Návod na správne grilovanie: Dodržuješ tieto dôležité zásady?

Návod na správne grilovanie

Slnečné lúče, záhradný gril, kvalitné suroviny a  dobrá spoločnosť. Vyzerá to, že nič viac vám ku šťastiu netreba. Nie je to však úplne tak. 

Ak totiž grilovať neviete, môže sa veľmi ľahko stať, že z krásneho popoludnia s rodinou a blízkymi sa vyvinie nočná mora v podobe nekonečného rozdúchavania pahreby, nedopečeného jedla a v tom najhoršom prípade aj nežiadúceho črevného ochorenia. Návod na správne grilovanie sa vám teda toto leto určite zíde!

Ako správne grilovať chutne a zdravo?

Grilovanie je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi, najmä počas teplých slnečných dní. Má skutočne svoje čaro a ponúka široké možnosti varenia vonku.

Existuje niekoľko metód grilovania – medzi najobľúbenejšie patrí grilovanie na uhlí, propánovej alebo elektrickej grilovacej doske. Grilovanie na uhlí má svoj nezameniteľný chuťový nádych, ktorý mnohí milovníci grilovania oceňujú. Propánové grily sú rýchlejšie a jednoduchšie na použitie, zatiaľ čo elektrické grily sú ideálne pre tých, ktorí nemajú prístup k vonkajšiemu grilu.

  • Pred začiatkom grilovania je dôležité si pripraviť suroviny. Najčastejšie sa griluje mäso, ako je hovädzina, kurča alebo bravčovina, ale aj ryby a zelenina sú skvelou voľbou. 
  • Príprava marinád a korenín môže výrazne obohatiť chuť jedla. Grilovaná zelenina ako paprika, cuketa, alebo šampiňóny sú nielen chutné, ale aj zdravé.
  • Pri grilovaní je potrebné dávať pozor na teplotu. Mäso by sa malo grilovať na stredne vysokom ohni, aby sa dobre prevarilo a zároveň zostalo šťavnaté. Rovnako je dôležité nechať jedlo odpočívať pred podávaním, aby sa šťavy rozložili.

Grilovanie nie je len o jedle, ale aj o atmosfére. Organizovanie grilovačky je skvelou príležitosťou na stretnutie s priateľmi, rozprávanie príbehov, počúvanie hudby a užívanie si dobrého jedla.

Pozri aj: 3 najčastejšie dôvody bolesti žalúdka na dovolenke: Skús overený liek

aké mäso grilovať
Shutterstock®

Správne grilovanie + zdravé grilovanie

Každý šéfkuchár vám povie, že púšťať sa do varenia (aj grilovania) bezhlavo a bez prípravy je chyba, na ktorú skôr či neskôr doplatíte. Ak si to premeníme na drobné, znamená to najprv gril dôkladne očistiť. Ak sa oň staráte pravidelne, nemalo by vám to zabrať viac, ako pár minút. Väčšinou sa na čistenie používa kefa, s ktorou odstránite prípadné zvyšky z minulého grilovania. Čo sa grilu týka, nezabudnite si pahrebu pripraviť dostatočne vopred. Každý hladný krk v rodine potešíte tým, že bude jedlo o pár chvíľ hotové. Samozrejme, ak máte plynový gril, ste od tejto nemilej povinnosti oslobodení.

Príprava však nespočíva len v príprave samotného zariadenia, ale aj v príprave jedla. Nakrájajte si zeleninu, namarinujte si mäso a pripravte šaláty. Nie je nič horšie, ako musieť neustále od hostí odbiehať - grilovačku si tak vôbec neužijete. Najlepšie na tom je, že mäso si môžete napácovať aj deň dopredu, tak bude dokonca ešte lepšie.

Zdravé grilovanie - už žiadne chyby pri grilovaní!

Grilovanie môže byť zdravé, ak sa dodržiavajú určité zásady. Tu je niekoľko tipov na zdravé grilovanie:

  1. Výber zdravých surovín: Uprednostnite chudé mäso, ako sú kuracie prsia alebo ryby. Môžete tiež grilovať zeleninu, čo je vynikajúci spôsob, ako zvýšiť príjem vitamínov a vlákniny.

  2. Minimalizujte použitie tukov: Pri grilovaní sa snažte minimalizovať množstvo pridávaných tukov. Namiesto masla môžete používať olivový olej alebo bylinkové marinády.

  3. Zeleninové alternatívy: Zeleninové kebaby, špízy alebo grilované zeleninové placky sú vynikajúce alternatívy ku klasickým mäsovým jedlám.

  4. Vyvarujte sa pripáleniu: Spálené časti potravín môžu obsahovať škodlivé látky. Snažte sa grilovať potraviny pri správnej teplote a kontrolujte ich, aby sa predišlo prepáleniu.

  5. Podávanie s čerstvými prílohami: K jedlu z grilu podávajte čerstvé šaláty, ako sú zeleninové alebo ovocné, čím doplníte vitamíny a minerály.

Správne a zdravé grilovanie môže byť zábavným a chutným spôsobom, ako si užiť čas s priateľmi a rodinou. 

Prečo je teplota grilu pri grilovaní dôležitá?

Teplota grilu pri grilovaní je nesmierne dôležitá z niekoľkých dôvodov:

  1. Rovnomerné varenie: Správna teplota zabezpečuje, že jedlo sa varí rovnomerne. Pri príliš nízkej teplote môže vonkajšia časť jedla spáliť, zatiaľ čo vnútro zostane nedovarené. Naopak, pri príliš vysokej teplote sa môže povrch rýchlo prepáliť, pričom vnútro ostane surové.

  2. Karamelizácia a grilovanie: Vysoké teploty podporujú proces karamelizácie, ktorý dodáva jedlu bohatú chuť a zlatistú farbu. Tento proces je dôležitý najmä pri grilovaní mäsa, zeleniny a ovocia, pretože prispieva k chuti a vzhľadu jedla.

  3. Textúra jedla: Rôzne teploty ovplyvňujú aj textúru jedla. Napríklad, ak grilujeme steak na veľmi vysokej teplote, vytvoríme skvelú kôrku, ktorá zachová vlhkosť vo vnútri. Naopak, nižšie teploty sú vhodné na pomalé varenie, ktoré umožňuje rozpad mäkkého svalového tkaniva a dosiahnutie jemnejší výsledok.

  4. Bezpečnosť potravín: Udržiavanie správnej teploty je tiež zásadné z hľadiska bezpečnosti potravín. Mnohé patogény môžu prežiť pri nízkych teplotách, takže je veľmi dôležité dosiahnuť minimálne teploty, ktoré zabezpečia, že jedlo bude bezpečné na konzumáciu.

  5. Prispôsobenie prísadám: Rôzne suroviny vyžadujú rôzne teploty na dosiahnutie optimálnych výsledkov. Napríklad ryby sa zvyčajne grilujú pri nižších teplotách než červené mäso. Poznanie optimálnej teploty pre konkrétne ingrediencie pomôže dosiahnuť najlepšie chuťové výsledky.

Správna teplota grilu je kľúčová pre dosiahnutie chutného a bezpečného grilovania. Je dobré si pred grilovaním dopredu naplánovať, akú teplotu budete potrebovať a aké prísady máte na pláne grilovať, aby ste sa mohli tešiť na skvelé jedlo.

Zaujme ťa: Recepty na naloženú kuracinu a morčacinu: Najlepšie na grilovanie!

ako na zdravú grilovačku
Shutterstock®

Tipy na zdravú grilovačku

Ako sme už spomínali vyššie, nikto si nechce z grilovačky odniesť nejakú črevnú chorobu, čo sa veľmi ľahko môže stať pri chvíľke nepozornosti a nedbalosti. V letných mesiacoch sú potraviny náchylné na rýchle pokazenie sa, preto s nimi treba zaobchádzať opatrne. Vždy dodržujte tieto zásady zdravého grilovania:

  • Mäso vždy chlaďte, až kým nepôjde priamo na pekáč. Ak vám nejaké surové mäso zostane, ihneď ho preneste do chladu, inak ho môžete preventívne zahodiť.
  • Surové mäso oddeľte od ostatných surovín, aby sa nestalo, že prípadné baktérie z neho preskočia priamo na zeleninu či prílohy.
  • Pozor na to, aby ste mäso poriadne upiekli. Nedopečené mäso je nebezpečné.

Tu sú niektoré tipy na zdravú grilovačku:

  1. Zelenina na grile: Grilovanie zeleniny je skvostný spôsob, ako pridať vlákninu a vitamíny do vášho jedálnička. Môžete grilovať papriku, cuketu, baklažán, šampiňóny či cibuľu. Zeleninu stačí pokvapkať olivovým olejom a posypať bylinkami.

  2. Chudé mäso a chutné grilované mäso: Zvoľte si chudé druhy mäsa, ako sú kuracie prsia, morčacie mäso alebo ryby. Rybky, ako losos alebo pstruh, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre srdce. Grilovanie mäsa, grilovanie steakov či grilovanie kuracích pŕs je jednoducho lahôdkou!

  3. Marinády a koreniny: Namiesto ťažkých omáčok skúste ochutiť mäso alebo zeleninu bylinkovými marinádami. Môžete použiť olivový olej, citrónovú šťavu, cesnak, rozmarín, tymián alebo papriku. Grilovanie s korením podľa vašej chuti stojí za to!

  4. Alternatívy k pečivu: Namiesto klasického bieleho pečiva vyskúšajte celozrnný chlieb alebo tortilly z celozrnnej múky. Môžete tiež podávať jedlo bez pečiva a sústrediť sa na mäso a grilovanú zeleninu.

  5. Zeleninové špízy: Vytvorte si špízy zo zeleniny a mäsa. Kombinujte rôzne druhy zeleniny a chudé mäso alebo tofu, aby ste vytvorili pestré a zdravé jedlo.

  6. Ovocie na grile: Grilované ovocie, ako sú ananás, broskyne či melón, môže byť skvelým dezertom. Po grilovaní je ovocie sladšie a má úžasnú chuť.

  7. Zdravé nápoje: Zvoľte si nealkoholické nápoje, ako sú domáce limonády s citrónom a mätou, alebo bylinkový čaj. Ak sa rozhodnete pre alkohol, uprednostnite víno alebo pivo s nízkym obsahom kalórií.

  8. Porcie: Sledujte veľkosť porcií. Môžete si dopriať viacero jedál, ale dbajte na primerané množstvá.

Dúfame, že tieto tipy vám pomôžu vytvoriť skvelú a zdravú grilovačku! Prajem príjemný čas strávený s rodinou a priateľmi - a nikdy nezabúdajte na správnu teplotu grilu!

Priprav si: Top 3 recepty na domácu horčicu, ktoré musíš rozhodne vyskúšať!

Anketa: Dodržiavate tieto zásady grilovania?

Odpovedalo 20 ľudí

60%
20%
20%

Aktualizované na 13.08.2024

6 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.08.2018 06:29

u nás má na starosti grilovanie manžel, ja všetko ostatné, od stolovania, prípravy šalátov, až po upratanie

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

07.08.2018 18:10

My používame elektrický gril a nevieme si ho vynachváliť. Žiaden dym, pri grilovani nemusíme zatvárať okná na dome, je to rýchle,zdravé a hlavne chutné. :-)

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

07.08.2018 18:10

My používame elektrický gril a nevieme si ho vynachváliť. Žiaden dym, pri grilovani nemusíme zatvárať okná na dome, je to rýchle,zdravé a hlavne chutné. :-)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

07.08.2018 20:51

Grilujeme len príležitostne, väčšinou nejaké klobásky a zeleninu.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.08.2018 21:14

Grilovačka je naša obľúbená činnosť na chalupe.Gril pred grilovaním nečistíme,lebo ho manžel vyčistí po každom grilovaní,potom ho stačí už len utrieť.Mäso do marinády nakladám vždy večer pred grilovačkou.Ked grilujeme zeleninu,samozrejme dbáme taktiež na čistotu a aby sa nedostala do kontaktu so surovým mäsom.Tak isto pri príprave šalátov,lebo šalátiky nesmú chýbať.

Vaše meno:

Zita Zadr

Zita Zadr

11.06.2023 14:28

u nas je to celkom podelene, cela priprava grilovacky je na mne ale mäso na grile otaca manzel

Vaše meno:

Linda Nijkl

Linda Nijkl

15.06.2023 09:54

aky mate gril? my mame zatial uplne lacny na troch nozickach ale chceli by sme si kupit cosi lepsie

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE