Obľúbená letná kombinácia kávy a zmrzliny, prípadne ľadová káva alebo iné ľadové nápoje nie sú vhodné pre každého a môžu spôsobiť nepríjemné bolesti. Pre ľudí s citlivými zubami je konzumácia ľadových, alebo naopak horúcich, nápojov niekedy doslova utrpením.
Ak trpíte citlivosťou zubov, neznamená to, že sa už nikdy nebudete môcť v pokoji napiť kávy alebo chladenej vody. Je potrebné, aby ste navštívili lekára, s ktorým zistíte presnú príčinu citlivosti vašich zubov a podľa nej budete zuby liečiť. Citlivosť môže byť iba sprievodným príznakom iného, často vážnejšieho problému.
Odporúčame prečítať: Toto sú mínusy bielenia zubov
Prečo mám citlivé zuby?
Príčinou citlivosti je stenčovanie zubnej skloviny, ústup ďasna a s tým spojené odhalenie dentínu – vnútornej vrstvy zubu. Tu sa nachádzajú nervové zakončenia, ktoré pri podráždení spôsobujú bolesť. Zubná sklovina sa zmenšuje vekom, ale v niektorých prípadoch môže dôjsť k jej mechanickému a trvalému poškodeniu.
Na jednej strane sú faktory, ktoré môžete ovplyvniť. Výber zubnej kefky, pasty a technika čistenia zubov – toto všetko sa často zanedbáva a býva tiež jednou z príčin citlivosti zubov.
Na druhej strane sú však aj také faktory, ktoré ovplyvniť nedokážeme. Napríklad zubné ošetrenie, profesionálne čistenie zubov, nová výplň alebo brúsenie zubov, ktoré sa robí pri liečbe fixným aparátom, aby sa zubom vytvoril priestor a vyrovnali sa. Citlivosť tiež môže spôsobiť bielenie zubov, nasadenie korunky či prasknutie zubu. Ako sme však už spomenuli, citlivé zuby bývajú príznakom aj vážnejších problémov, napríklad ochorenia ďasien, abrázie alebo bruxizmu (škrípanie zubami).
Odporúčame prečítať: TEST: ZENDIUM Zubná pasta Sensitive
Znížte citlivosť zubov na minimum
- Používajte mäkkú zubnú kefku a pastu s obsahom fluoridov, dusičnanu draselného alebo aktívnou zložkou novamin, ktorá pomáha takmer okamžite znížiť citlivosť zubov. Tieto látky zatvárajú dentinové kanáliky, čím sa zamedzí dráždeniu nervových zakončení.
- Zuby si čistite pravidelne dvakrát denne jemnými krúživými pohybmi a stieraním. Príliš netlačte a neposúvajte kefku zo strany na stranu. Čistenie dokončite použitím fluoridovej ústnej vody alebo fluoridových gélov.
- Vyhnite sa nadmernej konzumácii kyslých nápojov a potravín, a tiež nápojov, ktoré obsahujú veľa cukru – napríklad energetické drinky. Kombináciu káva – zmrzlina radšej vynechajte a chladené nápoje pite opatrne, až keď sa citlivosť zubov znížila.
- Ak je citlivosť spôsobená odhalením krčkov, môžete absolvovať chirurgické ošetrenie ďasien, kedy sa ďasná vrátia na pôvodné miesto a dentínová vrstva sa prekryje. Používajú sa aj rôzne výplne, ktorými sa zakryje postihnuté miesto. Tie však nie sú trvalé.
- V prípade naozaj vysokej citlivosti zubov, ktorá je spojená s viacerými problémami prichádza do úvahy umŕtvenie zuba alebo jeho vytrhnutie. V súčasnosti sa však používajú aj laserové technológie, ktorými sa tiež dajú dosiahnuť dobré výsledky.
Shutterstock.com