Na príprave rozličných pokrmov a jedál je niekedy to najťažšie práve záverečné dochucovanie. Použitie soli a korenia je spravidla nepostačujúce a potrebné je pridávať aj rozličné koreniny a bylinky. Tie dodajú jedlu tú správnu chuť, vôňu a celkový šmrnc. Aké bylinky však zvoliť a v akom množstve ich použiť? To neraz presne neuvádzajú ani samotné recepty. Často v nich nájdeme len to, že máme do jedla pridať podľa chuti soľ a korenie, prípadne konkrétne bylinky. No ak dáme niektorých prísad málo, hotové jedlo nebude podľa našich predstáv a ak to s niektorou preženieme, bude to ešte väčšia katastrofa. Uškodiť pokrmu pritom môže aj zlý výber samotných bylín. Viete napríklad, ktoré sa používajú pri príprave rýb či rozličných morských živočíchov? V článku sa pozrieme na niekoľko byliniek, ktoré práve s rybami a darmi mora dokonale ladia!
Estragón
Typickou bylinou a koreninou na dochutenie rýb aj morských plodov je takzvaný estragón. Ide o palinu dračiu. Je pomerne pikantný a aromatický, pričom podčiarkne chuť každého pokrmu. Využíva sa v ázijských kuchyniach, no typický je aj pre francúzsku kuchyňu. Estragón možno použiť napríklad pri dusení rýb, taktiež je vhodný do omáčok k rybám. Nie príliš dobre však znáša vysoké teploty. Do jedla je ho vhodné pridávať až na konci varenia, vďaka čomu si uchová arómu. Navyše, palina dračia zvyšuje chuť do jedla a má priaznivý vplyv na trávenie.
Odporúčame: Tradičná španielska kuchyňa: Tieto pochúťky odporúčame ochutnať!
Rozmarín
Pri príprave pokrmov z rýb môžete siahnuť aj po typickej stredomorskej bylinke, a to aromatickom rozmaríne. Jedlu dodá bylinkovú i trochu horkastú chuť aj arómu. Hodí sa k rybám a iným druhom mäsa, taktiež do polievok či omáčok. Rozmarínu, na rozdiel od estragónu, neprekáža ani dlhšia tepelná úprava. Môžete ho použiť v prípade pečenia aj grilovania rýb. Kedže má výraznú arómu, pridávajte ho len v malom množstve. Malé vetvičky rozmarínu môžete vložiť do zárezov na mäse, prípadne môžete skúsiť marinádu z rozmarínu, olivového oleja, cesnaku a citrónovej kôry.
Kôpor
K rybám a plodom mora sa hodí aj kôpor, ktorý je skôr sladkastý a nie tak horký ako predchádzajúce bylinky. Do jedla sa opäť pridáva až na konci tepelnej úpravy, prípadne je ním možné posypať už hotovú rybu, omáčku k rybe či cestoviny alebo šalát s morskými plodmi. Kôpor sa veľmi hodí k bielym rybám, no perfektnú dvojicu tvorí aj s obľúbeným lososom. Táto bylina je navyše plná dôležitých minerálov, podporuje funkciu tráviaceho taktu a povzbudzuje chuť do jedla. Vhodné je používať hlavne čerstvý kôpor, poslúži však i sušená vňať.
Petržlenová vňať
I petržlená vňať, ktorá je typickou koreninou do polievok a k zemiakom, je vhodná na dochutenie rýb. Môžete ju pridať napríklad do marinády pri grilovaní rýb. Rovnako sa však hodí k cestovinám s morskými plodmi či do rybacích polievok. V takomto prípade je ju vhodné pridávať do jedla opäť na konci varenia. Petržlenová vňať zvýrazňuje jemnú chuť rýb a v jedle pôsobí skôr osviežujúco. Dobre sa kombinuje so spomínaným estragónom, ktorý je výraznejší.
Tymian
I ďalšia typická stredomorská bylinka je tou správnou voľbou pri príprave rýb. Reč je o tymiane, ktorý je rovnako charakteristický svoju výraznejšou arómou. Hodí sa nielen k rybám a ďalším druhom mäsa, ale aj šalátom, dusenej zelenine, strukovinám či cestovinám. Jeho chuť je jemne horkastá. Pri príprave rýb dobre spolupracuje s cesnakom a citrónovou šťavou. Vhodné je ho rovnako kombinovať s inými bylinkami. Kamaráti sa napríklad so spomínaným rozmarínom. S ich množstvami to však nepreháňajte. Po tymiane môžete siahnuť pri príprave pstruha, makrely či platesy.
Bazalka
Do tretice tu máme ďalšiu stredomorskú a typicky taliansku bylinku. I voňavou bazalkou je možné podtrhnúť chuť rýb a dodať im jedinečnú vôňu. Hodí sa k rybám s bielym mäsom aj rozličným morským plodom. Svoje miesto nájde v najrozličnejších talianskych chuťovkách, a to i v cestovinových jedlách či pokrmoch s grilovanou zeleninou. Na dochutenie rýb je napríklad skvelé aj bazalkové pesto. Bazalku je možné bez problémov kombinovať s ďalšími bylinami, napríklad s pažítkou, tymianom alebo rozmarínom. Priaznivý vplyv má i na naše zdravie. Podporuje chuť do jedla a pozitívne vplýva na hladinu cukru v krvi.
Koriander
Ako posledný ešte môžeme spomenúť koriander, ktorý je zase typický pre ázijskú kuchyňu. Hojne je využívaný v Thajsku či Indii. Má sladkastú, no zároveň pikantnú až korenistú chuť, ktorá mnohým pripomína chuť kari či muškátového orieška. V jedle dobre spolupracuje napríklad s limetkovou šťavou a kokosovým mliekom. Koriander sa hodí do marinád k exotickým druhom rýb aj rybám, ktoré sú pre Áziu typické. Vo všeobecnosti sa koriander hodí k rybám, ako sú tuniaky, mečúň, treska, ale aj kapor. Ryby koriandrom môžete i jednoducho posypať pred naložením na gril.
Pozri aj: Varenie v umývačke riadu či v práčke? Prekvapivé, čo dokážeš pripraviť v týchto spotrebičoch