veľa ...... nárečiu sa neubránime, ale súhlasím s tým, že si treba dávať pozor na to, čo hovoríme .....

Vaše meno:

benynka

benynka

16.03.2018 13:02

"idem vonku" mi najviac trhá uši a najhoršie je, že to používa veľa moderátorov najmä v rádiách ale aj v tv

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

16.03.2018 14:23

myslím že v hovorovej reči je to úplne prirodzené...

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

16.03.2018 17:48

Fajn clanok. Najviac ma dostal topankovnik. To som netusila ale zacnem pouzivat uz len pre tie nechapave pohlady

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

16.03.2018 18:00

keď vidím ten výraz "jedná sa", vždy si spomeniem na slovenčinára zo strednej školy, vždy nám zdôrazňoval, že jedná sa len na trhu :-)

Vaše meno:

Jana Havranová

Jana Havranová

16.03.2018 21:26

Mám rada články o (ne)spisovných výrazoch. Stále niečo z toho aj tak pozabúdam a stále sa naopak niečo nové naučím. :)

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

17.03.2018 00:43

A ešte mi tam chýba obľúbené " dones mi ten oný " prípadne " ten sersam" ...a ešte si mám domyslieť, čo tým myslel...

Vaše meno:

Simona Záhumenská

Simona Záhumenská

23.04.2018 14:40

Skvelý článok :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE