Ďatlujete do klávesnice ukazováčikmi alebo ovládate desaťprstovú hmatovú metódu?
Píšete síce všetkými desiatimi, ale rýchlejšie vám to ide palcami na smartfóne? Zdá sa, že strojopis je bežná až všedná zručnosť. Koľko ušetrí času pri písaní e-mailov je ťažko odhadnúť, ale budú to ročne hodiny až dni.
Rutinný návyk a šetrí celé dni! Človek sa učí celý život a nikdy nie je neskoro zlepšiť sa a naučiť sa niečo, čo ušetrí čas alebo zarobí peniaze.
Odporúčame prečítať: Aké beauty procedúry absolvovať pred dovolenkou?
Tvrdiť o sebe, že všetko pre výkon svojej funkcie už poznáte a že už nie je nič, čo by ste sa mohli naučiť, je nepochybne odvážne, ale nie je to pravda. Ak by to aj pravda bola, existuje množstvo iných oblastí, ktoré na prvý pohľad s vašou prácou nesúvisia, ale ktoré si môžete osvojiť či sa v nich zlepšiť. Ani tie najšialenejšie kombinácie sanevylučujú. Poznám človeka, ktorý pracuje pre slovenskú IT firmu s medzinárodným pôsobením a vo voľnom čase lieta na závesnom klzáku. Poznám študenta, ktorý dosahuje na „výške“ skvelé výsledky aj stíha lámať slovenské rekordy v plávaní. Ďalší kamarát pracuje ako topmanažér v zdravotníctve a v noci z domu pozoruje hviezdy s ďalekohľadom, ktorý by mu závidelo nejedno planetárium. Kam tým smerujem?
Odporúčame prečítať: Relaxačné techniky pre každý deň
Mozog je rozdelený na pravú a ľavú hemisféru. Pravá je tá kreatívnejšia, ktorá myslí v obrazoch a posiela to do ľavej, ktorá je racionálna, matematická, logická a prekladá výjavy, obrazy, pocity do reči alebo písma. Rozvíjať sa znamená, že cibríte jednak racionálnu, pracovnú časť mozgu, ale aj emotívnu a zážitkovú, lebo obe navzájom sú viac ako súčet dvoch samostatných častí. Sebarozvoj znamená, že dbáte aj o svoju telesnú schránku, pretože len v zdravom tele je zdravý duch.
Odporúčame prečítať: Krásne vlasy očami mužov
Aké sú možnosti sebarozvoja?
1. Pestujte záľuby.
Vyšívajte, maľujte, vyrábajte keramiku, vankúšiky, kytice. Robte niečo, čo vás baví. V súčasnosti stúpa trend predaja výrobkov v tzv. do-it-yourself segmente. Ľudia, ktorí majú vyriešenú bytovú otázku, sa vo voľnom čase púšťajú do prerábania, záhradných úprav, pestujú ovocie, zeleninu, bylinky. A na to potrebujú náradie. V piatok miznú na chaty na vidieku, kde kosia trávu alebo majstrujú v dielni. Človek sa takto naučí veľa nového, „vyčistí si hlavu“, príde na iné myšlienky a nezriedka aj na nové nápady, ktoré ho posunú vpred aj v práci.
2. Stretávajte sa s ľuďmi.
Každý chce niekam patriť, je to prirodzená ľudská túžba. Máme silné nutkanie sa socializovať. Práve koníčky a záujmy sú skvelá príležitosť, ako sa naučiť od iných ľudí zlepšováky, triky a finesy. Nebojte sa vstúpiť do záujmových združení, klubov, rodinných centier. Ak ste rodičia, dajte sa do reči s inými rodičmi na ihrisku (zistíte, že to nie sú len infantilní sprievodcovia svojich detí alebo „mamataxi“, ale možno aj zaujímaví obchodní partneri). Choďte na podujatia, do kina, do divadla, alebo hoci aj do holičstva (dokonca aj páni majú už svoje holičstvá, ktoré silno pripomínajú londýnske kluby džentlmenov).
Odporúčame prečítať: Ako podnikať úspešne
3. Nájdite si kouča alebo mentora.
Nemusí ísť priamo o formálny vzťah kouč a platiaci klient alebo mentor a mentee. Mentor v širšom kontexte je človek, s ktorými keď idete na kávu, tak viac počúvate, ako hovoríte. Mentor je človek, odborník, ktorý dokáže poradiť, usmerniť, odporučiť, ale aj vytknúť, vynadať či odradiť od nerozvážnych rozhodnutí. Dôležité je, aby kouč alebo mentor mal prehľad v širokom spektre oblastí a prevyšoval vás v znalostiach a zručnostiach, ktoré hodláte získať alebo v ktorých sa chcete zdokonaliť.
4. Choďte na semináre, konferencie a kurzy.
Znie to ako klišé, veď mnohí si na konferencie idú v pracovnom čase a za firemné peniaze kvalitne pospať a čo-to skonzumovať z bohatého cateringu. Takým podujatiam sa zďaleka vyhnite. Choďte len tam, kde to bude pre vás prínosné. Kde stretnete zaujímavých ľudí a kde budú odborníci z fachu. Tam, kde sú kvalitní spíkri a mentori. Vyzbrojte sa vizitkami, prezentačnými materiálmi vašej firmy, prípadne záznamovými prístrojmi a snažte sa o networking počas každej prestávky. Inak je to len premárnený čas a nikam vás to neposunie.
Odporúčame prečítať: Afirmácie vedúce k úspešnému životu
5. Čítajte.
Človeka odhalia knihy, ktoré číta. Takmer v každej oblasti existuje široké spektrum odbornej literatúry, ale aj vy určite dokážete vymenovať Top 10 kníh, ktoré by mal človek vo vašej branži čítať alebo vlastniť. Ak ste ekonóm, tak poznáte práce Adama Smitha, doma máte Tomáša Sedláčeka alebo Thomasa Pikettyho. Architekti budú poznať dielo O architektúre, ktorého autorom je Marcus Vitruvius Pollio a doma u nich nájdete možno Malý lexikon architektúry a veľa kníh o dizajne. Z vlastnej skúsenosti odporúčam siahnuť po medziodborových dielach, ktoré dokážu ponúknuť iný uhol pohľadu ako úzko zamerané knihy. Zároveň si občas prečítajte aj beletriu alebo bulvárne časopisy. Získate tak predstavu, čo konzumuje väčšina populácie – možno je to vaša cieľová skupina.
Odporúčame prečítať: Ako sa dostať zo zlej nálady?
6. Hrajte sa.
Zahrajte sa spoločenské hry alebo si „ťuknite“ futbal na zadnom dvore vášho domu. Choďte na kurz prežitia, na teambuilding do hál typu TEPfaktor alebo si zastrieľajte počas laser game či paintballu. Hry rozvíjajú fyzické aj mentálne zručnosti, stratégiu a taktiku. Mnohé spoločnosti využívajú napríklad Lego Serious Play (LSP), vzdelávajú manažérov na princípoch gamification. Kurz LSP je dostupný aj na Slovensku, rovnako ako tzv. gamestroming, ktorý je zmesou herných princípov, hrových techník a práce. Využíva hry pri riešení podnikateľských problémov.
7. Skúste programy celoživotného vzdelávania.
Uskutočňujú sa prostredníctvom formálneho a neformálneho vzdelávania a umožňujú každému doplniť, rozšíriť a prehĺbiť si získané vzdelanie, rekvalifikovať sa alebo uspokojiť svoje záujmy, či túžby po vedomostiach. S minimom úsilia na webe nájdete miesta, kde sa programy celoživotného vzdelávania konajú. Zaujímavé je, že tento druh vzdelávania využívajú s miernou prevahou ženy. Muži si napríklad často dopĺňajú vedomosti štúdiom histórie.
Odporúčame prečítať: Návod na sladký život
Viac sa dočítate na: www.spravnyden.sk.