Kam nechodí slnko, tam chodí lekár! O slnečnom žiarení sa hovorí v dobrom, ale aj v zlom. No jeho pozitíva potvrdzujú aj lekári či vedci, podľa ktorých slnečné žiarenie zlepšuje našu náladu. Slnečné žiarenie je zodpovedné za zvýšenie tvorby hormónov, a to sérotonínu a melatonínu. Tieto hormóny sú zodpovedné za dobrú náladu, no tiež pomáhajú zmierňovať pocit únavy a vyčerpanosti. Na druhej strane tiež slnečné žiarenie podporuje tvorbu vitamínu D (slnečný vitamín), ktorý je zodpovedný za zdravie našich kostí i zubov. Vitamín D však podporuje aj náš imunitný systém, preto sa hovorí, že počas leta by sme si ho mali načerpať do zásoby.
No ako sa vraví, každá minca má dve strany a slnečné žiarenie má aj odvrátenú stránku. Síce slnečné žiarenie vytvára na pokožke krásny bronzový nádych, no tiež je príčinou rakoviny kože, ktorá patrí k nebezpečným ochoreniam. A ak ste na svojej pokožke spozorovali svrbivé pupence alebo sčervenanie, je možné, že trpíte alergiou na slnko.
Čo spôsobuje alergiu na slnko?
Alergiou na slnko trpí asi jedna pätina všetkých ľudí. Vyzerá ako žihľavka, ktorá sa môže prejaviť už po niekoľkých minútach strávených na slnku. Ide v podstate o kožnú reakciu, ktorá je najbežnejšia počas leta, no objaviť sa môže na pokožke aj počas ostatných mesiacov.
Slnečná alergia vzniká predovšetkým ako reakcia na nadmerné pôsobenie ultrafialového žiarenia, ktoré preniká do pokožky, kde poškodzuje kožné bunky. Tie sa v podstate voči tomuto žiareniu bránia imunitnou odpoveďou, v podobe začervenania a výsevu na pokožke. Menej častá býva alergia na slnko spôsobená kozmetikou (krémy, parfumy) či liečivami, ktoré pôsobia fotosenzitívne, a tým zvyšujú citlivosť pokožky. Preto lekári pri užívaní určitých liekov neodporúčajú zdržiavať sa na priamom slnku. Ide hlavne o lieky, ako sú niektoré antibiotiká, lieky na zníženie krvného tlaku, chemoterapeutiká či niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie.
Základné druhy alergie na slnko a jej prejavy
Alergia na slnko sa môže rôzniť v závislosti od prejavov a príznakov, ale aj v závislosti od príčiny jej vzniku. V dôsledku toho rozlišujeme viacero druhov alergií na slnko.
- Polyformná slnečná erupcia (PLE) – najbežnejšia forma alergickej reakcie, ktorá sa tiež označuje pojmom slnečný ekzém alebo práve alergia na slnko. Najčastejšie sa objavuje na jar pri prvom vystavovaní sa slnečnému žiareniu, na ktoré pokožka nie je po zime pripravená. Alebo potom pri prudkom slnení sa počas leta. Prejavuje sa svrbením pokožky, na ktorej sa tiež môžu objaviť drobné biele hrbolčeky, mokvajúce pľuzgiere, začervenanie až opuch.
- Aktinické prurigo – variant PLE, ktorý sa najčastejšie prejavuje u detí. Zjednodušene povedané, je to alergia na slnko u detí, ktorá postihuje predovšetkým líca, pery, uši, krk, ramená, ale aj ruky. Prejavuje sa hrbolčekmi na pokožke, ktoré sú naplnené tekutinou – teda vyzerajú podobne ako potničky.
- Solárna urtikária – alergia na slnko u dospelých, ktorá sa môže prejaviť už po niekoľkých minútach strávených na slnku. Prejavuje sa pľuzgiermi alebo ako žihľavka.
- Chronická aktinická dermatóza – prejavy sa podobajú na kontaktnú dermatitídu. Ide najmä o svrbivé a zapálené škvrny na tvári, hrudníku, chrbte aj na rukách. Menej často sa môže alergia prejaviť aj na dlaniach či chodidlách.
- Acne Mallorca (acne aestivalis) – alergia na slnko vyvolaná slnečným žiarením v kombinácii s určitými zložkami obsiahnutými v kozmetických prípravkoch. Alergia sa v tomto prípade prejavuje zapálenými vyrážkami, ktoré vzhľadom vyzerajú ako akné.
Zaujme ťa: Čo je mikrozelenina? Objav jej účinky a spôsoby pestovania aj v byte!
Ako zmierniť alergiu na slnko?
Nie je úplne jednoznačné, ako sa alergia na slnko prejavuje, pretože to závisí od druhu alergie, ale aj od samotného organizmu. U niekoho sa alergia nemusí prejaviť nikdy a u niekoho sa môže prejaviť každé leto už pri prvom pobyte na slnku. No napriek tomu je vhodné vedieť, čo pri alergii na slnko robiť, teda ako zmierniť jej prejavy. Ak sa chcete zbaviť alergie na slnko a hlavne svrbivej pokožky a pupencov, tak môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich tipov:
- na spálené miesta priložte chladiace obklady, pomôže však aj smotana alebo kyslé mlieko,
- na mokvajúce pľuzgieriky použite detský púder,
- pri silných prejavoch je vhodné užiť lieky na alergiu, ktoré sú dostupné v lekárni,
- po pobyte vo vode (v mori alebo v bazéne) sa opláchnite čistou vodou,
- chráňte sa pred slnečným žiarením oblečením.
Upozornenie na záver: Ak sa chystáte na dovolenku alebo plánujete stráviť horúci slnečný deň pri vode, nikdy nepodceňujte opaľovacie krémy. No aj tu platí, že sa oplatí pozerať aj na zloženie prípravkov, nakoľko sa alergia na slnko môže objaviť aj v súvislosti s opaľovacími prípravkami. Určite sa vyhnite tým, ktoré obsahujú rôzne emulgátory a konzervanty.