Každodenné zlozvyky, ktoré robí väčšina z nás, nám, či chceme alebo nie, pridávajú na veku.
Neprejde deň, aby ste okolo seba nepočuli vetu: "Och, keby som tak mala o pár rokov menej." Aj keď sa zdá, že nám v tom pomôžu jedine bolestivé injekcie a nákladné plastické operácie, vieme si pomôcť aspoň trošku aj sami a navyše bezbolestne. A my vám v tom pomôžeme tiež!
Hľadanie večnej mladosti prináša firmám a obchodníkom každý rok viac ako 200 miliárd dolárov. Niet sa čomu čudovať. Všetci chceme byť večne mladí a krásni. Dá sa to však dosiahnuť aj bez veľkých investícií?
Odporúčame: Ako acylpyrín využiť v oblasti krásy?
1. Preč so zápalom!
Ak sa vaša chladnička denne napĺňa potravinami, ktoré spôsobujú chronické zápalové ochorenia (rastlinné oleje, margarín, červené mäso, biely chlieb, sladké pečivo...), nedávate svojej pleti veľké šance na krásny a mladistvý vzhľad. Tieto a mnohé iné potraviny môžu totiž v niektorých prípadoch spôsobiť v tele zápal a tým sa urýchľuje tvorba vrások a akné. Aby ste zabránili predčasnému starnutiu, zásobte sa potravinami bohatými na Omega-3 mastné kyseliny a kyselinu alfa-linolénovú (ALA). Vhodné sú ľanové semienka, ľanový olej, avokádo, losos a olivový olej. Tieto potraviny pomôžu pokožke udržiavať jemný a pružný vzhľad.
Nezabudnite ani na ovocie a zeleninu. Čerstvé plody sú bohaté na zinok, selén, vitamín C a beta-karotén, ktoré sú kľúčovými aktérmi v produkcii kolagénu. Ten udržiava pokožku pevnú a pružnú. Rovnako aj chránia naše telo pred voľnými radikálmi. Červená paprika a mrkva by mali byť základom vášho jedálnička. Jednoducho ich nakrájajte na malé kúsky a konzumujte ich namiesto sladkých keksíkov a čokolád. Pokiaľ trpíte alergiou alebo nie ste ich fanúšikom, môžete vyskúšať aj brokolicu. Jedna porcia obsahuje 100 percent celkovej dennej odporúčanej dávky vitamínu C.
Nakoniec sa uistite, že máte dostatok proteínov. Nedávne štúdie dokazujú, že nedostatočné množstvo bielkovín môže spôsobiť vrásky a trhliny v koži. Cieľom je zjesť denne aspoň jednu potravinu obsahujúcu proteíny (napríklad vajcia, chudé hovädzie mäso, hydinu alebo fazuľu).
Odporúčame: Rýchle chudnutie? Spoznaj tajomstvo správnej prípravy ovsených vločiek!
2. Keď prichádzame o rastový hormón...
Vaše telo produkuje ľudský rastový hormón (HGH) v hypofýze. Spomedzi mnohých funkcií HGH pracuje aj s kolagénom na udržiavaní peknej pleti a svalovej kompozície. Počas starnutia sa prirodzená produkcia kolagénu tela spomaľuje, čo môže viesť k slabšej a tenšej pleti.
Zatiaľ čo možno nebudete môcť úplne zastaviť čas, môžete spomaliť jeho nežiaduce účinky. Výsledky štúdie naznačujú, že určité kombinácie aminokyselín môžu skutočne stimulovať produkciu ľudského rastového hormónu. To môže pomôcť udržať vašu pokožku dlhšie mladistvú, krásnu a pevnú. Pacienti tiež zaznamenali rýchlejší metabolizmus a vyššiu vytrvalosť.
Ľudia, ktorí užívali doplnky alebo injekcie s HGH vraj videli zmeny už pomerne skoro. Údajne mali jasnejšiu a rozžiarenejšiu pleť, lepší sluch, zlepšil sa im aj sexuálny život a mali viac energie.
Odporúčame: Karen Weber: Babička, ktorá dokazuje, že nepatrí do starého železa
3. Alkohol nie je liek
Alkohol je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou života. Či už v ňom utápate žiaľ alebo sa s ním zabávate každý víkend, mali by ste vedieť, že vaše telo tým poriadne trpí. Čím viac pijete alkohol, tým viac sa totiž dehydrujete.
Okrem toho, že z vašej pokožky vylučujete prirodzenú vlhkosť, nadmerné množstvo alkoholu spúšťa rôzne iné katastrofy v podobe vrások a akné. Určite ste sa už párkrát prebudili po prehýrenej noci, pozreli sa na seba do zrkadla a pomysleli si: "Preboha, ako odporne vyzerám!"
Nemusíte samozrejme okamžite povyhadzovať všetky fľaše a nadobro skoncovať s alkoholom, ale tým, že ho budete piť menej, vaša pečeň nemusí pracovať tak ťažko, aby vyplavila toxíny a nečistoty z vášho tela.
Odporúčame: Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?
4. Menej stresu, viac úsmevu
Nič nemôže mať za následok vyčerpanie vášho tela rýchlejšie než stály strach, úzkosť alebo stres. V skutočnosti štúdia z roku 2012 naznačuje, že stres súvisiaci s prácou môže mať škodlivý vplyv na DNA vo vašich bunkách. Výskumníci zistili, že ľudia s pravidelným pracovným stresom môžu trpieť poruchou, ktorá zabíja a poškodzuje bunky, a to urýchľuje proces starnutia. Navyše stres môže pridávať na veku aj nášmu mozgu, znižuje krvný tlak a narúša nám spánok.
Chápeme, že pre väčšinu z nás je náročné zbaviť sa stresu v práci a ak patríte medzi šťastných zamestnancov bez nervov, závidíme vám! :) Niekoľkými jednoduchými vylepšeniami životného štýlu si však môžeme pracovnú dobu spríjemniť aj sami. Mali by sme obmedziť množstvo kofeínu, vyhnúť sa ťažkým potravinám, ktoré nám spomaľujú trávenie a tým prinášajú únavu. Lekári odporúčajú začať deň jogou alebo meditáciou. Zlepší sa nám nálada a upokojí myseľ.
Odporúčame: Zdravie je bohatstvo: Ako môže zdravie ovplyvniť bohatstvo?
5. Spánok náš každodenný
Viac ako tretina obyvateľov trpí nedostatkom kvalitného spánku. Málo spánku môže spôsobiť veľké negatívne účinky na vaše zdravie, ako je prírastok na váhe, narušený imunitný systém, znížené zaostrenie, bledá pokožka a ohrozená pamäť. Pokiaľ je to možné, pokúste sa dostať medzi sedem až deväť hodín spánku denne.
Buďte však opatrní. Príliš dlhé spanie a leňošenie v posteli môže na druhej strane spôsobiť vrásky. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť vráskam, je spanie na chrbte alebo používanie kvalitných a jemných návliečok na vankúše. Najvhodnejší je satén alebo hodváb.
Odporúčame: Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?