Folikulitída: Na pokožke hlavy spôsobuje svrbenie a vypadávanie vlasov. Ako si s tým poradiť?

Svrbenie pokožky hlavy môže byť bolestivé či prinajmenšom jednoducho nepríjemné. Ak pretrváva, môže viesť k podráždeniu a traume kožnej bariéry, preto je dôležité pochopiť príčinu svrbenia a zároveň aj ako ho liečiť.

Zatiaľ čo svrbenie je často spôsobené suchosťou pokožky hlavy alebo lupinami, vo vážnejších prípadoch, ktoré zahŕňajú zápal a bolestivé pľuzgiere, môže byť na vine folikulitída na hlave.

Na rozdiel od lupín, folikulitída na hlave často vyžaduje antibiotickú alebo antiseptickú liečbu. Niektoré prípady folikulitídy sa môžu vyriešiť samé, ale iné môžu bez liečby prejsť do malých vredov na postihnutej pokožke.

Čo je vlasová folikulitída?

Folikulitída na pokožke hlavy je zápalové ochorenie vlasového folikulu, ktoré sa často prejavuje malými svrbivými pustulami. Vyzerá to ako akné na hlave a postihuje najmä prednú vlasovú líniu pokožky hlavy. Môže to byť spôsobené zápalom spojeným so zarastenými vlasmi alebo infekciou spôsobenou baktériami, hubami alebo roztočmi.

Najčastejšie príznakmi vlasovej folikulitídy na pokožke hlavy je napríklad svrbenie, začervenanie a citlivé hrbolčeky umiestnené v prednej časti čela. Existujú dva hlavné typy folikulitídy na pokožke hlavy:

  • povrchová folikulitída – je mierna a zvyčajne ľahko liečiteľná, 
  • hlboká folikulitída – spôsobuje hlbšie infekcie vo vlasových folikuloch.

Odporúčame: Najlepšie recepty so slivkami: Kompót, lekvár i domáca „nutella“ poteší každého

Symptómy vlasovej folikulitídy

Folikulitída na pokožke hlavy má potenciál pretrvávať v horších podmienkach, ak je bez antibiotickej alebo antiseptickej liečby. V takom prípade môže vlasová folikulitída prejsť do tvrdých a bolestivých hrčiek naplnených hnisom, teda do malých vredov. Symptómy sú nasledovné:

  • malé svrbivé lézie – folikulitída na hlave často začína malými svrbivými léziami pozdĺž prednej časti pokožky hlavy. Svrbenie môže viesť k ďalšej bolesti a infekcii, pretože škrabanie môže zaviesť nové baktérie do postihnutej kože.
  • červená, zapálená a opuchnutá koža.
  • pálenie alebo bolestivá pokožka hlavy.
  • biele bodky pozdĺž frontálnej vlasovej línie – prítomnosť malých bielych bodiek pozdĺž frontálnej vlasovej línie je jedným z najjasnejších indikátorov folikulitídy na pokožke hlavy, a to najmä v prítomnosti iných symptómov.
  • hlboké pustuly – v závislosti od typu folikulitídy na pokožke hlavy môže ísť o progresiu bielych bodiek.
  • vypadávanie vlasov.

Výskyt vlasovej folikutlitídy je pravdepodobnejší v týchto prípadoch:

  • ak máte oslabený imunitný systém,
  • ak máte akné, alergie alebo dermatitídu,
  • ak užívate steroidné krémy.

Okrem toho tí, ktorí už predtým mali folikulitídu na pokožke hlavy a chcú zabrániť jej opätovnému výskytu, mali by sa vyhnúť:

  • nadmernému holeniu (najmä s nečistými holiacimi strojčekmi),
  • vírivkám,
  • noseniu klobúkov a čeleniek, ktoré zachytávajú pot v blízkosti pokožky hlavy.

Ošetrenie vlasovej folikulitídy

Priebeh liečby vlasovej folikulitídy sa líši v závislosti od príčiny a závažnosti každého jednotlivého prípadu. Ak ešte odkladáte návštevu u lekára/dermatológa, vyskúšajte tieto tipy:

  • používajte šampón proti lupinám s obsahom protiplesňových látok,
  • ošetrujte si pokožku hlavy prírodnými antiseptickými/protiplesňovými olejmi,
  • vyhnite sa horúcej vode v sprche či pri kúpeli.

Neprehliadnite: Grilované huby portobello: Domáca pizza pre každého

Kedy už treba navštíviť lekára?

Folikulitída na pokožke hlavy sa môže objaviť postupne, pričom sa zo začiatku nemusí zdať ako vážne ochorenie. Ak sa ale príznaky nevyriešia do niekoľkých dní pomocou domácej liečby, mali by ste navštíviť dermatológa, aby stanovil diagnózu a plán liečby.

Veľmi dôležitá je správna diagnóza, pretože vlasová folikulitída sa môže zamieňať s inými ochoreniami, ako je psoriáza na hlave alebo akné. Okrem toho existuje liečba, ktorá je dostupná na predpis. Vlasová folikulitída je svrbivý, bolestivý a niekedy vážny stav pokožky hlavy, ktorý, ak sa nelieči, môže mať za následok vážne vedľajšie účinky.

Ak máte podozrenie, že môžete trpieť vlasovou folikulitídou, zvážte na nejaký čas používanie šampónu proti lupinám. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako týždeň, určite sa poraďte so svojím lekárom/dermatológom.

Odporúčame aj: UŽITE SI LETO POHODLNE A ŠTÝLOVO S F&F

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

24.08.2022 10:41

poučný článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.