7 zásad, ktoré vám zabezpečia kvalitný zdravý spánok

Pokiaľ nemáte dobrý a kvalitný spánok, nezáleží na cvičení ani na zdravom stravovaní, aj tak sa budete cítiť zle. Vaše telo a myseľ zúfalo potrebujú po celodennom vypätí odpočinok a priestor na regeneráciu.

 

Dosiahnuť správny spánok nie je vôbec jednoduché. Práve preto je vhodné uvedomiť si svoje spánkové návyky a vynechať tie, ktoré nám škodia najviac.

 

 

1. Nepotrebujete detektor spánku

 

Nie, nepotrebujete. Aj sami si viete na základe vašich pocitov zistiť, či ste mali dobrý a kvalitný spánok, alebo či sa prebúdzate zničený a neoddýchnutý. Každé ráno by malo byť ako to na dovolenke – energické, svieže a plné optimizmu. Pre dospelého pracujúceho človeka sa odporúča 7 – 9 hodín spánku. Až potom budete produktívny, zdravý a bdelý. 

 

Odporúčame prečítať: 6 týždňový tréningový plán do plaviek - 3. level

zdravy spanok, naucte sa psat zdravo

Zdroj: Shutterstock®

2. Vankúše

 

Vďaka vankúšom si viete vytvoriť naozaj zdravé spánkové polohy. Ak spíte na chrbte, jeden by mal byť pod vašou hlavou a druhý pod kolenami (tlak dolnej časti chrbta sa zmierni). Alebo, ak spíte na boku, jeden vankúš môžete uložiť pod horné podpazušie a druhý vankúš mať medzi nohami, aby vyrovnal chrbticu.

 

 

3. Spánok na bruchu

 

Spanie na bruchu môže spôsobiť niektoré zdravotné problémy, napríklad znemožnenie dýchania. Vzhľadom k tomu je potrebné otočiť hlavu na jednu stranu, aby mohol prúdiť čerstvý vzduch. ALE! Nato je potrebné mať vytočený chrbát, čo časom môže spôsobiť problémy s krčnou chrbticou a aj bolesti chrbtice. Všetko sa dá napraviť správnym pootočením a vankúšmi.

 

Odporúčame prečítať: 5 najnavštevovanejších vrcholov Slovenska

zdravy spanok, naucte sa psat zdravo

Zdroj: Shutterstock®

4. Idete spať s plným žalúdkom

 

Kedykoľvek budete jesť večeru, nechoďte spať skôr ako o tri hodiny. Vyhnete sa problémom ako pálenie záhy, poruchy trávenia a podobne. Na večeru sa hlavne vyhnite mastným a vyprážaným jedlám, ale aj tým korenistým.

 

 

5. Spánok cez víkend

 

Myslíte si, že spánok cez víkend nahradí chýbajúci spánok z celého týždňa? Znie to logicky, no tak to nefunguje. Ak dlhšie vynechávate pravidelnú dĺžku spánku, môže to spôsobiť trvalé poškodenie mozgu.

 

Odporúčame prečítať: 7 trikov, ako potlačiť prejavy alergie

zdravy spanok, naucte sa psat zdravo

Zdroj: Shutterstock®

6. Vankúše a matrace

 

Máte príliš „našuchorený“ vankúš či príliš tvrdý matrac? Vankúš by mal vašu hlavu vyzdvihnúť len do výšky vášho krku (rovná chrbtica). Matrac sa musí prispôsobiť vašej postave, aby chrbtica nadobudla správny uhol. Vyberajte skôr matrace s pamäťovou penou a nie tie pružinové.

 

 

7. Moderná technika

 

Mobil, televízor, počítač... Je nemožné vyhnúť sa im a nie je ľahké ich obmedziť. Snažte sa dopriať si aspoň 1 hodinu na oddych a psychickú hygienu. Aj mozog sa musí pripraviť na pokojný spánok.

 

Odporúčame tiež: Ladyworld.sk – najnovšie svetové trendy, ktoré si zamilujete

 

Zdroj foto:

pinterest & shutterstock

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.06.2016 09:08

dobry clanok, suhlasim

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

16.06.2016 15:51

Super článok.. určite sa budem snažiť dodržať rady :)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.07.2016 14:22

:)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE