Musím sa priznať, že pred stretnutím so Janette som bola plná očakávaní a neistoty, pretože som koučingu príliš nerozumela. Avšak, už po pár minútach som s úžasom sedela v kresle a len prikyvovala na jednotlivé odpovede, plná údivu a obdivu.
Janette je milujúca mama, chápavá manželka, výborná life koučka a žena plná vlastných myšlienok a inšpirácií.
Vaše krédo znie:
„Každý sa môže stať lepšou verziou samého seba“, ako ste to mysleli?
Ako príklad uvediem svoj život: samotné štúdium a prax v koučovaní mi pomohli dať si do poriadku vlastný život. Mnohé veci som dokázala lepšie pochopiť, vyriešiť, odpustiť, byť férová a úprimná k sebe samej, aj k okoliu. Lepšia verzia samého seba...hm, keď sa poznáme a vieme, čo môžeme od seba očakávať, tak sa môžeme do vecí vkladať naplno bez toho, aby sme si vyčítali, že sme neurobili dosť. Prestaneme robiť veci na istotu a prekročíme svoju komfortnú hranicu, vystúpime z nej, aby sme zo seba dostali viac. Značí to chcieť od seba učiť sa nové veci, meniť nevyhovujúce postoje a neužitočné myšlienkové vzorce, ktoré nás obmedzujú. O tom je práca na sebe, sebazdokonaľovanie a sebarozvoj. To, že vnímame svoju hodnotu a môžeme sa spoľahnúť na to, že už teraz sme dosť dobrí znamená, že môžeme byť ešte lepšími. Sme úspešní, keď robíme veci čo najlepšie, ako sa v danom momente dá. K tomu patrí vedomie toho, že ich dokážeme v budúcnosti robiť ešte lepšie. Lebo platí, že máme právo neuspieť opakovane. Zakaždým však potrebujeme neuspieť lepším spôsobom. ☺
Odporúčame prečítať článok koučky: Ako si „dať“motiváciu namiesto predsavzatí (nielen na nový rok)
Na vysokej škole ste študovali sociálnu prácu. Je pravda, že ľuďom pomáhate, ale čo vás viedlo k upusteniu od vyštudovaného odboru a nasmerovaniu ku koučingu? Potrebovali ste sama nejaký nadhľad alebo pomoc?
Paradoxne, keď som študovala, tak som o koučingu ešte nič nevedela. Po škole som chcela robiť sociálne poradenstvo. Svoju cestu k potenciálnym klientom som hľadala aj cez prednášanie. Raz za mnou po prednáške prišla žena a opýtala sa ma, či som ochotná sa s ňou porozprávať, pretože ju ťaží niečo, čo mi asi príde divné. Od pohľadu zvonka mala byť totiž šťastná, pretože mala dobrú prácu aj muža, finančnú slobodu, ale pocit šťastia nenachádzala. Vtedy som si uvedomila, že človek v takejto situácii nepotrebuje poradiť, ale skôr sprevádzať. V hľadaní odpovedí na moje otázky, ako byť nápomocná bez radenia, mudrovania a odporúčaní mi prišiel do cesty koučovací prístup.
Zistila som, že využívať efektívne a hodnotné otázky, ktoré sú jadrom koučovacieho procesu, umožňujú koučovanému nazerať na svoju situáciu z iného uhľa pohľadu. Práve nový pohľad umožňuje vytvárať nové perspektívy a možnosti. Pôsobivé otázky pozývajú človeka premýšľať mimo zabehnutých schém uvažovania a vytvárajú emocionálny posun. Napríklad, pri posilňovaní sebadôvery môže prísť otázka: “Čo by to pre vás znamenalo, keby ste postoj k sebe z kritického zmenili na rešpektujúci?“ Mojou úlohou je pri rozhovore pochopiť príbeh klienta a zamerať jeho pozornosť na vytvorenie možností voľby, z ktorých si koučovaný môže vybrať lepšiu cestu vpred. Akonáhle sa klient rozhodne pre to, čo chce urobiť, kouč mu vytvára priestor na „nácvik“ toho, čo koučovaný povie a urobí, keď bude riešiť záležitosť, o ktorej hovorí.
Odporúčame prečítať článok koučky: Ako na to... Byť spokojné s tým, čo máme
Akým spôsobom sa študuje koučing? Ide o samoštúdium alebo existujú nejaké kurzy?
Pre štúdium koučingu existujú rôzne druhy koučovacích tréningov v koučovacích školách, ktoré využívajú rôzne metodiky. Môj prvý rok spoznávania koučingu bol vo forme samoštúdia, čítania kníh, článkov a kazuistík o tejto metóde a zúčastňovania sa podujatí pre koučov. Keď som sa presvedčila, že sa mu chcem skutočne venovať, zainvestovala som do tréningu. Tento druh vzdelania je nákladnejší, než napríklad kurzy sociálnych zručností.
Ako životná a partnerská koučka ste v Oxfordskej encyklopédii osobností v Českej a Slovenskej republike. O túto pozíciu ste sa uchádzali alebo samotné ocenenie prišlo nečakane?
Prišlo to ako úžasné prekvapenie a veľká pocta. Telefonovali mi, či by som súhlasila, aby ma navštívil ich redaktor a pripravil materiál o mne. Redakcia dostáva tipy na osobnosti, ktoré potom preveruje.
Odporúčame prečítať článok koučky: Ako na to... Opúšťať zónu komfortu a ísť ďalej, než pustí povraz
Myslím, že nastal správny čas na definíciu koučingu. Ako by ste najjednoduchšie vysvetlili, čo je to koučing a kto je kouč?
V našej slovnej zásobe nemáme slovo, ktorým by sa dal výraz kouč plnohodnotne preložiť. Najbližším pojmom je „sprievodca“. Partner, ktorý otázkami v debate plnej porozumenia nasmeruje človeka tak, aby uvidel svoj problém z odstupu a s nadhľadom, a sám ľahšie našiel také riešenie, s ktorým bude spokojný. Nie je to konzultant, mentor či poradca. Je to niekto, kto nevynáša hodnotiace súdy, nemudruje a nedáva rady, je tam v empatickom naladení pre človeka a jeho potreby. Na svoj život je napokon každý sám sebe najlepším odborníkom.
Koučovia vychádzajú zo psychológie ľudského správania, využívajú poznatky neurovied, pracujú so zákonitosťami procesu zmien, opierajú sa o techniky motivačných rozhovorov a keď je treba, využijú aj krízovú intervenciu.
Kouč neraz kladie otázku, ktorá vojde pod kožu, ktorej sa klient vyhýba, potláča ju, lebo mu je nepríjemná. Odpoveď sa totiž zvyčajne nachádza mimo komfortnej zóny, tam, kam sa málokomu chce ísť, tobôž samému. Kouč však vedie človeka k tomu, aby sa priamo pozrel, kde je teraz a kde chce byť. Pomôžeme mu premyslieť si, ako by bolo možné rozpohybovať sa v ústrety tomu želanému a zvoliť si na to reálne kroky.
Odporúčame prečítať: Ako na to... Udržiavať pozitívne presvedčenia v dobrej kondícii
Okrem individuálnej práce s klientmi, tvorenia kurzov, workshopov a vystupovaním na konferenciách a festivaloch aj pravidelne publikujete. Čo vás vedie k písaniu?
Pre mňa je písanie vášeň. Je to spôsob, ako dávam vedieť o svojej práci, ktorú beriem ako poslanie. Predpokladám, že čitateľ môže nájsť v napísanom nejaký podnet, inšpiráciu, podporu, ktoré ho motivujú v ústrety nejakej zmene, či už postoja, uvažovania, správania... Neraz začína uvažovanie nad tým, ako zmeniť to, čo nám nevyhovuje práve pri prečítanom. Dáva mi zmysel deliť sa o skúsenosti a prihovárať sa ľuďom cez príbehy. Všetci ich máme radi, pretože je v nich ukryté posolstvo a nádej.
Máme tu obdobie vianočných sviatkov. Býva emotívne prežívanie človeka ovplyvnené ročnými obdobiami alebo sviatkami?
Áno. Myslím si, že to súvisí s očakávaniami. Vezmime si také Vianoce. Majú prívlastok, že sú sviatkami pokoja a radosti. Nuž, ale čo im predchádza? Ľudia idú doslova na doraz, aby bolo všetko ideálne a dokonalé, aj keď to ide na úkor toho, aby si ich užívali. Je to neraz o prioritách – je dôležitejšie mať umyté okná alebo sa stretnúť s priateľmi na punči? Túžime byť vo všetkom super aj za cenu, že strácame samých seba. Niekedy potrebujeme, aby nám to niekto zrkadlil, pretože sami máme tendenciu naháňať vlastný chvost.
Odporúčame prečítať článok koučky: Ako na to... Prejsť cez štyri úrovne odpustenia
Krása sa dá vnímať z viacerých aspektov. Z vonkajšieho - fyzického, vnútorného - emotívneho, ale aj prostredníctvom umenia či sebapoznania. Ako vy vnímate krásu? Čo vo vás vyvoláva pojem krása?
Vo všeobecnosti vnímam krásu ako hodnotu, ktorá sa ťažšie vyjadruje slovami, pretože je spojená s emóciami. Keď to spojím s človekom, tak je to spôsob vyžarovania. Keď sme vďační za to, čo v živote máme a rozdávame lásku, tak je naša duša neobyčajne krásna. Mne sa krása spája neodmysliteľne s láskou. Keď ľúbime a sme ľúbení, tak sme zákonite krásni.
Ešte viac zaujímavých informácií sa dočítate v pripravovanom pokračovaní rozhovoru s Janette Šimkovou, kde podrobnejšie opíše druhy koučovania, jej workshopy a prednášky.