Hyperkeratóza kože predstavuje zhrubnutie kože, ktoré sa väčšinou vyskytuje u žien. Je spôsobené prílišným nahromadením keratínu vo vonkajších vrstvách kože.
Ide skôr o estetický problém, ktorý je vo väčšine prípadov bezbolestný. Avšak v krajných prípadoch môže dôjsť k prasknutiu pokožky, následnému krvácaniu a bolesti.
Prečo dochádza k zhrubnutiu pokožky?
Hyperkeratóza kože sa môže prejavovať rôznymi formami. Buď môže ísť o zhrubnutie pokožky hlavne v okolí piat alebo sa na chodidlách môžu vytvárať mozole, kurie oká alebo bradavice. Príčinou jej vzniku je hlavne podráždenie, ktoré je spojené s nosením tesných topánok. K zrohovateniu pokožky môže dôjsť aj v dôsledku dlhého státia. V prípade vytvorenia bradavíc na chodidlách je hlavnou príčinou papilomavírus.
Ako sme písali, tak k zrohovateniu pokožky dochádza v dôsledku ukladaniu keratínu vo vonkajšej vrstve pokožky (epidermis). K ukladaniu dochádza v dôsledku chronického tlaku, čím sa telo chráni voči treniu. Je to v podstate obranný mechanizmus, ktorý chráni pokožku pred opotrebovaním.
Zaujme ťa: Krvácajúce ďasná: Prečo mi krvácajú ďasná a ako ich liečiť?
Liečba hyperkeratózy
Každá liečba zvyčajne závisí od príčiny, miesta vzniku, typu a závažnosti. Mnoho ošetrení však má za cieľ zmäkčovať keratín, a tak odstrániť zhrubnutú pokožku. Medzi hlavné zložky, ktoré sú určené na liečbu hyperkeratózy, patria kyselina salicylová (je to činidlo, ktoré rozrušuje keratín, a tým pomáha odstrániť zrohovatenú pokožku a udržuje ju mäkkú a hladkú) a močovina (zvyšuje obsah vody v pokožke, a tým ju zmäkčuje), ktoré v kombinácii s kyselinou mliečnou alebo glykolovou (odlupujú vrstvy keratínu a dodávajú pokožke vlhkosť) účinne zmäkčujú pokožku.
Domáca pedikúra na odstránenie zrohovatenej pokožky
- kúpeľ pre nohy – doprajte svojim nohám 15 minútový kúpeľ predtým, než sa vrhnete na ich hydratáciu alebo exfoliáciu. Vyhnite sa však horúcemu kúpeľu, pretože ten nohy vysušuje - voda odstraňuje prírodné oleje v pokožke a teplo zas znižuje vlhkosť vo vonkajšej vrstve pokožky.
- exfoliácia pokožky – exfoliácia znamená odlupovanie, respektíve odstránenie odumretej vrchnej vrstvy kože. Môžete použiť pemzu alebo tvrdú kefku po tom, čo ste pokožku zvlhčili. Takto bude odstránenie zrohovatenej pokožky oveľa jednoduchšie.
- hydratácia – po odstránení vonkajšej vrstvy odumretých buniek je načase dodať pokožke vlhkosť. V tomto prípade zvoľte vhodné krémy určené na starostlivosť o pokožku chodidiel. Aplikujte primerané množstvo krému, ktoré vmasírujte do pokožky.
Odporúčame: Letom zničené vlasy: Ako si ich udržať vo skvelej kondícii?
Parasoftin Exfoliačné ponožky
Počuli ste už o zázračných ponožkách, ktoré vám samé spravia domácu pedikúru? Nemusíte tak venovať svoj čas zdĺhavej starostlivosti o pokožku chodidiel. Stačí do ponožiek naliať účinnú tekutinu, obuť si ich a je to! Jednoduché, že?
Tieto exfoliačné ponožky predstavujú inovatívny produkt určený pre pohodlnú starostlivosť o chodidlá. Parasoftin obsahuje komplex látok, ktoré zmäkčujú zrohovatené vrstvy kože a odstraňujú ju. AHA/BHA kyseliny účinne stimulujú regeneračné a reparačné procesy. Komplex extraktov (extrakt z medu a extrakty z rastlín: opuncia figová, hruška, mučenka jedlá – marakuja, citrón, grapefruit a ananás), urea a alantoín hydratujú suchú pokožku, podporujú jej regeneráciu a obnovu, zanechávajú ju jemnú a vláčnu.
Ako to funguje? Stačí si umyť nohy (rovnako aj odstrániť lak z nechtov), naliať do pribalených ponožiek tekutinu, obuť a nechať pôsobiť 60 až 90 minút. Po uplynutí danej doby si nohy opláchnite a je to. Nečakajte však, že vrchná vrstva kože sa začne olupovať ihneď! Exfoliačný proces začína spravidla medzi 4. a 7. dňom po aplikácii. Odlúpnuté vrstvy kože opatrne odstráňte. K celkovej regenerácii pokožky chodidiel dôjde zvyčajne po siedmich až dvanástich dňoch.
Ako prví sme mali možnosť tieto exfoliačné ponožky otestovať. Celý test si môžete pozrieť tu: Parasoftin Exfoliačné ponožky