Zemiaky – tie predsa milujeme všetci. Zemiakový šalát, chutné hranolky, zemiaky varené v šupke, zemiaková kaša, zemiakové placky či šúľance, k čiernohorským rezňom, k pečenému mäsku. Mňam! Nevieme si bez nich predstaviť ani jednu nedeľu či večer pred televízorom. To, že sú zemiaky zdravé, vie snáď každý z nás.
Počuli ste však o účinkoch a benefitoch zemiakových šupiek? A viete, aké je využitie zemiakových šupiek? Máme pre vás perfektný tip!
Zemiakové šupky sú zdravé a plné vitamínov
Zemiaky sú obľúbenou koreňovou zeleninou, ktorá je pomerne lacná, dostupná, nenáročná na pestovanie a veľmi bohatá na živiny. Ale vedeli ste, že konzumácia zemiakových šupiek (organických) vám môže poskytnúť mnoho živín? Nachádza sa v nej vláknina a bielkoviny, vitamíny a minerály. A tieto látky poskytujú šupky neraz vo vyššej miere, než len konzumácia celého zemiaka.
Vo väčšine domácností šupky vždy skončia v smetnom koši, nanajvýš v komposte. Prečo ich nevyhadzovať? Čo všetko obsahujú?
- Zemiakové šupky sú skvelým zdrojom draslíka. Ak ich budete konzumovať, dodáte vášmu telu dostatok živín potrebných pre chemické reakcie, zrýchlite svoj metabolizmus a pomôžete bunkám pri generovaní využiteľnej energie. Zemiakové šupky sú tiež nabité železom, ktoré napomáha podporovať funkciu červených krviniek.
- Zemiakové šupky obsahujú vitamín B3, ktorý pomáha bunkám zotaviť sa z fyziologického stresu. Šupka zo zemiakov poskytuje tiež množstvo vlákniny, ktorá znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, srdcových chorôb a cukrovky 2. typu.
- Zemiakové šupky sú prírodným zdrojom flavonoidov, ktorý vykazuje protizápalové a antioxidačné účinky, a chráni telo pred infekciami a chorobami.
- Zemiakové šupky pomáhajú prirodzene regulovať krvný tlak prostredníctvom minerálov ako je draslík, horčík a vápnik. Vďaka tomu, že tiež obsahujú fosfor, meď a zinok, prispievajú k zníženiu rizika osteoporózy u žien po menopauze a sú prospešné pri udržiavaní správnej hustoty a štruktúry kostí.
- Zemiakové šupky môžete použiť na zbavenie sa tmavých kruhov pod očami, na ošetrenie akné, mastnej pleti. Podporujú tiež rast a lesk vlasov.
Neprehliadni: Domáca tvarohová pizza, ktorú môžeš dochutiť podľa seba
Domáce zemiakové chipsy zo šupiek
Pripravte si lahodné čipsy zo zemiakových šupiek, a to jednoducho a rýchlo. Je to zdravá alternatíva a tiež lacná alternatíva klasických chipsov. Podávať ich môžete ako zdravé občerstvenie. Výhodou je aj ich rýchla príprava.
Čo potrebujeme:
-
očistené a osušené zemiakové šupky
- olivový olej
- soľ, korenie
- sušené bylinky (napr. rozmarín, tymian, oregano), syr na posypanie
Postu na zdravé čipsy zo šupiek: Zemiaky očistíte a šupky umyte, očistite a vysušte. Predhrejte si rúru na 200 stupňov. Šupky osoľte, posypte obľúbenými bylinkami a dajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Pokvapkajte olivovým olejom a dajte piecť na 15 až 20 minút. Ešte horúce ich môžete posypať syrom. Takto pripravené zemiakové šupky môžete použiť i do šalátov alebo hneď zjesť s kečupom alebo s rôznymi omáčkami.
Zemiakové šupky môžete tiež opiecť na panvici. Pozor, musia byť však úplne suché. A do tretice – má vo vašej kuchyni miesto teplovzdušná fritéza? Tak chipsy zo zemiakov
Pozri aj: Najlepší recept na chilli con carne: Zaboduj rýchlym a jednoduchým jedlom!
Extra TIP: Krúpová polievka so zemiakovými šupkami
Ingrediencie:
-
5 zemiakov
- 1 cibuľa
- olej
- 2 mrkvy
- 1 petržlen
- 1/2 zeleru
- 1 pohár krúp
- 5 sušených hríbov
- 4 bobkové listy
- 2 zrniečka nového korenia
- 2 vetvičky čerstvého ligurčeku
- trošku čerstvej petržlenovej vňate
- 2 litre vody
- soľ a čierne korenie
Postup: Cibuľu rozkrojíme na dve polovice a opečieme ju nad plameňom. Zemiaky ošúpeme. V hrnci rozpálime olej a pridáme cibuľu aj zemiakové šupky. Osmažíme asi 5 minút, potom šupky vyberieme a odložíme na papierovú utierku.
Následne všetku zeleninu nakrájame na malé kocky a pridáme do hrnca k opečenej cibuli. Potom pridáme krúpy, bobkový list, hríby a nové korenie. Opekáme asi 10 až 12 minút. Následne pridáme bylinky a zalejeme vodou. Varíme asi 20 minút. Polievku podávame s opečenými zemiakovými šupkami a čerstvou petržlenovou vňaťou.
Článok aktualizovaný 31.1.2024