Najzvláštnejšie rastliny na svete, ktoré mnohí z nás ani nepoznajú. V prírode a vo svete floristiky je krása bežnou vecou. Pestrofarebné tulipány, rozkvitnuté lúky, mohutné kaktusy či dekoratívne bonsaje. Krása je však relatívna a každému sa páči niečo iné. Niektoré rastliny uchvátia svojimi kvetmi, zaujmú svojím tvarom alebo vôňou, iné prekvapia veľkosťou. Poďte sa s nami pozrieť na najzvláštnejšie rastliny z celého sveta. Budete prekvapení.
Pozri aj: Ktoré exotické rastliny možno pestovať v záhrade aj u nás na Slovensku?
Orchidea s opičou tvárou (Phalaenopsis amabilis)
Dve malé tmavé oči, malý chlpatý nos, vytvarovaná brada – tento druh orchidey skutočne nesie znaky pripomínajúce opičiu tvár, ktoré sú zretelnejšie z diaľky. Tento jedinečný kvet rastie len v lesoch Peru a juhovýchodného Ekvádora v nadmorskej výške nad tritisíc metrov. Kvitne po celý rok a jej kvety voňajú ako zrelé pomaranče. Krásny doplnok do záhrady, čo poviete?
Zmijovec (Amorphophallus titanum)
Takýto názov dostala rastlina, ktorá skôr ako svojou krásou zaujme svojou vôňou. Zmijovec vyrastá z podzemnej hľuze. Jeho kvet nepríjemne smrdí a pripomína pach hnijúceho mäsa a exkrementov. Svojou „vôňou“ láka hmyz, ktorý v jej súkvetiach nakladie vajíčka a poslúži aj na opelenie. Samotná rastlina však nie je mäsožravá. Nájsť ju môžete v Indonézii.
Delfíní sukulent (Senecio Peregrinus)
Táto jemná zelená rastlina by sa vynímala v každej obývačke. Jej listy majú tvar drobných delfínov skákajúcich z morských vĺn. Čím viac sukulent rastie, tým viac sa listy podobajú na tieto inteligentné cicavce. Nie je tá príroda čarovná?
Orchidea nahý muž (Orchis Italica)
Máme tu ďalší zaujímavý druh orchidey, ktorý pochádza z oblasti Stredozemného mora. Jej kvety sú tvorené malými nahými ľuďmi v klobúčikoch. Neuveriteľné? Kvety sú rôznych veľkostí a sfarbenia, od svetlej purpurovo-bielej až po tmavú purpurovo-ružovú. Tento druh orchidey je klasifikovaný ako ohrozený. Možno aj z dôvodu, že slúži ako afrodiziakum a má protihnačkové účinky. Kvety tejto rastliny sa používajú aj na výrobu tureckého nápoja salep.
Bejzbalová rastlina (Euphorbia Obesa)
Táto zvláštna rastlina pripomínajúca bejzbalovú loptu dorastá do veľkosti približne pätnásť centimetrov. Mne skôr pripomína nedozretého morského ježka. Sukulent pochádzajúci z Južnej Ameriky je zákonom chránený. Prečo? Pravdepodobne preto, lebo na jednom mieste nerastie samčia i samičia rastlina. Každá z nich potrebuje iné podmienky pre život. Rastlina je dokonca toxická a môže spôsobiť kožné problémy.
Neprehliadni: Minizáhradky v šálkach či akváriu? Dodaj svojmu domovu šarm
Raflézia (Rafflesia Arnoldii)
Táto rastlina je podobná zmijovcovi. Nie však výzorom, ale pachom. Je o niečo menšia a jej kvet môže dorásť do priemeru osemdesiat až sto centimetrov. Keďže nemá žiadne viditeľné stonky, listy či korene, mnohí polemizujú nad tým, že sa jedná skôr o druh huby ako rastliny. Nájsť ju môžete na Sumatre.
Psychoteria elata
Túto veľmi zaujímavú rastlinu môžete nájsť v Kolumbii, Kostarike a Paname. Špúli na vás sýte červené pery, ako keby vás chcela pobozkať. Vďaka odlesňovaniu a popularite medzi zberateľmi patrí aj ona medzi chránené druhy. Červené časti pripomínajúce pery nie sú kvety, ale len lístky, ktoré v priebehu niekoľkých dní odhalia drobné žlté a biele kvety.
Crassula Umbella
Sukulent pripomínajúci pretočený dáždnik dorastá do veľkosti približne pätnásť centimetrov. Táto rastlina z Južnej Afriky má aj prezývku wine cup – pohár na víno. Kvitne malými kvetmi a ako aj ostatné sukulenty preferuje nepremočenú pôdu a slnko.
Tancujúce dievčatá (Impatiens bequaertii)
Tieto malé krásky sú jedným z najvzácnejších druhov kvetov a je veľmi ťažké ich nájsť aj pre náruživých floristov a zberateľov. Rastlina bola pomenovaná na základe bielych a svetloružových kvetov, ktoré pripomínajú roztomilé tancujúce dámy v šatách. Tieto rozkošné tanečnice pri poriadnej dávke šťastia môžete nájsť vo východnej Afrike.
Zaujímavosť na záver
Údajne v Thajsku existuje strom, ktorého kvety dorastajú do tvaru ľudského tela. Na internete sa objavilo niekoľko fotografií dokumentujúcich túto skutočnosť. Jeden takýto strom bol objavený aj v Himalájach. Kvitne len raz za dvadsať rokov. Výmysel alebo skutočnosť? Podľa viacerých je existencia tohto stromu výmyslom. Argumentujú, že ak by to bola pravda, svet by mal viac informácií o tom, kto a kedy strom objavil. Oblasť by sa stala turistickou atrakciou a skúmaným objektom nielen vedcov, ale aj duchovných.