Droomscrolling alebo závislosť na negatívnych správach: Ako narúša duševné zdravie?

Posledné roky sa negatívne správy na nás valia z každej strany. Dva roky sme všade čítali o pandémii COVID-19, ktorá vo veľkej miere zasiahla a ovplyvnila naše životy. Zrazu sme pocítili bezmocnosť a neistota nás mátala v každom sne. Každý jeden deň sme vyhľadávali informácie o náraste počtu nakazených, o počte úmrtí na následky tohto vírusu a deň čo deň sme zažívali hrôzu a dúfali, že sa tomuto ochoreniu vyhneme.

Začiatkom roka sme sa začali tešiť, že je pandémia na ústupe a z uvoľnenia rôznych protipandemických opatrení sme boli nadšení. No prišla ďalšia rana v podobe konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Negatívne správy o aktuálnej situácii v týchto krajinách sa na nás valia z každej strany a popravde, keď čítate všetky spravodajské weby, nič pozitívne sa v nich nepíše. Predpovedajú tragédie, na ktoré by sme sa mali pripraviť. Odporúčajú robiť si zásoby, mať pripravené tašky na útek a pod. A my namiesto toho, aby sme od týchto negatívnych správ odvracali zrak, tak ich vyhľadávame. Dobrovoľne a bez nátlaku hľadáme zdrvujúce informácie. Ak je to tak aj u vás, tak vedzte, že ste prepadli doomscrollingu.

negatívne správy

Zdroj: Shutterstock®

Čo je doomscrolling?

Podľa psychoterapeutov máme dočinenia s bezmyšlienkovým posúvaním negatívnych spravodajských článkov, príspevkov na sociálnych sieťach a iných platformách na zdieľanie obsahu. V podstate je to čítanie jedného negatívneho spravodajského príspevku za druhým. Dokonca sa doomscrolling označuje aj ako „panika sociálnych médií“.

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o nejaký nový trend alebo nový pojem, ktorý sa začal objavovať a skloňovať v roku 2020 so začiatkom pandémie. Popravde, tento pojem má svoje hlboké korene a verejnosť ho pozná dávno, aj keď možno nie pod týmto oficiálnym pomenovaním. Napríklad doomscrolling je aj neschopnosť odvrátiť zrak od autonehody, okolo ktorej prechádzame či od iného nešťastia.

Kým kedysi sme si negatívne informácie mohli prečítať len v tlačených novinách alebo v televíznych novinách, v dnešnej modernej dobe je internet zahltený mnohými negatívnymi informáciami, z ktorých sú mnohé považované za hoaxy. No podľa všetkého akýkoľvek teror vo svete, negatívne informácie a pod. majú upokojujúci účinok na mnohých čitateľov / divákov. Tí proste cielene tieto negatívne správy vyhľadávajú. Dôležité je tiež podotknúť, že tí, čo sa „vyžívajú“ v negatívnych informáciách a správach, sa nezastavia len pri jednom článku. Hľadajú všetky negatívne informácie dlho do noci, aby uspokojili svoje potreby, čím sú vtiahnutí do nekonečného cyklu negatívnych informácií.

Podľa mnohých odborníkov za všetko môžu aj provokatívne titulky – takéto príbehy priťahujú čitateľov, pretože vyvolávajú strach a naliehavosť hľadať si ďalšie informácie, aby sme mohli chrániť seba a svoju rodinu. Od jedného negatívneho príspevku sa tak postupne dostávame k ďalším a ďalším.

Doomscrolling v komentároch

Doomscrolling nekončí len pri prečítaní si negatívneho článku. Väčšina ľudí sa posúva ďaleko za bod zisťovania si cenných informácií. Na počiatku len čítanie správ postupne prerastá do pravidelného skrolovania a čítania komentárov pod článkami. Mnohí doomscrolleri majú dokonca potrebu sa v komentároch vyjadrovať a šíriť tak negatívne informácie aj medzi ostatných. Sprostredkúvajú tak ďalej svoje emocionálne stavy, ktoré zažili pri čítaní správ. Zúfalstvo, strach, panika a všetka negativita sa tak objavuje nielen v správach, ale aj v komentároch pod článkami.

Posun do skazy a duševné zdravie

Ak trávite niekoľko minút, ba dokonca až hodín ponorení do čítania príbehov alebo príspevkov, ktoré majú tendenciu byť negatívne, je pravdepodobné, že ste svoj čas strávili hádzaním do záhuby. Negatívne informácie totižto vo veľkej miere ovplyvňujú duševné zdravie a dokonca je doomscrolling častokrát označovaný za príčinu depresie u ľudí. Čím viac úzkosti pociťujeme pri čítaní všetkých negatívnych informácii, tým viac sa snažíme kontrolovať ľudí okolo nás. Prepadáme úzkostiam, strachu zo zajtrajška a depresiám. Ocitáme sa tak v jednom kolotoči, z ktorého sa nedá tak ľahko vyskočiť.

Okrem duševného zdravia má doomscrolling negatívny vplyv aj na náš spánok. Totižto v noci sa snaží náš mozog spracovať všetky negatívne informácie, ktoré sme počas dňa prijali a núti nás premýšľať nad konkrétnymi udalosťami. Mozog, takpovediac, šrotuje a šrotuje, nám sa pred očami vynárajú všetky devastačné scény a náš spánok je na bode mrazu. Bohužiaľ, kým sa neprinútime prestať čítať všetky negatívne informácie a cielene ich neprestaneme vyhľadávať, môžeme prepadnúť negatívnym myšlienkam, ktoré môžu mať aj ten najhorší scenár a v krajnom prípade nás môžu prinútiť siahnuť si na život, a to len zo strachu, že zajtrajšok už nikdy nebude lepší.

Neprehliadni: Gastroparéza – o akom zdravotnom probléme je reč a ako sa prejavuje?

duševné zdravie a negatívne správy

Zdroj: Shutterstock®

Ako nepodľahnúť doomscrollingu?

Je dôležité vedieť selektovať všetky prijaté informácie. Ako vieme, mnohé sú založené na klamstve, hoaxoch a nepravdivých informáciách a vyznať sa v nich nemusí byť vôbec jednoduché. No mali by ste sa naučiť vedieť premeniť doomscrolling na pozitívny zážitok. Jedným zo spôsobov je navštevovať len tie stránky, ktorým dôverujete a pozastavovať sa len pri tých správach, ktoré nie sú ladené negatívne. Proste snažte sa vyhnúť všetkým negatívnym informáciám. Vyhnite sa webom, ktoré sa snažia vystrašiť a šokovať. Obmedzte surfovanie na internete a zamerajte sa na čítanie (poprípade sledovanie) správ len raz denne.

Tipy ako zabrániť doomscrollingu

  • Venujte čas niečomu inému – presmerujte svoju pozornosť od internetu, sociálnych sietí a pod. na niečo iné. Skúste si nájsť nejaké hobby, ktoré vás bude viac napĺňať.
  • Stanovte si časový limit, ktorý strávite na internete – obmedzte čas strávený čítaním správ na 20 minút denne.
  • Hľadajte pozitivitu – namiesto správ cielene vyhľadávajte vtipné obrázky, vtipné príbehy alebo konverzujte.

Zo všetkého najviac však buďte vďační sa všetko, čo máte – za rodinu, priateľov, prácu, strechu nad hlavou. Užívajte si silu prítomného okamihu a užívajte si každý jeden deň plnými dúškami. Zbytočne sa nestresujte tým, čo môže byť. Žite tu a teraz!

Pozri tiež: Aké majú hroznové jadierka účinky? Z hrozna ich už nevypľuješ!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE