Miluješ kyslú chuť? Spoznaj tie najkyslejšie potraviny na svete!

Päť základných chutí poznajú azda všetci – slaná, sladká, horká, kyslá a umami, to sú chute ktoré vládnu jedlám či už sú z domácej alebo svetovej kuchyne. Čo sa chutí týka, každý z nás preferuje niečo iné. Niekto nedá dopustiť na sladkú alebo horkú chuť, inému najviac imponujú chute kyslé. A práve o kyslých chutiach bude v tomto článku reč. Ako správny milovník kyslosti by ste totiž mali poznať tie najkyslejšie potraviny na svete, nemyslíte?

Vedie zelenina a ovocie

Asi nebude žiadnym prekvapením, že mnoho najkyslejších ingrediencií bude pochádzať z ďalekej exotiky. Ide totiž často o ovocie, zeleninu či strukoviny, ktorých domovinou sú ázijské, africké alebo juhoamerické krajiny. Hneď prvé priečky v kyslosti potravín obsadzujú citrusy. Citróny, limetky, pomaranče, grepy, pomelo aj menej známy kalamondín či citrus kumkvat, to sú jednoducho druhy ovocia, ktoré nás nútia doslova sa kyslo aj tváriť. Nie sú však jediné. Veľmi kyslá je aj strukovina menom tamarind, veľmi dobre známy egreš, rebarbora, brusnice či čerešne a višne. Z exotického ovocia spomenieme ešte guavu a tiež veľmi kyslé nakladané japonské slivky.

Vyskúšaj: VIDEOnávod: Ako na krájanie avokáda podľa šéfkuchárov?

benefity citrusov

Zdroj: Shutterstock®

Kyslé z fermentácie

Medzi najkyslejšie potraviny sveta sa zaraďuje viacero ingrediencií a jedál, ktoré vznikli procesom fermentácie. Zaraďujeme sem napríklad veľmi univerzálnu prísadu menom ocot a jeho rôzne druhy, kórejský šalát Kimchi, ale aj našu vitamínovú bombu menom kyslá kapusta.  Kyslú chuť možno nájsť aj vo fermentovanom čajovom nápoji Kombucha. Potešíme aj milovníkov mliečnych výrobkov, pretože medzi najkyslejšie jedlá zaraďujeme kefír a celkom obyčajný jogurt, ktorý mnohí ľudia konzumujú každý jeden deň.

kyslá chuť

Zdroj: Shutterstock®

Kyslosť ako indikátor

Všetky kyslé jedlá, ktoré sme vymenovali sú samozrejme bezpečné na konzumáciu a nielen to, sú veľmi zdravé, plné vitamínov, antioxidantov a minerálov prospešných pre ľudské zdravie. Vedci však kyslú aj horkú chuť často povyšujú nad ostatné základné chute, a to preto, lebo práve vďaka nim dokážeme identifikovať, že sa potraviny či jedlá pokazili. Kyslosť či horkosť skazenému jedlu dodávajú množiace sa baktérie, a preto je kyslá a horká chuť podľa odborníkov veľmi dôležitá na to, aby človek prežil.

Pozri aj: Ako skrášliť toaletu: Prinášame ti niekoľko skvelých tipov!

2 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

10.11.2020 17:50

mám rada niektoré prirodzene kyslé ovocie,kyslú kapustu ,ale kyslosť dosiahnutá s použitím octu neznášam.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.11.2020 06:51

O tamarinde som už čítala, no ešte som sa s ním nikde nestretla.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE