Aké majú hroznové jadierka účinky? Z hrozna ich už nevypľuješ!

Existuje obrovské množstvo rôznorodých druhov, odrôd či kultivarov viniča, ktoré sa líšia vzhľadom i chuťou svojich bobuľových plodov. Tie sú zoskupené v strapcoch, ktoré bežne nazývame hrozno. No ak nie sme odborníci a v hrozne sa veľmi nevyznáme, delíme ho hlavne do dvoch skupín, a to na biele hrozno, teda to so svetlými bobuľami a červené hrozno, čiže tmavo sfarbené. Uvažovali ste niekedy nad tým, ktoré z nich je zdravšie?

Svetlé a tmavé bobule sa môžu v určitých smeroch odlišovať nielen farbou. Červené hrozno, ako aj víno z neho vyrobené, je napríklad považované za bohatší zdroj cenných flavonoidov s antioxidačným pôsobením, akým je aj takzvaný resveratrol. Dôležitejšie však je, že jedno aj druhé hrozno je zdraviu prospešné a plné živín, preto by malo byť súčasťou našich jedálničkov.

Okrem otázky, či je lepšie svetlé alebo tmavé hrozno, ste sa však možno niekedy zamýšľali aj nad tým, či je v poriadku jesť hroznové bobule aj s ich drobnými jadierkami, alebo je ich lepšie vypľúvať či vyberať. Predsa len, mnohé ovocné jadierka a semienka bežne nekonzumujeme, niektoré dokonca môžu byť vo väčšom množstve nebezpečné. Ako je to teda s hroznovými jadierkami? 

Odporúčame: Poznáš goji bobule? Zisti, prečo ich pripísať na nákupný zoznam!

hrozno

Zdroj: Shutterstock®

Čo obsahujú hroznové jadierka?

Pre niektorých sú drobné jadierka v hroznových bobuliach viac než otravné, a preto ich neváhajú vypľuť alebo vopred z bobúľ vybrať, prípadne sa hroznu radšej vyhýbajú, alebo v obchode vyberajú vždy len bezkôstkové hrozno. To je však veľká škoda. Pravdou totiž je, že konzumácia hrozna aj s jeho jadierkami je zdraviu prospešná. Hroznové jadierka sú totižto v prvom rade zdrojom mnohých cenných látok, a to napríklad aj látok s antioxidačným pôsobením. 

Jadierka z hrozna obsahujú:

  • polyfenoly, flavonoidy, proantokyanidíny,

  • vitamíny E a C,
  • niektoré vitamíny skupiny B,
  • kyselinu linolovú (omega-6),
  • draslík, horčík a ďalšie minerály a stopové prvky.

Prekvapivé účinky hroznových jadierok

I vďaka svojmu zloženiu sú hroznovým jadierkam pripisované viaceré účinky. Napríklad vďaka tomu, že sú zdrojom vysoko účinných antioxidantov, prispievajú k prevencii viacerých ochorení. Antioxidanty v tele eliminujú škodlivé vplyvy voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky tela i DNA a prispievajú k zvýšeniu rizika srdcovo-cievnych, nádorových aj mnohých iných ochorení. Účinkom hroznových jadierok sa venovalo už množstvo výskumov, ktoré poukázali aj na ich protirakovinový účinok. 

Hroznovým jadierkam sú pripisované i tieto účinky:

  • bojujú proti depresii (zvyšujú hladinu serotonínu a dopamínu v mozgu),

  • majú priaznivý vplyv na trávenie a metabolizmus,
  • podporujú zdravie srdca a ciev,
  • zlepšujú stav pri kŕčových žilách a prispievajú k ich prevencii,
  • prispievajú k normalizovaniu hladiny cholesterolu,
  • prispievajú k normalizovaniu hladiny krvného tlaku,
  • pôsobia protizápalovo,
  • tlmia vyplavovanie histamínu, čím zmierňujú priebeh alergických reakcií,
  • pomáhajú udržiavať mladistvý vzhľad kože,
  • podporujú funkciu mozgu.

Odporúčame: Ako skladovať ovocie a zeleninu? Pozor, do blízkosti jabĺk nič nedávaj!

olej z hroznových jadierok

Zdroj: Shutterstock®

Olej z hroznových jadierok

Ak ste si mysleli, že konzumácia celých bobúľ hrozna aj s jadierkami je jediný spôsob, ako využiť ich liečivú silu a spraviť tak niečo pre svoje zdravie, tak ste na veľkom omyle. Hroznové jadierka sa totižto spracovávajú mnohými rôznorodými spôsobmi. Známy je napríklad olej z hroznových jadierok. Ten sa spravidla lisuje z jadier plodov za studena, čím si uchováva vysoký podiel účinných látok. Tento rastlinný olej je určený na vonkajšie i vnútorné použitie. 

Vnútorne však možno užívať len oleje, ktoré sú určené aj na konzumáciu. Niektorí predajcovia totiž ponúkajú oleje výhradne určené na kozmetické použitie. Konzumácia oleja z hroznových jadier má priaznivý vplyv na srdce a cievy, podporuje napríklad správne hladiny cholesterolu. Olej z hroznových jadier sa odporúča používať najmä v studenej kuchyni. Pridávať ho možno do cestovín, omáčok, jogurtov, raňajkových kaší, smoothie nápojov, šalátov a podobne. 

Čo sa týka vonkajšieho použitia, olej z hroznových jadier je vhodný na ošetrenie pokožky aj vlasov. Jeho účinky pri vonkajšom použití sú nasledovné:

  • hydratuje pokožku tela u pleť,

  • ľahko sa vstrebáva a nezanecháva pokožku mastnú,
  • ošetruje i citlivú pleť,
  • je vhodný aj pre pokožku postihnutú ekzémom či psoriázou,
  • pleť vyhladzuje, bojuje s vráskami a spomaľuje starnutie pleti,
  • napomáha regulovať tvorbu mazu,
  • bojuje proti vypadávaniu vlasov,
  • podporuje zdravý lesk, pevnosť a pružnosť vlasov,
  • eliminuje štiepenie končekov vlasov.

Extrakt z hroznových jadier

Olej z hroznových jadierok však nie je jediný, ktorý sa z jadier hrozna vyrába. Získava sa z nich totižto aj extrakt, ktorý je hlavne vo forme kapsúl a tabliet bežne dostupný v lekárňach. Tieto kapsule možno užívať podobne ako iné výživové doplnky, a to najmä v rámci prevencie a podpory liečby zdravotných problémov. Doplnok stravy s extraktom z hroznových jadier sa uplatňuje pri podpore zdravia cievneho systému, ale napríklad aj pri chudnutí či na spomalenie procesu starnutia. Výživovými doplnkami však nikdy nenahrádzajte pestrú stravu a ich užívanie konzultujte s odborníkom.

Múka z hroznových jadierok

Spomenúť ešte môžeme, že existuje dokonca aj múka z hroznových jadier. Tá sa spravidla vyrába zo zvyškov, ktoré zostanú po výrobe spomínaného oleja. Hroznové jadierka sú najskôr lisovaním zbavené oleja a následne sú tieto výlisky zomleté. Múka z hroznových jadier je stále dobrým zdrojom antioxidantov, ale aj vlákniny, vďaka ktorej má priaznivý vplyv na činnosť čriev. Múku možno bežne pridávať do jogurtov či nápojov, taktiež v menšom množstve primiešať do cesta pri príprave múčnikov alebo pečiva. 

Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť citrusové plody: Sú citrusy také prospešné?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Mária Slováková

Mária Slováková

14.02.2022 07:27

Hrozno mám veľmi rada, aj ked iné ovocie veľmi nemusím. V kuchyni tiež často používam hroznový olej.

Vaše meno:

Martina Putoráková

Martina Putoráková

14.02.2022 19:35

O hroznovej múke som ešte nepočula...opäť som sa dozvedela niečo nové :)

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

15.02.2022 21:03

doteraz som ich tiež vyberala

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

17.02.2022 22:33

O múke som ešte nepočula, jazierka už vyberať nebudem

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.02.2022 20:57

Nikdy som ich nevyberala hrozno zjem aj z jadierkami

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.