Aké sú účinky galgánu? Je tento koreň lepší než milovaný zázvor?

Ďumbier lekársky, ktorému bežne hovoríme i zázvor, je známy mnohými blahodarnými účinkami na ľudský organizmus. Z jeho koreňa je možné pripraviť chutný čaj, ktorý posilní imunitu a zmierni tráviace ťažkosti. Poznáte však jeho veľkého konkurenta? Takzvaná alpínia liečivá, ktorá patrí do rovnakej čeľade, v zemi ukrýva podobný korienok. Ten je známy aj ako galgán. V pozitívnom smere ovplyvňuje funkciu tráviaceho traktu i nervového systému. V dnešnom článku vám prezradíme, aké sú účinky galgánu a ako ho využiť pre svoje zdravie.

Poznáte alpíniu?

Alpínia liečivá, latinsky Alpinia officinarum, ktorej sa hovorí i galgán, je trvalka a liečivá tropická rastlina z čeľade ďumbierovité. Za jej domovinu je považovaná najmä Čína, pričom dnes je rozšírená na viacerých územiach Ázie, a to vrátane Japonska či Indie. V podobe sušeného koreňa sa rastlina dostáva i do Európy. Na rôzne účely je alpínia využívaná už od staroveku. Jej byľ dosahuje výšku okolo 150 centimetrov. Vyháňa z mohutného podzemku, ktorý sa vzhľadom veľmi podobá práve ďumbieru alebo i kurkume.

Táto rastlina je ďalej charakteristická veľmi úzkymi dlhými kožovitými listami kopijovitého tvaru, ktoré obaľujú byľ. Tá je ukončená koncovým strapcom voňavých bielych kvetov s dĺžkou asi 10 centimetrov. Plodom sú drobné bobule s horkými semienkami. Na liečebné aj potravinárske účely sa zberajú podzemné časti alpínie. Vykopávajú sa niekoľkoročné dozreté rozkonárené podzemky, ktoré sa využívajú čerstvé alebo sa bežne nakrájajú a vysušia.

Pozri aj: Nevieš, čo s ňou? Tu je 5 spôsobov, ako si vychutnať tekvicu!

účinky alpínie

Zdroj: Shutterstock®

Kedy pomôže?

Podzemok alpínie liečivej obsahuje viacero účinných látok, a to vrátane silíc, vlákniny, flavonoidov a antioxidantov. Pôsobí protizápalovo a má i antibakteriálne a detoxikačné účinky. Ako sme už načrtli v úvode článku, v pozitívnom smere ovplyvňuje činnosť tráviacej sústavy. Podporuje vylučovanie žlče aj tráviacich štiav a celkovo zlepšuje látkovú premenu a normalizuje proces trávenia. Droga je osožná pri mnohých zažívacích ťažkostiach. Eliminuje plynatosť aj črevné či žalúdočné kŕče a taktiež nevoľnosti.

Alpíniu môžeme zaradiť i medzi bylinky na nechutenstvo. Navyše tráviaci trakt prečisťuje a prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu. Podzemok alpínie však vykazuje i pozitívny účinok na krvný obeh a taktiež nervový systém človeka. Podporuje prekrvenie mozgu a tým aj funkciu pamäti. Pomáha pri strese a nervozite. Jeho použitie sa odporúča i pri reumatizme. Rovnako sa hovorí o afrodiziakálnych účinkoch galgánu. Vďaka obsahu antioxidantov tiež prispieva k ochrane tela pred rozvojom zákerných rakovinových ochorení.

čaj z galgánu

Zdroj: Shutterstock®

Rýchlu úľavu prinesie čaj

U nás nie je pestovanie alpínie liečivej až také bežné. V obchodoch so zdravými potravinami, v lekárňach aj na internete však môžeme nájsť jej podzemok v sušenom stave. Z neho je možné si pripraviť liečivý zápar na podporu zdravia. Na šálku horúcej vody stačí pol až jedna lyžička drogy. Doba lúhovania je zvyčajne 10 minút. Čaj z galgánu si doprajte pri rôznych tráviacich ťažkostiach. Podporíte ním chuť do jedla i vylučovanie žlče.

Rovnako môže pomôcť zlepšiť zdravotný stav a zmierniť ťažkosti pri reumatizme. Na internete či v lekárňach je tiež dostupná tinktúra z galgánu. Tú je potrebné, podobne ako iné doplnky výživy, užívať vždy podľa odporúčaní, ktoré sú uvedené na obale produktu alebo v príbalovom letáku. Táto tinktúra rovnako povzbudzuje metabolizmus a zabezpečuje normálne trávenie. Je liekom na pokazený žalúdok. Využíva sa aj pri liečbe formy ischemickej choroby srdca zvanej angina pectoris

Odporúčame: Prečo zaradiť sušené paradajky do jedálnička? Sú nádejou pri rakovine?
 

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.10.2019 07:20

O pozitívnych účinkoch galgánu už som počula, ešte som sa s ňou však nestretla.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

27.10.2019 17:47

prvý krát čítam o tomto "zázraku"

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

29.10.2019 13:15

túto rastlinu vôbec nepoznám, ale je dobré vedieť o jej účinkoch

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

14.11.2019 09:47

Už som o tom počula. Nekonzumovala som. Teraz ale fičím na divých topinamburach, to viem kde rastie ..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE