Klopové mikrofóny – veľkí pomocníci malých rozmerov. Ako nám pomôžu s nahrávaním zvuku?

Mikrofóny boli kedysi záležitosťou hlavne hlásateľov a redaktorov správ či spevákov. Najmä v televízii sme ich mohli vidieť pri práci moderátorov alebo pri vystúpeniach obľúbených speváčok a spevákov, pričom ich účel bol vždy jasný – každého musí byť čo najlepšie počuť! Tento druh techniky sa však stáva čoraz obľúbenejším a jeho využívanie je oveľa bežnejšie. Ak nahrávame akúkoľvek audiovizuálnu stopu, či už pre osobné alebo pracovné účely, a potrebujeme, aby bol zvuk na dobrej úrovni, pravdepodobne sa bez správneho mikrofónu jednoducho nezaobídeme.

Ako to však u techniky už býva, pri jej výbere by sme mali jednať s chladnou hlavou. Väčšinou totiž ide o nemalé investície, a preto by sme mali vedieť, čo presne kupujeme. A to platí aj pri výbere mikrofónov. Na trhu je množstvo typov a druhov týchto pomocníkov. Obľúbené sú napríklad klopové mikrofóny, ktoré sú síce rozmerovo malé, no vedia urobiť dobrú službičku. V nasledujúcom článku sa na ne bližšie pozrieme, hlavne na to, ako nám dokážu pomôcť pri rozličných príležitostiach.

Pozri aj: Maximálna denná dávka kalórií: Koľko môžeš denne jesť a nepriberieš?

mikrofón do ruky

Zdroj: Shutterstock®

Čo je vlastne mikrofón?

Pod pojmom mikrofón rozumieme zariadenie, ktoré premieňa akustický signál na signál elektrický. Ten sa zvyčajne zapisuje do zvukovej stopy v softvéri konkrétneho nahrávacieho zariadenia. Nie je však ani tak potrebné presne vysvetľovať, ako to funguje, no môžeme len pre zaujímavosť spomenúť, že prvý mikrofón bol vynájdený ešte v sedemdesiatych rokoch 19. storočia. Samozrejme, dnes už máme k dispozícii úplne inú techniku. Poznáme množstvo rozličných druhov mikrofónov, ktoré sa odlišujú princípmi snímania, spôsobmi použitia, kvalitou aj cenou.

Kvalita samotného prístroja, čiže vstupného prvku záznamu, má pritom veľký vplyv aj na kvalitu nahraného zvuku. Mikrofóny sú veľkými pomocníkmi pri rozličných príležitostiach, napríklad pri natáčaní videa, u ktorého je kladený dôraz na zvuk či pri nahrávaní rozhovoru a podobne. Kvalitné mikrofóny dokážu poskytnúť nielen výborný záznam zvuku, ale aj jeho čistotu bez prípadných ruchov a hluku v pozadí, čo je vítané najmä pri nahrávaní v exteriéri alebo rušnom prostredí.

druhy mikrofónov

Zdroj: Shutterstock®

Rozhodnúť sa môžeme medzi rozličnými druhmi

Na trhu sú dostupné viaceré modely mikrofónov, ktoré je možné využívať pri rôznych situáciách a u ktorých je možné badať viacero výhod či nevýhod. Pravdepodobne najznámejší je mikrofón do ruky, ktorý môžeme vidieť aj v televízii v rukách moderátorov, redaktorov či spevákov. Uplatnenie nájde na koncertoch, pri príhovoroch a rozličných vystúpeniach. Za jeho malú nevýhodu môžeme považovať napríklad fakt, že musí byť jednoducho držaný v ruke, to znamená, že je potrebné vopred zvážiť to, pri akých príležitostiach bude využívaný.

Pomerne rozšírené sú aj stolné mikrofóny, ktoré stačí jednoducho položiť na stôl, napríklad aj k počítaču. Tento mikrofón skvelo sníma zvuk v miestnosti, pričom ho nie je potrebné držať v ruke. Dnes sú obľúbené aj bezdrôtové mikrofóny. Speváka či speakra tak neobmedzuje žiadna šnúra a môže sa voľne pohybovať. Ich nevýhodou je však často vyššia cena a pridružujú sa aj ďalšie starosti s batériami. Nakoniec nemôžeme zabudnúť na v úvode spomínané klopové mikrofóny. Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Jednoducho povedané, ide o malé mikrofóny, ktoré je možné rýchlo a jednoducho pripnúť na oblečenie.

Pozri aj: Vieš, čo je steatóza pečene? Zisti viac o tomto vážnom ochorení!

použitie klopových mikrofónov

Zdroj: Shutterstock®

Prečo siahnuť po klopových mikrofónoch?

Klopový mikrofón, známy aj pod pojmom klopák, je malý, nenápadný a v praxi má široké využitie. Pri jeho výbere je však potrebné dávať pozor na niekoľko parametrov. Je nevyhnutné si ujasniť, čo presne od takéhoto mikrofónu očakávate, prípadne, pri akých príležitostiach ho budete využívať. Taktiež je potrebné vedieť, či hľadáte klopové mikrofóny pre mobilné telefóny, športové kamery a podobne. Stanoviť si je vhodné aj rozpočet, pretože klopové mikrofóny je možné zohnať už od 20 eur, no cena môže bez problémov siahať až do výšky cez 100 eur. Poďme si však k nim povedať niečo viac. Ako prvý môžeme spomenúť kardioidný mikrofón, ktorý je charakteristický najmä vyššou citlivosťou vpredu a nižšou citlivosťou na zadnej strane. Môžete sa spoľahnúť na to, že bude dobre izolovať nechcený okolitý zvuk. Je užitočný pri hlasitých scénach, nahrávaní videa aj v hudobných reláciách.

Takzvaný kondenzátorový klopový mikrofón výrazne zlepšuje kvalitu zvuku zaznamenávanú počas natáčania a poskytuje veľmi čistý zvuk. Je ideálny na natáčanie koncertov či rozhovorov. Rozhodnúť sa tiež môžete pre všesmerový mikrofón, ktorý má rovnakú výstupnú úroveň signálu alebo citlivosť na zvuky dosahujúce rôzne uhly. Dokáže prijímať aj zvuky zo všetkých smerov. Pri práci s týmto klopovým mikrofónom nie je potrebné smerovať ho na zdroj zvuku, no jeho nevýhodou je práve fakt, že nie je izolovaný od nežiaducich zdrojov zvuku. Pri výbere klopových mikrofónov by ste mali zvážiť aj ďalšie parametre, napríklad aj to, aké upevnenie mikrofón má či aká je dĺžka jeho kábla alebo čo všetko obsahuje balenie a podobne.

Široký sortiment klopových mikrofónov, medzi ktorými si dozaista vyberie úplne každý, nájdete na stránke cvaknito.sk.

Pozri aj: Ako podporiť vylučovanie toxínov z tela? Ľudová medicína odporúča tento čaj!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.06.2019 05:09

Malí veľkí pomocníci.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.06.2019 14:49

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE