Výskyt mnohých ochorení a zdravotných problémov rastie v posledných rokoch až desaťročiach. Viaceré diagnózy možno označiť za problémy súčasnej modernej doby, pričom ich rozvoj v značnej miere súvisí aj so životným štýlom ľudí. Napríklad rastie výskyt niektorých druhov rakoviny, ako je aj rakovina hrubého čreva a konečníka, na vzniku ktorej sa podieľa viacero faktorov týkajúcich sa celkovej životosprávy.
K častým zdravotným problémom možno zaradiť cukrovku 2. typu či infarkt myokardu, ktorý patrí k najčastejším príčinám smrti v dnešnej dobe. Spomenuté choroby možno zahrnúť medzi takzvané civilizačné ochorenia.
Ľudí však často trápia aj problémy s pohybovou a opornou sústavou. Už ste počuli o takzvanom esemeskovom krku? Tento problém sa môže týkať väčšiny z nás. Ako vzniká a aká je prevencia?
Čo je esemeskový krk a prečo vzniká?
Esemeskový krk alebo syndróm esemeskového krku (v angl. text neck alebo text neck syndrome) predstavuje novodobé označenie pre opakujúce sa bolesti krku a ramien, ktorých rozvoj súvisí s nadmerným sklonom hlavy pri používaní mobilných telefónov, tiež tabletov či počítačov. Riziko výskytu tohto problému rastie s častým a dlhodobým používaním smartfónov, hlavne v kombinácii s nesprávnou polohou tela pri ich používaní.
Mnohí pri používaní mobilných telefónov, či už pri sedení alebo státí, nevhodne ohýbajú krčnú chrbticu, ktorá sa následne začne posúvať. Následkom je poškodenie krčných stavcov. Čím viac človek pri používaní smartfónu skláňa hlavu smerom dopredu a nadol, tým väčší tlak je vyvíjaný na krk. Hlava dospelého jedinca má okolo 4 až 5 kg. Ak človek skloní hlavu až o 60 stupňov, záťaž sa z päťkilogramovej mení pokojne až na 27-kilogramovú.
Esemeskový krk môže potrápiť prakticky všetky vekové kategórie. Keďže ľudia, od detí po najstarších, používajú smartfóny v čoraz väčšej miere, predpokladá sa, že táto forma poškodenia chrbtice sa bude postupne týkať väčšiny populácie.
Odporúčame: Časté príčiny bolesti chrbta: Ide o maličkosť alebo je príčina vážna?
Zdroj: Depositphotos
Ako sa prejavuje esemeskový krk?
Esemeskový krk predstavuje bolestivý zdravotný problém. Prejavuje sa nielen bolesťami v oblasti krku, ale aj ďalšími sprievodnými ťažkosťami. Charakter a intenzita prejavov sa u jednotlivých pacientov môže líšiť. Príznaky poukazujúce na esemeskový krk sú zväčša nasledovné:
- bolesť a pichanie v krku,
- problém s otáčaním hlavy do strán a pri pohľade dozadu,
- tenzné bolesti hlavy (obvykle sú dôsledkom nesprávneho držania tela),
- napätie v chrbtových svaloch v hornej časti chrbta,
- tlak a napätie v pleciach a ramenách,
- mravčenie alebo zhoršená citlivosť v rukách.
Pri dlhodobo pretrvávajúcom probléme bez nápravy sa stav môže postupne zhoršovať. Nesprávne postavenie hlavy krku a ramien môže spôsobiť v prvom rade úbytok vitálnej kapacity pľúc a znížiť krvný prietok do mozgu. Bolesti krku vedú k obmedzeniu pohyblivosti, bolesti hlavy sa zase môžu spájať s problémami so sústredením.
Zakrivenie hornej časti chrbtice sa rokmi nezdravo zväčšuje a dochádza k state prirodzeného zakrivenia chrbtice. U človeka sa objavuje predsunuté držanie tela a výrazne spadnuté ramená. Vo vážnych prípadoch sú následkom štrukturálne zmeny na stavcoch. Dochádza k tvorbe kostných výrastkov na stavcoch. Následkom skracovania zaťažených svalov je zase vznik bolestivých uzlíkov. Časom tiež môže dôjsť k rozvoju nešpecifických zápalov v kĺboch.
Ako liečiť esemeskový krk?
Funkčné zmeny sprevádzajúce počiatočné fázy esemeskového krku je spravidla možné správnym prístupom zvrátiť a predísť tak závažnejším a ťažko liečiteľným komplikáciám. Pri dlhodobých bolestiach krčnej chrbtice je vhodné návštevu lekára neodkladať. Súvisieť môžu s mnohými inými faktormi, vrátane prechladnutia, zlej polohy počas spánku, nadmerného stresu, ale aj úrazu chrbtice či vrodených a získaných ochorení chrbtice. Na základe odhalenej príčiny môže lekár odporučiť najvhodnejšie metódy liečby.
Pri diagnóze, akou je esemeskový krk, lekár obvykle odporúča v prvom rade fyzioterapiu. V rámci terapie sa okrem cvikov používajú aj rôzne pomôcky - masážne pištole či vankúše, korzety na chrbát alebo aj naťahovač krčnej chrbtice, Okrem toho sa uplatňuje medikamentózna liečba, vrátane podávania liečiv proti bolesti, prípadne na tlmenie zápalových zmien (protizápalové lieky) a podobne. Potrebné je zamerať sa na správne držanie tela.
Nesmierne dôležité sú aj režimové opatrenia. Pacient by sa mal vyhýbať dlhodobému používaniu mobilných telefónov, ako aj sedeniu za počítačom a sedavému spôsobu života. Dôležitý je pohyb. Vhodné cvičenie pomôže posilniť svalstvo hornej časti chrbta a tým aj zmierniť, resp. predchádzať nepríjemným bolestiam. Nápomocné môžu byť aj masáže, ktoré uvoľnia napätie v svaloch a prispejú k zmierneniu bolesti.
Ak vám bolesť krčnej chrbtice nie je cudzia, pozrite sa na vhodné cviky TU:
Prevencia ťažkostí s krkom pri používaní smartfónov
Jednoduchšou cestou, ako liečba, je spravidla prevencia zdravotného problému. Samozrejme, niektorým zdravotným problémom sa vo väčšej miere predchádzať nedá, no mnohým áno. Aj riziko problémov s krčnou chrbticou v dôsledku používania mobilných zariadení a nesprávneho držania tela, je možné istými opatreniami znížiť. Bez pochýb by bolo najúčinnejšou formou prevencie nepoužívanie smartfónu, no to by bolo značne obmedzujúce a pre mnohých nepredstaviteľné.
Avšak, v rámci prevencie esemeskového krku sa odporúča myslieť na tieto zásady:
-
pri používaní telefónu (surfovaní po internete, hraní sa a podobne) nenakláňajte hlavu dolu, teda nesmerujte pohľad nadol, ale držte jeho obrazovku na úrovní očí (krk teda bude v prirodzenej polohe),
- vyhnite sa dlhodobému používaniu telefónu – robte si pravidelné prestávky,
- pri dlhšom používaní smartfónu si skúste ľahnúť na chrbát a mobil držte priamo nad hlavou – takto znížite tlak na krk prakticky na nulu,
- udržujte telo v pohybe, vyhýbajte sa sedavému spôsobu života, pri sedavom zamestnaní nezabúdajte na cvičenie – dobrou voľbou sú posilňovacie cvičenia (pevné svalstvo poskytuje silnejšiu oporu), ale aj strečingové a jogové cvičenia,
- myslite na správne držanie tela pri sedení aj státí,
- telu doprajte dostatok kvalitného spánku na dobrom matraci a vankúši, čím podporíte regeneráciu tela.
Odporúčame: Terminalia arjuna – bylinkový hrdina pre srdce. Aké sú účinky tejto ajurvédskej byliny?
Zdroj: Depositphotos
Pozor aj na ďalšie novodobé diagnózy!
Obozretný treba byť aj pred ďalšími diagnózami, ktoré do istej miery súvisia s používaním súčasných technológií a elektronických zariadení.
- Ako prvý môžeme spomenúť esemeskový palec, ktorý rovnako vzniká pri dlhodobom a častom používaní mobilov, a to hlavne pri surfovaní na internete, písaní správ a hraní hier. Palce sa pri týchto aktivitách nachádzajú v neprirodzenej polohe, čo vedie k ich preťažovaniu. Vykonávajú opakované pohyby pri tom, ako preskakujú z písmena na písmeno alebo z obrázka na obrázok a podobne. Viesť to môže k bolestiam kĺbov na palcoch aj chronickým zápalom.
- Pri dlhodobej záťaži z dôvodu používania tabletov, prípadne čítačiek kníh, môže vznikať aj takzvané tabletové rameno (ipadové rameno). Príčinou je hrbenie sa pri používaní týchto zariadení, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k bolestiam v hornej časti chrbta, bolestiam ramien a kĺbov na rukách. Neskôr sa môžu pridávať zápaly kĺbov, degeneratívne zmeny na chrbtici a ťažkosti s platničkami.
- Jedincov pracujúcich s PC môže potrápiť aj tenisový lakeť z počítača. Táto diagnóza nie je len výsadou športovcov. Ide o ochorenie zápalovej povahy, ktoré postihuje šľachové a svalové úpony lakťového kĺba, a to na jeho vonkajšej strane. Toto ochorenie pohybového aparátu je charakteristické vznikom zápalových zmien v danej oblasti. Prejaviť sa môže bolesťami, napätím a slabosťou v lakti, ramenách aj zápästí. Neskôr sa môže objaviť problém s udržaním predmetov v ruke. Riziko v tomto prípade zvyšujú opakované klikania na myši, ako aj opakované údery do klávesnice.
- V dôsledku nadmerného a dlhodobého používania počítačovej myši sa objavuje aj takzvaná myšitída (syndróm počítačovej myši). Prejavuje sa bolesťami v dlaniach, zápästiach a horných končatinách. Objaviť sa môže znecitlivenie alebo mravčenie v dlaniach. Patrí do skupiny zápalových ochorení z dlhodobého a opakovaného preťaženia, podobne ako tenisový či golfový lakeť alebo syndróm karpálneho tunela.
Odporúčame: Prečo je vetranie domácnosti také dôležité?! Pozor, nevedomky ohrozuješ svoje zdravie!