Leto ešte len začalo, no čoraz teplejšie dni dokazujú, že bude poriadne horúce. Počas letných horúčav to prirodzene ťahá k vode nielen dospelých, ale i deti. V bazénoch však môžu číhať rôzne nástrahy, ktoré rozhodne netreba podceňovať.
Azda iba málo mamičiek počulo o takzvaných moluskách. Zaujíma vás, čo vlastne molusky sú, kde ich nájdeme a ako sa prejavujú?
Odporúčame: Starostlivosť o detský zadoček – predíď bolestivým zapareninám!
Vysoko infekčné molusky
Molusky, alebo inak aj Molluscum contagiosum, sú typ vysoko nákazlivého infekčného ochorenia kože. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje najmä u detí, no vo výnimočných prípadoch sa môžu nakaziť aj dospelí. K prenosu ochorenia dochádza často v bazénoch, akvaparkoch, ale infekciu môžu deti chytiť aj na detských ihriskách či v detských kútikoch. Súrodenci si ochorenie najčastejšie ,,odovzdajú“ spoločným kúpeľom vo vani alebo použitím rovnakého uteráka či nočníka.
Pozri aj: Máš doma umrnčané bábätko? Zisti, prečo je nespokojné!
U koho sa molusky najčastejšie vyskytujú?
Ako sme už spomenuli, molusky sú ochorením, ktoré najčastejšie postihuje práve deti. Napriek tomu, že sú molusky vysoko nákazlivé, nie každé dieťa sa s nimi stretne. Odpoveďou, prečo sa niektoré deti moluskami nenakazia, je ich dobrý imunitný systém. Vyrážky sa zvyčajne objavujú u detí do veku 8 rokov. Najčastejšie postihujú menšie deti so zníženou imunitou, deti s výskytom kožného ekzému či so suchou alebo citlivou pokožkou.
Neprehliadni: Chceš vedieť, prečo bábätko plače? Rozpoznaj 7 druhov plaču!
Ako môžete molusky spoznať?
Molusky spoznáte ako drobné vyrážky, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v početnom množstve. Tieto hrboľaté vyrážky majú najčastejšie zafarbenie od bielej, žltkastej až po ružovú farbu. V strede vypukliny vyrážky sa nachádza malá priehlbinka. Molusky sa často vyskytujú v oblasti brucha alebo genitálií, avšak, môžu sa objaviť kdekoľvek na tele. Sprievodným javom molusiek je nepríjemné svrbenie a podráždenie. Pri manipuláciou s moluskami si však dajte pozor. Ich vnútro je vyplnené vysoko infekčným hnisom, ktorý v prípade prasknutia roznesie nákazu ďalej. Pokiaľ je to možné, dieťa často sledujte a zamedzte ich nutkaniu na škriabanie sa. Inkubačná doba molusiek je rôzna, najčastejšie však od 2 týždňov až do niekoľkých týždňov, výnimkou nebývajú ani mesiace.
Zaujme ťa tiež: Keď bábätko zvracia: Aké sú príznaky novorodeneckého refluxu?
Ako si s moluskami poradiť?
Ak máte podozrenie na molusky, najlepšie riešenie bude ak navštívite lekára. Molusky je možné riešiť viacerými spôsobmi – masťami a roztokmi na potieranie, v horších prípadoch sa molusky vypaľujú tekutým dusíkom či vyškrabujú chirurgickou lyžičkou.
Molusky je možné liečiť aj podomácky, napríklad ich potieraním koloidným striebrom, prepichnutím sterilnou ihlou, vytlačením a ošetrením dezinfekčným prostriedkom, liečením prostredníctvom aromaterapeutických olejov či opätovným naštartovaním imunitného systému.
Inšpiruj sa: Kedy bábätko trápi rastový špurt? Hľadajte tieto znaky