Viete čo sa nachádza na povrchu peňazí? Tak po prečítaní tohto článku si dáte určite pozor a budete si častejšie umývať ruky, ak prídete do styku s peniazmi. Z povrchu bankoviek sa dá zistiť mnohé.
Chcete vedieť, aké baktérie či vírusy môžete dostať z peňazí alebo čo sa dá z bankoviek zistiť? Dozviete sa v článku.
Čo nájdeme na európskych bankovkách?
Na európskych bankovkách je priemerne až 26 000 baktérii! Zistilo sa dokonca, že bankovky sú kontaminované choroboplodnými zárodkami viac ako mince. Tu je nutné však podotknúť, že závisí aj od typu materiálu, z akého je bankovka vyrobená. Na bankovkách nájdete rôznych baktérií a vírusov chrípky (mimochodom tie sa tam dokážu udržať až 17 dní).
Okrem pomerne bežných baktérií sa ale na peniazoch, ale aj na bankomatoch môžu vyskytovať nebezpečnejšie nepríjemnosti. Experti na niektorých z nich totiž objavili aj stopy salmonely, zlatého stafilokoka či E-coli.
Skutočne, po manipulácii s peniazmi si umývajte ruky. Čo je však veľmi dôležité, po dotyku s bankovkami a mincami sa vyvarujte dotyku slizníc - napríklad úst, očí alebo nosa.
Čo sa nachádza na dolárových bankovkách?
Asi najkontroverznejším zistením je, že až 80% papierových dolárových peňazí má vraj na svojom povrchu zvyšky kokaínu! Vedci objavili aj vaginálne baktérie, mikróby z úst, DNA domácich zvierat a rôzne vírusy. Tieto odlišné druhy baktérií, húb i vírusov dokážu informovať nielen o ochoreniach ich majiteľa, ale aj o tom, čo často konzumuje alebo aké má domáce zviera.
Zistilo sa, že používaním bankoviek a nedodržiavaním správnych hygienických návykov si môžete spôsobiť aj nepekné akné. Je očividné, že všetky tieto veci môžete nachádzať na bankovkách, kedže sú v obehu aj niekoľko rokov. Dolárové bankovky majú pórovitý materiál z bavlny a ľanu, a to pomáha organizmom zachytiť sa na ich povrchu.
Pozri aj: Suchý peeling: Čo to je a aké má účinky? Vyskúšaj, neoľutuješ!
Existujú aj hygienické peniaze?
Americké doláre sú zo zmesi materiálov, ktoré vraj dokážu na seba oveľa lepšie viazať choroboplodné zárodky. Niektoré krajiny sa, naopak, snažia prechádzať na plastové peniaze, ktoré sa považujú za bezpečnejšie. Platia nimi napríklad v Kanade, vo Veľkej Británii alebo v Austrálii.
Ich ďalšími výhodami sú, že ich môžete vyprať alebo sa okúpať s nimi v mori a nič sa im nestane. Môžete ich pokrčiť a ony sa vrátia späť do pôvodného tvaru.
Zaujme ťa: Ovplyvňuje ťa mesačný spln? Do života ti zasahuje viac ako myslíš